فوریتهای پلیسی

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۵ مهر ۱۳۹۵


فوریتهای پلیسی

فوریتهای پلیسی

 

 

فوریتهای پلیسی، به مجموعه اقدامات و فعالیتهایی اطلاق می‌شود که در زمان ضرورت، بر نیروهای انتظامی تحمیل‌شده و این نیروها باید به‌صورت ضربتی و در اسرع وقت، وظایف محوله را به سرانجام برسانند.

در حوزه انتظامی، در پاره‌ای موارد، وضعیتهای اورژانسی و نیازمند به اقدام سریع نیروهای انتظامی، الزام می‌یابد. فوریت در اجرای بعضی از اقدامات نظامی و پلیسی، بسیار ضروری بوده و نیروهای پلیس باید همواره گوش‌به‌فرمان مقامات بالادست باشند. مبارزه با قاچاقچیان، تعقیب سارقان، رسیدگی به تماسهای مردمی به‌منظور برطرف کردن مشکلی خاص در سطح جامعه، همگی بخشی از فعالیتهایی هستند که نیروهای انتظامی باید به‌سرعت به آنها رسیدگی نمایند. در نیروی انتظامی، مرکز فوریتهای پلیسی 110، مرجعی است که تمامی اقدامات اورژانسی پلیس را طبقه‌بندی کرده و بر اساس ضرورت رسیدگی به آنها، نیروهای ویژه و ضربتی پلیس را به محل موردنظر ارسال می‌دارد. دراین اقدامات، پلیس ضربت، اختیار تام داشته و می‌تواند برای حل مشکل به وجود آمده، فعالیتهای متفاوتی را به اجرا درآورد.

مرکز فوریتهای پلیسی 110

یک مرکز مجهز و منظم برای دریافت پیام و درخواستهای مردم، ارسال آن به واحدهای عملیاتی، ثبت اقدامات عملیاتی، پیگیری نتیجه عملیات و درخواستهای مردم است. درواقع مرکز فوریتهای پلیسی 110 در هر شهر، رابط مردم با واحدهای عملیاتی پلیس و خدمات امدادی است که در 24 ساعت شبانه‌روز و در تمام طول سال، آماده پاسخ‌گویی سریع به درخواستهای مردم است. واحدهای عملیاتی سامانه 110 شامل کلانتریها، گشت انتظامی، واحدهای آگاهی، راهور، پلیس‌راه، اطلاعات، مبارزه با مواد مخدر و … هستند که از طریق شبکه ارتباطی یکپارچه، به مراکز 110 متصل بوده و در طول شبانه‌روز، آماده دریافت و اجرای مأموریتهای واگذاری از مراکز 110 هستند.

بدون تردید و با توجه به نظرسنجیهای انجام‌شده، راه‌اندازی سامانه فوریتهای پلیسی 110 در کشور، توانسته است به جهت اقبال عمومی و افزایش اعتماد و مشارکت مردم با پلیس، جنبه‌های امیدوارکننده‌ای برای نیروی انتظامی داشته و مشارکت عمومی را در تأمین امنیت اجتماعی، جلب نماید.

منبع؛ وب سایت نیروی انتظامی


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *