ضرورتی برای تغییر قانون نظام پزشکی وجود ندارد

دسته: حقوق پزشکی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۳ شهریور ۱۳۹۵


ضرورتی برای تغییر قانون نظام پزشکی وجود ندارد

ضرورتی برای تغییر قانون نظام پزشکی وجود ندارد

456725956

دکتر علیرضا اسپید نایب رییس مجمع عمومی نظام پزشکی کشور بابیان این‌که قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی مصوب مجلس است اظهار داشت: شاید موارد جزئی نیاز به تغییر داشته باشد اما این قانون مصوب مجلس است و اکنون دلیل خاصی برای تغییر آن وجود ندارد که بخواهیم با قانون جدید مشکلات خاصی را در حوزه نظام پزشکی و نظام سلامت مرتفع کنیم.
وی افزود: باید از ظرفیتهای قانون به‌درستی استفاده کرده سپس موارد نقص را بررسی کنیم زیرا قانون آیین‌نامه نیست که هر‌ساله بتواند موردبازنگری قرار گیرد و به‌جای اینکه دنبال تغییر قانون باشیم، باید با همکاری متقابل میان سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت از ظرفیتهای فعلی قانون به‌خوبی استفاده کنیم.
وی در خصوص صیانت قانون نظام پزشکی از حقوق مردم و پزشکان اذعان داشت: قانون موجود در تعریف وظایف، صیانت از حقوق بیماران و سپس صیانت از حقوق پزشکان را ذکر کرده که به نظر چارچوب قانون بسیار سالم است. به‌طور مثال تشکیل دادسراهای انتظامی، هیأتهای کارشناسی، هیأتهای بدوی و تجدیدنظر یک تشکیلات شبه قضایی کامل است و اگر ما بدعمل می‌کنیم تقصیر قانون نیست. رییس نظام پزشکی اندیمشک ادامه داد: شاید یکی از دلایلی که وزارت بهداشت عقیده دارد قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی دارای نقص جدی است و باید تغییر کند عدم مشارکت وزارت بهداشت در هیأتهای انتظامی است.
به گفته وی بررسی قصور و کار کارشناسی قصورهای پزشکی بر اساس قانون بر عهده هیأتهای بدوی، تجدیدنظر و هیئت عالی نظام پزشکی است، ولی باید این موضوع را هم در نظر گرفت که در کلیه هیأتهای انتظامی نماینده قوه قضائیه و پزشکی قانونی حضور دارند.
اسپید در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: بر اساس آئین‌نامه انتظامی سازمان نظام پزشکی، پزشکان یکسری بایدها و نبایدها دارند که اگر فردی در جامعه این بایدها و نبایدها را انجام دهد ایرادی ندارد، جامعه پزشکی ملزم به رعایت آن است و در صورت تخلف پزشکان از این آئین‌نامه با آنها برخورد می‌شود.
وی ا فزود: ما به‌عنوان جامعه مدنی منشور اخلاقی و کد اتیکز برای خود تعریف نموده‌ایم که چارچوب اخلاقی آن از استانداردهای لازم برای افراد عادی بالاتر است؛ مثلاً ما به‌عنوان پزشک اجازه تبلیغ نداریم و اگر این چارچوب اخلاقی را رعایت نکنیم درواقع منشور را زیر پا گذاشته‌ایم.

هجمه علیه جامعه پزشکی ربطی به قانون ندارد

وی به هجمه‌هایی که علیه جامعه پزشکی طی یکی دو سال اخیر رخ‌داده اشاره کرد و بیان داشت: هجمه‌های اخیر به قانون ربطی ندارد و یک امر ساختاری است؛ درواقع مطالباتی برای مردم و پزشکان تعریف‌شده که در برخی موارد برآورده شدنی نیست و برخی از این مطالبات جنبه تبلیغاتی یا انتخاباتی دارد که وقتی بر روی‌هم انباشته شود مثل بغضی در گلو است که هرلحظه ممکن است شکسته شود.
وی با تأکید براین که نحوه اجرای سیاست‌های کلان نظام سلامت و وزارت بهداشت باید موردبازنگری قرار گیرد خاطرنشان کرد: با تدوین یک نقشه راه باید در مسیر مشخصی حرکت شود تا این ازهم‌گسیختگی که بین وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی، وزارت رفاه و نمایندگان مجلس و سازمان‌های بیمه‌گر وجود دارد از بین رفته و همه در یک مسیر حرکت کنند زیرا نباید یک افق ترسیم شود اما همه خلاف آن حرکت کنند.
اسپید افزود: به‌عنوان‌مثال طرح تحول نظام سلامت طرح خوبی است اما زیرساخت‌های آن تهیه نشده بود و در خود وزارت بهداشت ابتدای کار مشکل وجود داشت و فرهنگ‌سازی برای خود پزشکان هم انجام‌نشده بود.

عدم همراهی نظام سلامت و جامعه پزشکی با یکدیگر

نایب رییس مجمع عمومی نظام پزشکی کشور بابیان این مطلب که سازمان از ظرفیت‌های خود برای حضور در شوراهای آموزشی و پژوهشی استفاده نکرده است، اذعان داشت: نظام پزشکی در شوراهایی که تمام این زیرساختها را شکل می‌دهد به‌صورت فعال شرکت نکرده و تأثیرگذار نبوده است.
وی اضافه کرد: ایراد اساسی سازمان‌ها و ارگان‌های دخیل در نظام سلامت این است که با بدنه خود یعنی جامعه پزشکی همراهی نسبی دارند و به این امر واقف نیستند که جامعه پزشکی تافته جدا بافته از مردم نبوده بلکه از دل همین ملت برخاسته‌ است، اما متأسفانه مردم، پزشکان را مقابل خود می‌بینند و این یعنی باوجود انجام تمامی تلاش‌ها، جامعه پزشکی نتوانسته رضایت مردم را جلب کند.
به گفته وی این امر ناشی از مطالبات انباشته‌شده مردم و همچنین جامعه پزشکی است که به علت تصمیم‌گیری‌های غیر کارشناسی و غالباً پشت درهای بسته و بدون دخالت ذینفعان صورت گرفته است.
نایب رییس مجمع عمومی نظام پزشکی کشور تصریح کرد: این نارضایتی در بین خود پزشکان هم وجود دارد که ترسیم یک نقشه راه و دیده شدن این مسائل در آن می‌تواند راهگشای خوبی باشد اما به‌تنهایی و با استفاده از ظرفیت‌های نظام پزشکی نمی‌توان این مشکل را حل کرد بلکه باید تمامی سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط با سلامت به یک نقطه اشتراک برسند.

عملکردها باید مطابق قانون باشد

وی با اشاره به این‌که در خصوص انتخابات سازمان نظام پزشکی نقدهای زیادی وجود دارد گفت: برخی براین باورند که انتخابات نظام پزشکی منطقی نیست و تهران بزرگ به نسبت جمعیت پزشک بیشتری که دارد دخیل دراین انتخابات نیست. وی افزود: این در حالی است که در تمام نظام‌های انتخاباتی یک سقف برای حضور نمایندگان وجود دارد که برای سازمان نظام پزشکی طبق قانون به ازای هر 500 نفر شرکت‌کننده در انتخابات یک نماینده تا سقف 8 نفر اضافه می‌شود، که به نظر عقلانی و منطقی است. رییس نظام پزشکی اندیمشک بیان داشت: در خصوص انتخابات شورای عالی نیز نظرات مختلفی مطرح‌شده ازجمله این‌که باید از هر رشته تخصصی یک نماینده دراین شورا حضورداشته باشد اما طبق قانون 13 پزشک به نمایندگی از تمامی رشته‌های پزشکی، 3 نفر دندان‌پزشک،3 نفر داروساز، 2 نفر علوم آزمایشگاهی، 2 نفر ماما و 2 نفر لیسانس پروانه دار در ترکیب شورا حضور دارند که منطقی است؛ وی یادآور شد: برای طرح مشکلات گروههای مختلف پزشکی انجمن‌های علمی تخصصی و مجمع آن تعریف‌شده است که رشته‌های پزشکی می‌توانند مشکلات خود را در انجمن‌های علمی و همچنین در مجمع عمومی آنها بررسی و مطرح کنند و حضور نماینده و یا نمایندگان از هر رشته در ترکیب اعضای شورای عالی میسر نبوده و مشکلات موجود را افزایش می‌دهد. منبع: سازمان نظام پزشکی


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *