غرب هم باید به سؤالات ما پاسخ دهد

دسته: غیر حقوقی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - 26 آبان 1395


غرب هم باید به سؤالات ما پاسخ دهد

شروط رئیس قوه قضاییه برای گفتوگوی حقوق بشری با اروپا

غرب هم باید به سؤالات ما پاسخ دهد

 %d8%ad%d9%82%d9%88%d9%82-%d8%a8%d8%b4%d8%b1

در مورد گفتگوهای حقوق بشری، بازخوانی مواضع رئیس قوه قضاییه در رابطه با گفت‌وگوهای حقوق بشری با غرب نیز به‌خوبی شروط این گفت‌وگو را مشخص می‌کند. آیت‌الله آملی لاریجانی در مراسم گرامیداشت روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی که مردادماه سال جاری برگزار شد، گفت‌وگو با اروپا درباره حقوق بشر را به‌شرط دوطرفه بودن آن ممکن دانست و گفت: اعلامیه جهانی حقوق بشر یک پشت‌صحنه دارد که نگاهها و ایدئولوژی در آن نهفته است و در کمیته‌های پیش‌نویس کسانی که این اعلامیه جهانی را تدوین کرده‌اند، بیان کرده‌اند که نگاهشان سکولار و لیبرال است. آنها در ماده یک اعلامیه حقوق بشر حفظ کرامت انسانی را مطرح کرده‌اند و با این موضوع جلو آمدند و در نسلهای بعدی مصوبات سازمان ملل در مورد حقوق بشر به مسئله آزادی ازدواج اشاره کردند. البته ما هم قبول داریم که ازدواج اجباری باطل است؛ اما آنها کم‌کم مفهوم ازدواج را به هم‌جنس هم تسرّی دادند.

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: 98 درصد مردم ایران به‌نظام جمهوری اسلامی ایران رأی دادند؛ نظامی که اسلام اساس آن است و حال، غرب می‌گوید اسلام نباشد؛ اما باید بدانند که حرفهایی که در مورد نقض قصاص و اعدام می‌زنند، نفی حقوق مردم ماست. چه کسی به شما (آمریکاییها) حق داده ایدئولوژی لیبرال و سکولار و نحوه حیات غربی خود را به ما تحمیل کنید. آیت‌الله آملی لاریجانی بابیان اینکه رفتار غرب در باب حقوق بشر دوگانگی دارد و آنها از حقوق بشر استفاده ابزاری می‌کنند، گفت: آیا حقوق بشر فقط برای آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی است و مسلمانان حقوق بشر ندارند؟ در فلسطین اشغالی هزاران کودک و مرد و زن و جوان را به شهادت رساندند؛ با دلارهای خود جلوی دهان دبیر کل سازمان مدافع حقوق بین‌الملل را می‌گیرند؛ این در حالی است که امروز برای همه دنیا معلوم شده که دفاع آنها از حقوق بشر ابزاری است و هر جا که میل دارند حقوق بشر را مانند پتک می‌کنند. آیا این حقوق بشر است؟

کار غرب در دفاع از حقوق بشر رنگباخته است

آیت‌الله آملی لاریجانی خاطرنشان کرد: ما در طول سی‌وچند سال چند میلیون مهاجر افغانی و عراقی را پذیرفته و از آنها استقبال کردیم. بااینکه کشورمان در تحریمهای گسترده بود، اما ما آنها را پذیرفتیم، به آنها اسکان دادیم و بر اساس نگاه انسانی، مقام معظم رهبری فرمودند فرزندان آنها در مدارس ما تحصیل کنند؛ اما کل اروپا با آن ثروت بیکرانش، مهاجرین و آواره‌هایی را که خودش مسبب آوارگی آنها بود، نپذیرفت و از این مسئله استنکاف کرد. آیا این حقوق بشر است؟ اروپا باید دراین زمینه توضیح دهد.

رئیس قوه قضاییه گفت: آواره‌های سوری را چه کسی در دنیا ایجاد کرده است؟ داعش با چه ابزار و اسلحه‌ای کار می‌کند و مدافع اینها چه کسانی هستند؟ همگان می‌دانند که عربستان، حکومت دست‌نشانده‌ای است و این کشورها، ضد بشری‌ترین رفتارها را انجام می‌دهند و به‌طور مثال سر کودک ده‌ساله را می‌بُرند و فیلم آن را پخش می‌کنند.

وی تصریح کرد: کار غرب در دفاع از حقوق بشر رنگ‌باخته است؛ چراکه رفتار آنها ابزاری و دوگانه است و در خود آمریکا حق سیاه‌پوستان رعایت نمی‌شود و روزی نیست که سیاه‌پوستی توسط پلیس در آنجا کشته نشود، کشورهای اسلامی باید به خود بیایند و راه مستقل خودشان را پیش بگیرند و جمهوری اسلامی ایران در حقوق بشری که منبعث از معنویت و نگاه الهی است، پیشتاز است.

چه مسائلی باید در گفتوگوهای حقوق بشری با غرب مطرح شود؟

آیت‌الله آملی لاریجانی گفت: به شورای عالی امنیت ملی، وزارت امور خارجه و ستاد حقوق بشر پیشنهاد می‌کنم مسئله گفتگو با کشورهای اروپایی را در بحث حقوق بشر باز کنند؛ چون ما درزمینه حقوق بشر مدعی هستیم؛ اما حساب آمریکاییها جداست؛ آنها اهل خدعه هستند و این موضوع را تمام و کمال در برجام نشان دادند و همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند، ما برجام دو و سه و چهار و پنج نداریم و ما دراین گفت‌وگوها شروطی داریم چراکه معتقدیم کیفیت این گفتگوها باید طرفینی باشد. رئیس دستگاه قضا خاطرنشان کرد: رفتار اروپا با بشریت در تمام دنیا با توجه به اسلام هراسی هایی که در اروپا راه انداخته‌اند و کشف حجاب اجباری در دبیرستانها و دانشگاههای فرانسه جای سؤال دارد و ما نسبت به این مسائل در اروپا بحث و سؤال داریم. آنها اسلام هراسی در اروپا راه می‌اندازند؛ اما اگر کسی به هولوکاست نگاه چپی بکند، باید به زندان برود. این مسائل هم در گفت‌وگوهای حقوق بشری با اروپا باید مطرح شود.

شرط اصلی آغاز این گفتگوها پرسشگری طرفینی است

آیت‌الله آملی لاریجانی همچنین در جلسه 25 مرداد مسؤولان عالی قضایی نیز با تاکید بر اینکه برخی استنباط و تفسیر خود را از این پیشنهاد به‌گونه‌ای مطرح کردند که خلاف ماهیت اصلی پیشنهاد گفتگوهای حقوق بشری است، افزود: شرط اصلی آغاز این گفتگوها پرسشگری طرفینی است و این‌گونه نیست که تنها طرف غربی، پرسشگر باشد و ما در مقام پاسخ و دفاع برآییم بعلاوه آمریکا هم به جهت برخورداری دوگانه و خدعه و نیرنگش در مذاکرات و در انجام تعهدات از دایره این گفتگو خارج است.

رئیس قوه قضاییه بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران در انجام گفتگوهای حقوق بشری با اروپا به‌شرط پاسخگو بودن آنان در قبال رفتارهای دوگانه خود در بحث حقوق بشر تاکید کرد و گفت: پرسش ما این است که مدعیان غربی حقوق بشر در مقابل جنایتهای صورت گرفته در یمن و دیگر کشورها چه اقدامی کرده‌اند.

منبع: میزان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۷۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *