غیرارادی بودن بیکاری شرایط اصلی برقراری مقرری بیکاری

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
دوشنبه - 2 اسفند 1395


غیرارادی بودن بیکاری شرایط اصلی برقراری مقرری بیکاری

غیرارادی بودن بیکاری شرایط اصلی برقراری مقرری بیکاری

 

961865601سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرد: غیر ارادی بودن بیکاری، ملاک اصلی برقراری حمایتهای قانونی برای بیمهشدگان بیکار است؛ بنابراین کارگری که به میل و اراده خود، کار را ترک میکند، نمیتواند از این حمایتها برخوردار شود.

برابر قانون بیمه بیکاری، بیکار از نظر قانون بیمه بیکاری، بیمه‌شده‌ای است که بدون میل و اراده بیکار شود و آماده‌به‌کار باشد.

تشخیص ارادی و غیرارادی بودن بیکاری بیمه‌شدگان بر عهده کمیته‌ای متشکل از نمایندگان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تأمین اجتماعی است و شعب تأمین اجتماعی بر اساس معرفی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص برقراری مقرری بیمه بیکاری  اقدام می‌کنند.

بر این اساس، علاوه بر بیمه‌شدگانی که به علت تغییرات ساختار اقتصادی کارگاه، به تشخیص کمیته مذکور و شورای عالی کار، بیکار موقت شناخته می‌شود و محق دریافت بیمه بیکاری می‌شود، بیمه‌شدگانی که به علل بروز حوادث غیرمترقبه مانند سیل، زلزله، جنگ و آتش‌سوزی بیکار می‌شوند، می‌توانند از مقررات قانون بیمه بیکاری استفاده کنند.

بر این اساس، بیمه‌شده‌ای که کار خود را به‌صورت غیر ارادی از دست می‌دهد، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری باید حداکثر ظرف مدت ٣٠روز از تاریخ بیکاری، موضوع را به واحدهای اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهد و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام کند.

شرایط دریافت مقرری بیمه بیکاری را می‌توان این‌چنین خلاصه کرد: مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی باشد، تبعه کشورهای خارجی نباشد، مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشد، بیمه‌شده قبل از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد (بیمه‌شدگانی که به علت حوادث غیرمترقبه، بیکار می‌شوند از این شرط مستثنی هستند) و بیمه‌شده در دوره‌های کارآموزی اداره کار شرکت کند.

مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری به بیمه‌شدگان واجد شرایط، به سابقه پرداخت حق بیمه از سوی آنان بستگی دارد و در هر حال مدت آن از ٣۶ ماه برای بیمه‌شدگان مجرد و ۵٠ماه برای بیمه‌شدگان متأهل و متکفل بیشتر نیست.  خبرگزاری ایلنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *