طرح دعوا از سوی نمایندگی مسکن و شهرسازی جهت زمین‌های محدوده شهری نیاز به تنظیم سند رسمی به نام این مرجع ندارد و صرف مالکیت دولت کفایت می‌کند

دسته: نقد، نظر و تحلیل
بدون دیدگاه
چهارشنبه - 10 شهریور 1395


طرح دعوا از سوی نمایندگی مسکن و شهرسازی جهت زمین‌های محدوده شهری نیاز به تنظیم سند رسمی به نام این مرجع ندارد و صرف مالکیت دولت کفایت می‌کند

گزارش یک نشست

طرح دعوا از سوی نمایندگی مسکن و شهرسازی جهت زمینهای محدوده شهری نیاز به تنظیم سند رسمی به نام این مرجع ندارد و صرف مالکیت دولت کفایت میکند

نشست قضایی قضات تجدیدنظر دادگستری آذربایجان شرقی

سؤال:

با عنایت به ماده 10 قانون زمین شهری و ماده 20 آئین‌نامه قانون مزبور که کلیه دستگاههای دولتی ازجمله اداره منابع طبیعی مکلف‌اند زمین‌های خود را در محدوده شهری در اختیار وزرت مسکن و شهرسازی قرار دهند وادارات ثبت مکلف‌اند پس از اعلام وزارت مسکن و شهرسازی نسبت به ثبت انتقال ملک در دفاتر املاک و صدور سند مالکیت بنام دولت و با نمایندگی وزارت مسکن و شهرسازی اقدام نمایند. آیا وزارت راه و شهرسازی قبل از صدور سند مالکیت با توجه به صورت‌جلسه تحویل زمین سمت قانونی لازم برای ادامه دعاوی مطروحه توسط دستگاه واگذارکننده(مثل منابع طبیعی) یا طرح دعاوی و دفاع از دعاوی مطروحه نسبت به اراضی مزبور را دارد یا خیر؟

جواب:

نظر اکثریت قریب بهاتفاق: در مورد سؤال، مالکیت با دولت جمهوری اسلامی ایران است و بر طبق مقررات مالک می‌تواند نماینده خود را تغییر دهد. در اراضی ملی واقع در خارج از محدوده شهر نماینده دولت جهاد کشاورزی(منابع طبیعی) است و بر طبق ماده 10 قانون زمین شهری و ماده 20 آئین‌نامه این قانون با قرار گرفتن این اراضی در محدوده شهر، این املاک به مسکن و شهرسازی واگذار و مسکن و شهرسازی قائم‌مقام قانونی و نماینده دولت برای اخذ سند و سایر امور این املاک خواهد بود. هرچند که اخذ سند نیز از وظایف مسکن و شهرسازی بوده بااین‌حال نمایندگی به‌محض واگذاری تحقق پیدا می‌کند و لازم و ضروری نیست که حتماً سند بنام مسکن و شهرسازی تنظیم تا نمایندگی محقق گردد. در اقامه دعاوی و تعقیب آن اصل بر قابل استماع بودن دعاوی است مگر اینکه نص صریح بر غیرقابل استماع بودن داشته باشیم. لذا صدور قرار عدم استماع دعوی صحیح و قانونی نبوده و لازمه پذیرش نمایندگی مسکن و شهرسازی تنظیم سند رسمی نیست و دادگاه باید نسبت به پذیرش نماینده جدید دولت و ادامه رسیدگی اقدام نماید.

نظر اقلیت: نظم عمومی ایجاب می‌نماید که جهت جلوگیری از اختلاف، سند رسمی تنظیم و مالکیت محرز و سپس نمایندگی مسکن و شهرسازی پذیرفته شود و تنظیم سند رسمی برای پذیرش نمایندگی جدید لازم است و در صورت عدم تنظیم سند و عدم ارائه آن قرار عدم استماع صحیح است.

منبع: وب‌گاه دادگستری آذربایجان شرقی


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *