مجازاتهای جدید رانندگان بی‌گواهینامه


دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۹ تیر ۱۳۹۵


مجازاتهای جدید رانندگان بی‌گواهینامه


مجازاتهای جدید رانندگان بی‌گواهینامه

بر اساس ابلاغیه‌ای که هشتم تیرماه از سوی معاون قضایی رئیس کل دادگاههای عمومی وانقلاب تهران به پلیس راهور ناجا ارسال شده است مجازاتهای سختگیرانه تری درانتظار رانندگان فاقد گواهینامه رانندگی خواهد بود.

در این ابلاغیه، نرخ تعرفه مربوط به مجازاتهای تعزیری موضوع تخلفات رانندگی بر اساس تعرفه‌های جدید خدمات قضایی موضوع قانون بودجه سال 95، از مبلغ دو میلیون تا 20 میلیون ریال به مبلغ سه میلیون تا سی میلیون ریال افزایش یافته است.

بر همین اساس حداکثر مجازات بزه “رانندگی بدون گواهینامه” افزایشی یک پله‌ای داشته و نوع مجازات برای این افراد، از این پس بر اساس مجازاتهای تعیین شده در درجه ششم جدول مجازاتهای تعزیری تعیین خواهد شد و رانندگی بدون گواهینامه مجازاتهای سخت گیرانه تری را برای خاطیان به همراه دارد.
لذا از بیستم خرداد ماه به بعد، مجازات رانندگی بدون گواهینامه درجه شش محسوب شده و برخلاف گذشته که مجازات رانندگی بدون گواهینامه در دسته مجازاتهای درجه هفت به حساب می‌آمد و خاطیان بین 91روز تا 6ماه به زندان محکوم می‌شدند با تغییر به وجود آمده مجازات رانندگی بدون گواهینامه رانندگی بین شش ماه تا دو سال تعیین می‌شود.
از سوی دیگر، جریمه نقدی این افراد نیز که در گذشته بیش از 10 میلیون ریال تا 20 میلیون ریال تعیین می‌شد به بیش از 20 میلیون ریال تا 80 میلیون ریال افزایش یافته است.
با این ابلاغیه جدید، از این پس رانندگی بدون گواهینامه محرومیتهای اجتماعی سنگین تری نیز برای متخلفان به همراه خواهد داشت چراکه برخلاف گذشته که امکان محرومیت اجتماعی متخلفان تنها تا شش ماه وجود داشت، اینبار رانندگی بدون گواهینامه می‌تواند منجر به محرومیت از حقوق اجتماعی آنهم بیش از شش ماه تا 5 سال را برای متخلف به همراه داشته باشد.

نکته دیگری که باعث می‌شود کمتر کسی به فکر رانندگی با وسیله نقلیه آنهم بدون در اختیار داشتن گواهینامه مربوط به آن کند، مجازات جدیدی است که می‌تواند متخلف را حداکثر تا 5سال از یک یا چند فعالیت شغلی یا اجتماعی محروم کند!
ابلاغیه مذکور، ممنوعیت جدید دیگری را نیز برای رانندگان بدون گواهینامه تشریح کرده است و آن، ممنوعیت صدور برخی اسناد تجاری توسط اشخاص حقوقی است.
قرار گرفتن مجازات تخلف رانندگی بدون گواهینامه و تغییر درجه مجازات آن از هفت به شش در جدول مجازاتهای تعزیری این امکان را نیز برای رسانه‌ها فراهم کرده است که در صورت قطعی شدن حکم نام فرد و حکم قطعی او را منتشر کنند؛ مجازاتی که برای چهره‌های سرشناس، کمتر از حبس آزاردهنده نیست.
باتوجه به این ابلاغیه، مجازات رانندگی بدون گواهینامه از تاریخ لازم الاجرا شدن قانون بودجه سال 95 یعنی بیستم خردادماه، درجه شش محسوب می‌شود و رسیدگی آن تنها در صلاحیت دادسراهای عمومی و انقلاب است و دیگر مشمول رسیدگی مستقیم در دادگاه نمی‌شود.
منبع: تبیان

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *