مجازات ثبت نکردن ازدواج

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۹ شهریور ۱۳۹۵


مجازات ثبت نکردن ازدواج

مجازات ثبت نکردن ازدواج

%d9%85%d8%ac%d8%a7%d8%b2%d8%a7%d8%aa-%d8%ab%d8%a8%d8%aa-%d9%86%da%a9%d8%b1%d8%af%d9%86-%d8%a7%d8%b2%d8%af%d9%88%d8%a7%d8%ac

اگر ازدواجتان رسمی نباشد موردحمایت قانون نیست؛ یعنی اگر بخواهید به‌موجب این ازدواج دعوایی در دادگاه مطرح کنید، چون ازدواج‌ جایی ثبت‌نشده است اصلاً به این موضوع رسیدگی نمی‌شود؛ مهم‌تر این‌که ثبت نکردن ازدواج مجازات هم دارد.

ثبت از ملزومات زندگی اجتماعی

فقط خانه و ماشین و ملک و املاک نیست که باید ثبت شوند. بعضی اتفاقهای مهم زندگی هم نیاز به این دارند که شش‌دانگ به نام ما بخورند. دیده‌اید آدم تا اموالش شش‌دانگ به نامش نخورد خیالش راحت نمی‌شود! ازدواج هم همین‌طور است و تا ثبت نشود رسمیت ندارد.

حتماً می‌پرسید اگر رسمی نباشد چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر ازدواجتان رسمی نباشد موردحمایت قانون نیست؛ یعنی اگر بخواهید به‌موجب این ازدواج دعوایی در دادگاه مطرح کنید، چون ازدواج‌ جایی ثبت‌نشده است اصلاً به این موضوع رسیدگی نمی‌شود؛ مهم‌تر این‌که ثبت نکردن ازدواج مجازات هم دارد.

مجبوری ثبت کنی

همه‌چیز حساب‌وکتاب دارد، دیگر چه برسد به ازدواج و طلاق و این‌جور حرفها البته قبل از ورود به بحث باید این نکته را هم گوشزد کنیم که اجباری بودن ثبت فقط برای آنهایی است که ازدواج دائم می‌کنند. ثبت ازدواج موقت یا همان صیغه همچنان اختیاری است و به ثبت در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق نیاز ندارد مگر اینکه ارتباط زن و مرد منجر به بارداری شده باشد یا در ازدواج موقت عروس خانم شرط کرده باشد که ازدواج ثبت شود.

شما هم مجازات می‌شوید!

شانه‌هایتان را بالا بیندازید و فکر نکنید ماجرای ثبت نشدن یک ازدواج با تنبیه کردن دفتردار حل می‌شود. ثبت ازدواج اجباری است و درواقع برای حفظ کیان خانواده، ثبت ازدواج دائم، طلاق و رجوع طبق مقررات باید انجام شود.
حالا اگر مردی به سرش بزند و این کار را انجام ندهد، یعنی بدون ثبت در دفاتر رسمی ازدواج دائم کند ضمن الزام به ثبت واقعه به جزای نقدی درجه 5 (بیش از 80 میلیون ریال) یا حبس تعزیری درجه 7 (از 91 روز تا 6 ماه) محکوم می‌شود.
قابل‌توجه خانمها: دراین زمینه فقط آقایان جریمه و مجازات می‌شوند.

امضا و اثرانگشت

برای اینکه سند ازدواج، رسمی محسوب شود انجام مراحلی نیاز است و باید علاوه بر زن و شوهر افرادی دیگر یعنی مجری یا مجریان صیغه (عاقد) و سه شاهد و دو معرف آن را امضا کنند.
اما اگر زن و مرد بی‌سواد باشند باید یک نفر مطلع باسواد که معتمد شخص بی‌سواد است در دفترخانه حاضر شود و ثبت سند ازدواج را برای شخص بی‌سواد بخواند بعدازآن فرد بی‌سواد باید سند ازدواج را انگشت بزند. برای رسمی کردن ثبت ازدواج در کنار امضای زوجین حداقل امضای سه شاهد لازم است.
قانون حتی مشکلات شنوایی و بینایی را هم بهانه‌ای برای ثبت نکردن ازدواج نمی‌داند و زوجینی که از این مشکلات رنج می‌برند باید همراه خود معتمدی را داشته باشند تا مطلب را بتواند به آنها بفهماند. منبع:خبرگزاری میزان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *