فروش انباری به دیگری

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
سه شنبه - 3 اسفند 1395


فروش انباری به دیگری

فروش انباری به دیگری

 904683134

فروش انباری به دیگری طبق قانون تملّک آپارتمانها و آییننامه اجرایی آن، انباری یا پارکینگ جزء قسمتهای مشترک آپارتمان نبوده و از قسمتهای اختصاصی آپارتمان بهحساب میآید. همچنین باید یادآور شد از آن روی که از لوازم و ملحقات آپارتمان است، نمیتواند مالک مستقل داشته باشد؛ بنابراین فروش انباری یا پارکینگ با روح قانون تملّک آپارتمانها که از قواعد آمره است، سازگاری ندارد.

دیگران بدون داشتن مالکیت بر آپارتمان یا حق استفاده از قسمتهای اشتراکی از یک مجتمع مسکونی، نمی‌توانند اقدام به پارک خودرو یا تصرف انباری و یا استفاده‌های دیگر کنند. هم‌چنین حق استفاده از قسمتهای اشتراکی تنها برای مالکان یا متصرّفان آپارتمانها شناخته‌شده است. از این روی، باید گفت این کار امکان عملی ندارد و مستلزم مزاحمت مالکان و متصرّفان سایر طبقات و تجاوز به حقوق آنها محسوب می‌شود.

با توجه به آن‌چه بیان شد، مالک آپارتمان نمی‌تواند آپارتمان خود را به شخصی بفروشد و در عین حال پارکینگ یا انباری آن را که معمولاً در سند تفکیکی دارای پلاک جداگانه‌ای نیست، به دیگری انتقال دهد و اگر فرضاً خریدار آپارتمان هم راضی شده باشد که آپارتمان را بدون پارکینگ یا انباری معامله کند، باز هم مالک نمی‌تواند آنها را به غیر از مالکان آن مجموعه بفروشد. هم‌چنین در صورت فروش به غیر، چنان‌چه مبایعه‌نامه عادی باشد، این عمل دارای اثر قانونی نیست و اگر رسمی باشد، مالک یا مالکان سایر طبقات به‌عنوان ذی‌نفع می‌توانند بطلان این معامله را از دادگاه خواستار شوند.

دیگران بدون داشتن مالکیت بر آپارتمان یا حق استفاده از قسمتهای اشتراکی از یک مجتمع مسکونی، نمی‌توانند اقدام به پارک خودرو یا تصرف انباری و یا استفاده‌های دیگر کنند. هم‌چنین حق استفاده از قسمتهای اشتراکی تنها برای مالکان یا متصرّفان آپارتمانها شناخته‌شده است. از این روی، باید گفت این کار امکان عملی ندارد و مستلزم مزاحمت مالکان و متصرّفان سایر طبقات و تجاوز به حقوق آنها محسوب می‌شود. منبع: مهداد


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *