لزوم توجه به ثبت‌نام در طرح ابلاغ الکترونیک قضایی

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - 8 دی 1395


لزوم توجه به ثبت‌نام در طرح ابلاغ الکترونیک قضایی

لزوم توجه به ثبتنام در طرح ابلاغ الکترونیک قضایی

 Touche de clavier juridique

عباس پوریانی رئیسکل دادگاههای عمومی و انقلاب تهران با اشاره به اهمیت ثبتنام در طرح ابلاغ الکترونیک قضایی گفت: در ماده ۱۷۵ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب سال ۹۲ به موضوع ابلاغ الکترونیک اشارهشده و قوه قضائیه مکلف است که اوراق قضایی را با استفاده از سامانههای الکترونیکی و یا مخابراتی ابلاغ کند.

وی گفت: از طرف دیگر ماده ۶۵۵ قانون آئین دادرسی کیفری هم ابلاغ قضایی به‌صورت الکترونیکی را کافی دانسته است. همچنین تبصره این ماده هم ابلاغ الکترونیکی را قابل‌قبول دانسته است.

این مقام قضایی عنوان کرد: در راستای اجرای این ۲ ماده‌قانونی، دستورالعملی از سوی ریاست قوه قضائیه با موضوع ابلاغ الکترونیکی به سراسر کشور ابلاغ شد.

پوریانی بیان کرد: طرح ابلاغ الکترونیک قضایی یک کار بسیار مفید و خوب است که دستگاه قضایی اخیراً آن را مورداجرا قرار داده است. این طرح، کار بسیار خوبی است و نیاز به اطلاع‌رسانی بیشتری دارد.

وی اظهار کرد: یکی از دلایل طولانی شدن جلسات رسیدگی به پرونده‌ها امر ابلاغ نشدن اخطاریه است که نسخه دوم اعاده نمی‌شود. وقتی نسخه دوم اخطاریه اعاده نشده باشد باعث می‌شود که وقت رسیدگیها تجدید شود.

رئیس‌کل دادگاههای عمومی و انقلاب تهران تصریح کرد: بعضاً افرادی به دستگاه قضایی مراجعه می‌کنند و از شیوه ابلاغ اخطاریه گلایه می‌کنند که به نظر می‌رسد با اجرای طرح ابلاغ الکترونیکی از سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری خواهد شد.

وی ادامه داد: ابلاغ به‌صورت سنتی و کاغذی هزینه‌های زیادی را هم دستگاه قضا تحمیل می‌کرد. خوشبختانه انجام طرح ابلاغ الکترونیکی باعث می‌شود که هزینه‌های کمتری به دستگاه قضا و دولت وارد شود.

پوریانی افزود: علاوه براین با اجرای این طرح روند رسیدگی به پرونده‌ها سرعت می‌گیرد و نهایتاً باعث رضایتمندی مردم می‌شود.

وی گفت: یکی دیگر از مزایای این طرح این است که مثلاً فردی تمایل ندارد که همسایه‌ها از دعوای او در دادگاهها مطلع شوند. بخصوص در دعاوی خانوادگی که مردم سعی می‌کنند که کسی از پرونده آنها مطلع نشود. لذا رعایت حقوق و حریم خصوصی مردم با اجرای این طرح قابل‌مشاهده است. چون کسانی که در ین سامانه ثبت‌نام کرده باشد از طریق پیامک اخطاریه به او ابلاغ می‌شود و دیگران از آن آگاه نمی‌شوند.

این مقام قضایی گفت: این طرح از اول مهرماه در سراسر کشور آغازشده است. بر اساس آمارهای موجود از ۱۵ مهر تا ۱۵ آبان 24 هزار اخطاریه و از ۱۵ آبان تا ۱۵ آذر 48 هزار ابلاغ الکترونیکی در تهران صادرشده است.

رئیس‌کل دادگاههای عمومی و انقلاب تهران بیان کرد: نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که طرح ابلاغ الکترونیکی صرفاً برای افرادی که در دستگاه قضایی پرونده دارند نیست بلکه همه مردم باید دراین سامانه ثبت‌نام کنند.

پوریانی اظهار کرد: باید مردم بدانند که این سامانه برای همه است و لازم نیست که حتماً در دستگاه قضایی پرونده‌ای داشته باشند؛ یعنی هرکسی که ثبت‌نام انجام داد بعدها هر جا که باشد اگر کسی از او شکایتی کرده باشد از آن دادخواست هم از طریق پیامک و هم از طریق صندوق الکترونیکی مطلع می‌شود. وی در پایان تاکید کرد: مردم سعی کنند که حتماً دراین سامانه ثبت‌نام و در اجرای این طرح مشارکت کنند تا بتوانند از مزایای آن استفاده کنند. منبع: میزان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *