لزوم ریشه‌یابی فروش پایان‌نامه

دسته: دانشجوی حقوق
بدون دیدگاه
چهارشنبه - 26 آبان 1395


لزوم ریشه‌یابی فروش پایان‌نامه

معاون پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس عنوان کرد

لزوم ریشهیابی فروش پایاننامه

معاون پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس ضمن بیان اینکه برای ریشهیابی فروش پایاننامهها ازنظر داخلی باید بخش حقوقی و قضایی، شهرداری، نیروی انتظامی و صنوف پاسخگو باشند بر ضرورت نظارت و ارزیابی و وضع مقررات صحیح در دانشگاهها تأکید کرد.

281474848

فتح‌اللهی بابیان اینکه در جریان فعالیتهای علمی ارزشهایی به وجود می‌آید ازاین‌رو فردی که وارد دوره تحصیلات تکمیلی و تهیه رساله و پایان‌نامه می‌شود باید دارای منزلت اجتماعی باشد،‌ اظهار کرد: ممکن است برخی از دانشگاهها بدون در نظر گرفتن ظرفیت خود اقدام به جذب تعداد زیادی دانشجو کنند که این مسئله موجب می‌شود دانشجو در انجام وظایف خود تعلل کرده و به دلیل اطلاعات کمی که در حوزه مسائل اخلاقی مربوط به علم و دانش دارد پایان‌نامه را کپی کند.

معاون پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس افزود: درواقع باید عملکرد دانشجو و اعضای هیأت علمی و وضعیت آزمایشگاهها به‌مراتب مورد مراقبت قرار گیرد و تناسب میان تعداد دانشجو و هیأت علمی رعایت تا از میزان خطاها کاسته شود.

وی در ادامه توضیح داد: از طرفی با توجه به اینکه وظیفه تحقیق و پژوهش تولید علم، شکوفایی اجتماعی و اقتصادی و تأمین زیرساخت و سازه‌های لازم برای بازسازی تمدن نوین اسلامی است باید زمینه را برای تحقق این امر تأمین کرد درواقع هیچ راهی غیر از راه علمی و فکری نمی‌تواند کشور را متعالی کند.

فتح‌اللهی بابیان اینکه نظام ایران تحقیق و پژوهش را در بدنه دانشگاهها نهادینه و تحصیلات تکمیلی را پایه‌گذاری کرده و همواره رو به تعالی در حال حرکت است،‌ گفت: بنا به گفته مقام معظم رهبری این حرکت علمی دشمن دارد و دشمن این ابتکار را که برای تعالی ایران است جهت توقف سازی و انحراف نشانه گرفته و اگر نتوانست این حرکت را متوقف کند می‌خواهد آبرویش را بریزید.

معاون پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس تصریح کرد: بنابراین زمانی که فردی خارجی وارد جامعه ایران شده و محل فروش پایان‌نامه را می‌بیند و در نشریات خارجی منعکس می‌کند جامعه علمی نباید در برابر این اقدام سکوت اتخاذ کند و باید در پی ریشه‌یابی این موضوع باشد اما جامعه علمی ما به‌هیچ‌وجه احساس مسؤولیت اجتماعی در برابر این موضوع ندارد.

وی افزود: شاید چند خاطی در بروز این پدیده نقش داشته باشند اما آیا راه‌حل این معضل این است که این پدیده زشت را به فردی که با ایران دشمنی و غرض دارد نشان دهیم؟

فتح‌اللهی با تأکید بر اینکه باید به دنبال راهکارهای اساسی برای حل این معضل باشیم، گفت: متولیان صنوف مختلف همچون صنف کتاب،‌ کاغذ و غیره اجازه ندهند در آن منطقه که دانشگاه تهران نیز مستقر است این تخلفات رخ دهد از طرفی لازم است متولیان نظم و انضباط شهری وظیفه خود را انجام دهند زیرا چگونه ممکن است که این افراد به سد معبر ایراد بگیرند اما از کنار این موضوع به‌راحتی بگذرند؟ امور غلط به‌هیچ‌وجه نباید اجازه تجارت داشته باشند.

معاون پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس بابیان اینکه به‌طورکلی ازنظر داخلی باید بخش حقوقی و قضایی، شهرداری،‌ نیروی انتظامی و اتحادیه پاسخگو باشند تا سرمنشأ پیدا شود،‌ اظهار کرد: در همه جای دنیا مسئله تقلب وجود دارد اما می‌توان با نظارت و ارزیابی در دانشگاهها، وضع مقررات صحیح، اتخاذ روشهای مختلف مدیریتی ارزیابی و وضع استانداردهای منطقی بروز این پدیده را در دانشگاهها کاهش دهیم.

وی بابیان اینکه کمیته‌های ارزیابی تخلفات پژوهشی در دانشگاهها نقش بسیار ارزنده‌ای داشته و اگر همه دانشگاهها کار خود را به‌درستی انجام دهند شاهد بروز پدیده‌های این‌چنینی نخواهیم بود، گفت: بارور شدن انقلاب اسلامی، تحقق آرمانهای انقلاب، حفظ موجودیت و تمامیت نظام درگرو مسائل علمی نهفته است.

فتح‌اللهی افزود: باید ملت ایران با تمام قدرت، کمپینی را در راستای حمایت از تمام دانشگاهها و جوانان همچون دوره جهاد دفاع مقدس تشکیل دهند تا در چند دهه آینده شاهد پیشرفت علمی و دانشگاهی باشیم.

معاون پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس خاطرنشان کرد: حیات ما و تعالی و رشد و رونق اقتصادی ما درگرو علم و دانشگاهها بوده درواقع سعادت ما به دانشگاه وابسته است همچنان که شقاوت ما نیز به دانشگاه وابسته است در حقیقت باید دانشگاه را آباد نگه‌داریم.

منبع: ایسنا

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *