عربستان میانجیگری چین در رابطه با ایران را رد کرد

دسته: حقوق بین الملل
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۵ اسفند ۱۳۹۵


عربستان میانجیگری چین در رابطه با ایران را رد کرد

سفیر عربستان در چین اعلام کرد:

عربستان میانجیگری چین در رابطه با ایران را رد کرد

 

 

سفیر عربستان در چین گفت کشورش از تلاشهای پکن برای ایجاد صلح در خاورمیانه استقبال میکند، ولی به ادعای او ایران «غیرقابل اصلاح» و «رام نشدنی» است.

به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع، «ترکی بن محمد الماضی» سفیر عربستان در چین در واکنش به سخنان وزیر خارجه چین مبنی بر میانجی‌گری پکن برای حل اختلافات میان تهران و ریاض گفت: هیچ کشوری نیست که نخواهد رابطه با همسایگانش داشته باشد، اما به ادعای او ایران غیرقابل تغییر و رام نشدنی است و بر هیچ مبنا و اصولی نمی‌شود با آن کار کرد. به ادعای او ایران کشوری است که صلح اجتماعی بحرین را تهدید می‌کند و تهران در یمن، سوریه، عراق و لبنان دخالت می‌کند.

وی در ادامه گفت: ما از تلاشهای چین برای ایجاد صلح در منطقه استقبال می‌‌کنیم و از اظهارات وزیر امور خارجه چین تقدیر و تشکر می‌‌کنیم اما آیا ایران برای این میانجیگری آماده است؟ ایران قبول نمی‌کند، ایران سیاست صادر کردن انقلابش را در پیش‌گرفته است.

لازم به ذکر است «وانگ ئی» وزیر امور خارجه چین روز چهارشنبه در یک نشست خبری گفته بود که امیدواریم که از طریق مشاوره و مذاکرات دوستانه، ایران و عربستان بتوانند مشکلات میان خود را حل کنند. چین دوست ایران و عربستان است و اگر نیاز باشد ما می‌خواهیم نقش ضروری خود را در این رابطه ایفا کنیم.

محمد الماضی مطرح‌شدن مسأله میانجیگری چین برای حل اختلافات میان عربستان و ایران در جریان سفر ملک سلمان پادشاه سعودی به پکن را بعید دانست.

این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که عربستان از حامیان تسلیحاتی و مالی اصلی گروههای تروریستی در منطقه به شمار می‌رود.

هم‌چنین عربستان همراه با چند کشور دیگر از ششم فروردین سال گذشته اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور با هدف بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهوری مستعفی یمن به قدرت کرد. در این حمله میلیونهای یمنی آواره و کشته شده‌اند و اکثر زیرساختهای این کشور نابود شده است. منبع: خبرگزاری مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *