قانون، شاخص و معیار عدالت است


دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۸ مرداد ۱۳۹۵


قانون، شاخص و معیار عدالت است


رئیس‌کل ‌دادگستری استان تهران:

قانون، شاخص و معیار عدالت است


رئیس‌کل دادگستری استان تهران، گفت: آنچه امروز مدعیان دروغین حقوق بشر ادعای آن‌را مطرح می‌کنند و آوای آن‌را سر می‌دهند، جز استفاده ابزاری از حقوق بشر نیست، ما امروز شاهدیم که آنها تحت لوای حقوق بشر چه جنایتهایی بر سر بشریت می‌آورند.
غلامحسین اسماعیلی در مراسم تودیع و معارفه رئیس حوزه قضایی بخش رودهن با اشاره به سالروز حقوق‌بشراسلامی اظهار کرد:
افتخار می‌کنیم که دین مبین اسلامی بهترینشان و منزلت و کرامت را برای بشریت قائل شده و بیشترین اهتمام را برای رعایت حقوق شهروندان داشته است.
وی افزود: اسلام صریح‌ترین دستورات و بهترین و جامع‌ترین حقوق را برای جهان بشریت و شهروندان در نظر گرفته است.
رئیس‌کل دادگستری تهران اضافه کرد: آنچه امروز مدعیان دروغین حقوق بشر ادعای آن‌را مطرح می‌کنند و آوای آن‌را سر می‌دهند، جز استفاده ابزاری از حقوق بشر نیست، ما امروز شاهدیم که آنها تحت لوای حقوق بشر چه جنایتهایی بر سر بشریت می‌آورند؛ خصوصاً از ناحیه سردمداران و مدعیان حقوق بشر این اقدامات انجام می‌شود. اسماعیلی بیان کرد: ما امروز شاهد دست داشتن جنایتکاران در نسل‌کشی یمن، بحرین و کشتار بی‌رحمانه مردم سوریه، افغانستان، عراق و لیبی و در کشورهای مختلف جهان هستیم که چشم را بر این فجایع بسته‌اند و ندای حقوق بشر سر می‌دهند.

رئیس‌کل دادگستری استان تهران در ادامه اظهار کرد: قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران امروز افتخار می‌کند که هم پرچم‌دار رعایت حقوق بشر اسلامی و پرچم‌دار عدالت در ایران اسلامی است، عدالتی که فرمان خداست و مطلوب فطرت انسان و نیاز و مورد تأیید وجدان جامع بشریت است.
وی افزود: خدا از ما عدالت می‌خواهد و وجدان ما نیز به ما حکم به عدالت می‌کند و فطرت از ما توقع و انتظار برپایی عدالت در جامعه اسلامی را دارد. اگر آن‌گونه که بایدوشاید عدالت در جامعه چه در جامعه ایران اسلامی و چه در جوامع بشریت محقق شود، می‌توان این اطمینان را دارد که در سایه اجرای عدالت همه به حقوق خود می‌رسند.
اسماعیلی تصریح کرد: عدالت میوه‌ای نیست که صرفاً برخی از مردم شهد شیرینی آن‌را بچشند عدالت اگر توسط قضات و مدیران و متولیان امور و توسط خود مردم مراعات شود، ثمره آن‌را همه خواهند دید و در پرتو آن همگان به حقوق خودشان خواهند رسید و اگر عدالت جامع عمل بپوشد، امنیت و آرامش در جامعه حکم‌فرما خواهد شد و تعدی و تجاوز از جامعه رخت خواهد بست. رئیس‌کل دادگستری استان تهران اضافه کرد: بسیاری از افراد ممکن است، در عین بی‌عدالتی مدعی عدالت باشند، ممکن است رفتار، حرکات، اقدامات و تصمیماتشان مغایر با عدالت باشد اما درعین‌حال ادعای عدالت محوری داشته باشند، همان‌گونه که اشاره شد در بحث حقوق بشر رفتار نظام سلطه و رفتار حتی مجامع بین‌المللی مغایر حقوق بشر است اما آنان ادعای حقوق 
بشر می‌کنند.

وی همچنین گفت: شاید در جامعه ما هم افرادی باشند که ادعای عدالت‌محوری کنند اما رفتارشان مغایر با عدالت باشد، چگونه می‌توان اعمال و رفتار فرد را سنجید که آیا این رفتار و اعمال با واقعیت منطبق است یا خیر؛ ما امروز شاخص بسیار مهم بر ارزیابی عملکردمان در حوزه عدالت داریم و آن چیزی جز قانون و مقررات نیست؛ اگر اهتمام ما اجرای قانون است می‌توانیم به‌واقع مدعی عدالت‌محوری باشیم اگر تصمیمات ما نیز مبتنی بر قانون بود ادعای ما در عدالت‌محوری توأم باصداقت است؛ اما اگر مغایر قانون رفتار کردیم و تفسیر غلط از عدالت ارائه کردیم این ادعای ما پوچ خواهد بود.
رئیس‌کل دادگستری استان تهران افزود: ممکن است گفته شود که قوانین اشکال و ایراد دارد، اگر قانون اشکال دارد باید قانون را اصلاح کرد اما تا زمانی که قانون، قانون است شاخص و معیار عدالت است؛ عمل به قانون مترادف با عمل عدالت محور گونه است.
وی اظهار کرد: اگر عدالت با این ویژگیها اجرا شد آثار و برکات فراوانی خواهد داشت که ازجمله رضایت خدا و رضایت خلق خداست. رئیس‌کل دادگستری استان تهران ادامه داد: با عدالت جامعه اصلاح می‌شود اگر به دنبال اصلاح جامعه هستیم، باید بیش از هر چیز به دنبال اجرای عدالت باشیم این روزها از پرداختهای نجومی و نامتعارف سخن گفته می‌شود و مردم نیز وقتی شرایط اقتصادی کشور را می‌بینند، ناراحت
 هستند.
اسماعیلی گفت: اگر در حین تنگدستی و شرایط تحریم و نبودن بودجه و امکانات آنچه را که داریم بر محور عدالت تقسیم کنیم و عدالت محور باشیم، تحریم مردم ما را ناراحت نخواهد کرد، مردم تبعیض را برنخواهند تافت، تحریم را می‌توانیم بگویم توطئه استکبار و نظام سلطه است و عوارضی دارد البته با اجرای اقتصاد مقاومتی که رهنمود مقام معظم رهبری است عوارض تحریمها برطرف شدنی است کما اینکه عوارض تحریمها حداقلی بوده است؛ اما اگر آنچه را که داریم بر محور عدالت و بدون تبعیض در جامعه تقسیم کنیم مردم راضی خواهند بود و به عدل روی خواهند آورد. منبع: روزنامه حمایت

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *