مجازات اخذ شناسنامه المثنی با داشتن شناسنامه

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - 27 بهمن 1395


مجازات اخذ شناسنامه المثنی با داشتن شناسنامه

مجازات اخذ شناسنامه المثنی با داشتن شناسنامه

706487908

یاسر میرزا جعفری

بسیار اتفاق افتاده است که در اثر سهل‌انگاری یا سرقت، مدارک شناسایی‌مان را از دست داده‌ایم، لاجرم در این شرایط مجبور به گرفتن المثنی برای مدارک خودخواهیم بود، چه این‌که وجود اوراق شناسایی یا اوراق هویت برای انجام امور روزانه‌مان و نیز بسیاری از کارهای اداری دیگر ضروری خواهد بود و در دست نداشتن این اوراق مشکلات عدیده‌ای را می‌تواند برای صاحب آن ایجاد نماید.

از همین روی و نظر به اهمیت این اوراق و نیز ضرورت و التزام ما به حفظ و نگه‌داری شایسته از این اسناد، قانون‌گذار نیز مجازاتهایی را برای سوءاستفاده کنندگان از این اوراق در نظر گرفته است؛ که در این یادداشت به بیان برخی از این مجازاتها خواهیم پرداخت.

مطابق قانون اشخاصی که با داشتن شناسنامه اقدام به اخذ المثنی نمایند به پرداخت جزای نقدی از 20/000ریال تا 1/000/000 ریال محکوم می‌شوند و در صورت تکرار دادگاه مکلف به تعیین حداکثر مجازات می‌باشد.

به‌عبارتی‌دیگر باید بیان داشت که چنان‌چه افراد باوجود داشتن شناسنامه، اقدام به گرفتن المثنی نمایند مشمول مجازات مقرر خواهند شد. به‌طور مثال شخصی که قبلاً سابقه ازدواج داشته می‌خواهد این موضوع را از همسر آینده خود مخفی نماید، لذا تصمیم می‌گیرد تا با گرفتن شناسنامه المثنی ازدواج سابق خود را مخفی نماید.

این در حالی است که در حال حاضر افراد می‌توانند پیش از ازدواج با اخذ گواهی تجرد از افتادن در چنین دامهایی رهایی یابند.

از طرفی دیگر بسیار اتفاق افتاده است که افراد واقعاً مدارک شناسایی خود را گم کرده‌اند، یا آن‌که به سرقت رفته است، در این حالت اقدام به اخذ شناسنامه المثنی می‌نمایند، اما پس از مدتی شناسنامه خود را پیدا می‌نمایند. قانون‌گذار نیز در این موارد مقرر نموده است که دریافت‌کنندگان شناسنامه المثنی مکلف‌اند در صورت پیدا شدن شناسنامه اصلی ظرف ده روز نسبت به تحویل شناسنامه المثنی به اداره ثبت‌احوال مربوطه اقدام نمایند. این در حالی است که چنان‌چه افراد به این تکلیف قانونی خود عمل ننمایند به مجازات استفاده‌کننده از شناسنامه مکرر محکوم خواهند شد. منبع: میزان

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *