لایحه مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
سه شنبه - 25 آبان 1395


لایحه مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی

لایحه مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی

تصویب در دولت، بررسی در مجلس

 

امیری گفت: تصویب لایحه مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی در جلسات دو کمیسیون مجلس شورای اسلامی برای مقابله با سودجویان و متقلبان علمی ضروری است.

1

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از روابط عمومی معاونت امور مجلس رئیس‌جمهوری، امیری بابیان این مطلب افزود: دولت تدبیر و امید از ابتدا خواهان برخورد جدی با همه افراد و باندهایی بوده که به دنبال انجام فعالیتهای متقلبانه و غیرقانونی در عرصه‌های علمی هستند.

بر اساس دستور جلسات هفتگی کمیسیونهای مجلس، اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی این لایحه را عصر یکشنبه بررسی می‌کنند. همچنین کمیسیون فرهنگی مجلس به‌عنوان یکی از کمیسیونهای فرعی، لایحه مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی را عصر روز دوشنبه بررسی خواهد کرد.

این لایحه که به پیشنهاد وزارت علوم و تحقیقات و فناوری در هیأت وزیران تصویب شد، پس از تقدیم به مجلس هم‌اکنون در دستور کار کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی به‌عنوان کمیسیون اصلی قرارگرفته است.

در ماده‌واحده این لایحه آمده است: هرگاه شخصی اعم از حقیقی یا حقوقی به‌صورت حرفه‌ای به‌قصد انتفاع اقدام به تهیه، پیشنهاد تهیه، عرضه و یا واگذاری آثاری از قبیل رساله، پایان‌نامه، مقاله، طرح پژوهشی، گزارش یا سایر آثار مکتوب و یا ضبط‌شده پژوهشی، علمی و یا هنری نماید و بداند و یا نوعاً باید بداند که طرف تقاضا، قصد دارد کل اثر و یا بخش عمده‌ای از آن را برای کسب نمره، مدرک تحصیلی و یا هر امتیاز قانونی دیگری به نام خود به مؤسسات آموزشی و پژوهشی اعم از دولتی و غیردولتی ارائه کند، در مرتبه اول به مجازات جزای نقدی و محرومیت از حقوق اجتماعی درجه هفت و واریز وجوه دریافتی به خزانه دولت محکوم می‌شود.

در ادامه ماده‌واحده این لایحه آمده است: در صورت تکرار (جرم)، مرتکب به مجازات نقدی درجه 6 و محرومیت از حقوق اجتماعی درجه هفت مندرج در ماده (19) قانون مجازات اسلامی و واریز وجوه دریافتی به خزانه دولت محکوم می‌شود.

این لایحه علاوه بر ماده‌واحده، هفت تبصره نیز دارد که دریکی از آنها تصریح‌شده است: درخواست‌کننده آثار متقلبانه موضوع ماده‌واحده، معاون جرم محسوب می‌شود و چنانچه از این طریق مدرک تحصیلی و یا امتیازی تحصیل‌کرده باشد، مدرک تحصیلی و یا امتیاز تحصیل شده باطل و فاقد هرگونه اعتباری است.

حسینعلی امیری درباره اهمیت تبدیل این لایحه به قانون گفت: تهیه و تقدیم این لایحه نیز با این هدف صورت گرفته است که احیاناً خلأهای قانونی موجود دراین زمینه را پر کند و قاطعانه با فعالیتهای متقلبانه علمی برخورد شود.

معاونت امور مجلس رئیس‌جمهوری ابراز امیدواری کرد: این لایحه پس از بررسیهای کارشناسی در کمیسیونهای مجلس برای تصویب نهایی به صحن علنی بیاید و با کمک نمایندگان محترم که دراین زمینه دغدغه‌های جدی دارند، به قانون تبدیل شود.

وی افزود: نظام آموزشی و مؤسسات پژوهشی ازجمله پایه‌های توسعه و پیشرفت هر کشور محسوب می‌شوند و همه ما باید تلاش کنیم تا این مراکز و مؤسسات آموزشی و پژوهشی در فضای سالم فعالیت کنند و سودجویان نتوانند با فعالیتهای متقلبانه به فضای علمی کشور آسیب بزنند.

معاونت امور مجلس رئیس‌جمهوری گفت: با توجه به اینکه تکیه اساسی برنامه‌های کلان نظام بر فرآیندهای دانش‌بنیان نظیر تولید علم و تبدیل آن به ثروت استوار است، ضرورت مقابله با فعالیتهای غیرقانونی دراین حوزه‌ها بیش‌ازپیش احساس می‌شود که تصویب لایحه «مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» در مجلس شورای اسلامی می‌تواند بخشی از این ضرورت را پاسخ دهد. امیری اظهار داشت: با توجه به تأکید مقام معظم رهبری بر ضرورت توسعه علمی کشور، فراهم کردن بسترهای قانونی لازم جهت تحقق این موضوع و تسریع توسعه علمی ضروری است.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی دولت


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۴۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *