طبق قانون، دادستان کل کشور 70 وظیفه دارد

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۳۱ شهریور ۱۳۹۵


طبق قانون، دادستان کل کشور 70 وظیفه دارد

دادستان کل کشور:

 طبق قانون، دادستان کل کشور 70 وظیفه دارد

212232176

«داتو سری حاجی محمد افندی بن علی» دادستان کل کشور مالزی و هیأت همراه، صبح امروز با حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری دادستان کل کشورمان دیدار کرد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری در ابتدای این دیدار ضمن تبریک عید غدیرخم اظهار کرد: در جمهوری اسلامی ایران سه قوه کامل مستقل از هم، ارکان نظام را تشکیل می‌دهند. رئیس قوه مجریه و نمایندگان قوه مقننه با رأی مردم انتخاب می‌شوند و رئیس دستگاه قضا برای مدت 5 سال توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی معرفی و منصوب می‌شود. وی ادامه داد: قوه قضائیه کاملاً مستقل است و دو قوه دیگر در عزل و نصب مقامات عالی و قضاتش دخالت ندارند.
دادستان کل کشور با بیان اینکه تنها ارتباط قوه قضائیه با سایر قوا در باب اعتبارات و بودجه است، تصریح کرد: استقلال قوه قضائیه باعث می‌شود دستگاه قضا در رسیدگی به شکایات و دعاوی بدون هیچ‌گونه وابستگی و تأثیرپذیری به وظایف خود عمل کند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری به تشریح روند رسیدگی به دعاوی و شکایات در قوه قضائیه پرداخت و افزود: در دستگاه قضا تحقیقات در مرحله دادسرا صورت می‌گیرد و محاکم به پرونده رسیدگی می‌کنند.
وی با بیان اینکه احکام صادره در دادگاهها غالباً قابل‌تجدیدنظر است، گفت: دادگاهها به انواع بدوی، کیفری و تجدیدنظر که در مراکز استانها قرار دارند تقسیم می‌شوند و دیوان عالی کشور نیز در مرکز کشور مستقر است.
دادستان کل کشور تصریح کرد: بر اساس قانون، 70 وظیفه برای دادستان کل کشور تعریف‌شده که نظارت بر امور مجموعه دادسراها نیز یکی از آنهاست. در سراسر کشور حدود 450 دادستان در شهرستانها و مراکز استانها وجود دارند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری نحوه نظارت دادستان کل بر دادسراها را از دو طریق عنوان کرده و در تشریح آن گفت: دادستان کل کشور با اعزام هیئتی به مراکز استانها در عملکرد دادسراها نظارت می‌کند.
وی یادآور شد: نوع دوم نظارت از طریق سیستم آی‌تی صورت می‌گیرد که زمینه گسترش این نظارت در دادستانی کل کشور فراهم شده است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری با اشاره به عضویت دادستان کل کشور در سازمانها و نهادهای مهم بیان کرد: دادستان کل کشور در نهادهایی از قبیل شورای عالی بورس، شورای پول و اعتبار، شورای عالی فضای مجازی، شورای عالی امنیت ملی و شورای مربوط به مسائل نفتی عضویت دارد.
دادستان کل کشور یکی دیگر از وظایف دادستان را دفاع از حقوق عامه دانست و افزود: دادستان کل کشور همواره پیگیر احقاق حقوق عامه است و با تجاوز به منافع طبیعی و غیره برخورد می‌کند. وی با اشاره به حضور دادستان کل کشور در جلسات هیئت عمومی دیوان عالی کل کشور، وظایف سازمانهای تابع قوه قضائیه از جمله سازمان زندانها، دیوان عدالت اداری، سازمان پزشکی قانونی، سازمان قضایی نیروهای مسلح و غیره را برشمرد.
دادستان کل کشور همچنین از انجام مذاکرات و گفت‌وگو در رابطه با موضوعات مختلف با دادستان کل کشور مالزی در روز چهارشنبه 31 شهریور خبر داد. “داتو سری حاجی محمد افندی بن علی” دادستان مالزی نیز در ادامه این دیدار با اشاره به روند رسیدگی به دعاوی در کشور مالزی اظهار کرد: مشاوره قضایی به مقامات عالی کشور از جمله وظایفی که دادستانی این کشور بر عهده دارد.
وی با اشاره به اینکه حکمها در کشور مالزی توسط دادستان کل کشور صادر می‌شود نقش دادستان در حفظ منافع ملی را مورد اشاره قرار داد. منبع: میزان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *