صنعت بیمه در پسابرجام


دسته: حقوق شهروندی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۴ مرداد ۱۳۹۵


صنعت بیمه در پسابرجام


صنعت بیمه در پسابرجام

رئیس‌کل بیمه مرکزی ایران نسبت به عدم ارائه گزارش هزینه کرد عوارض دریافتی وزارت بهداشت و ناجا از صنعت بیمه انتقاد کرد و گفت: آزادسازی کارمزد نمایندگان صنعت بیمه فعلاً امکان‌پذیر نیست.
محمدابراهیم امین امروز در نشستی خبری در مورد اقدامات صورت گرفته در صنعت بیمه در پسابرجام، گفت: روز گذشته تعدادی از مدیران بزرگ شرکتهای بیمه اروپایی به ایران سفرکرده‌اند و طی جلسه‌ای، آمادگی مشارکت با بیمه‌های ایرانی را اعلام کردند، این در حالی است که طی ماه‌های گذشته بیمه‌گران اروپایی به‌صورت کتبی و حضوری این اعلام آمادگی را مطرح کرده بودند.
رئیس‌کل بیمه مرکزی ایران با اشاره به اینکه تا زمان اجرایی شدن توافقات، کارشناسان صنعت بیمه در این زمینه با یکدیگر برای تبادل اطلاعات همکاری خواهند کرد، گفت: بزرگ‌ترین بیمه‌گران اروپایی، جلساتی را با مدیران بیمه مرکزی و شرکتهای بیمه برگزار کرده بودند، این در حالی است که همکاریها برای پوشش ریسکهای بزرگ با این شرکتها اجرایی خواهد شد، زیرا تمام سرمایه ذخایر و اندوخته‌های شرکتهای بیمه ایرانی تنها ۳ تا ۴ هزار میلیارد تومان است که با این رقم، پرداختهای خسارتهای بسیار بزرگ و کلان امکان‌پذیر نیست و بیمه‌های ایرانی قدرت پوشش ریسکهای بسیار بزرگ را ندارند.
امین بابیان این مطلب که کار بیمه‌گری، مرز نمی‌شناسد، تصریح کرد: صنعت بیمه‌ای کشورمان قبل از تحریم با تمام بازارهای دنیا کار می‌کرد. در حال حاضر نیز با برداشته شدن تحریمها، ادامه فعالیت با آنها را خواهد داشت، این در حالی است که برخی از شرکتهای بیمه خارجی، تقاضای ایجاد دفاتر ارتباطاتی در ایران داشتند اما هنوز تقاضایی برای تأسیس شعبه در ایران ارائه نکرده‌اند، درحالی‌که ازنظر مقررات، مشکلی برای حضور آنها در کشورمان وجود ندارد.
درخواست تأسیس شعبه از سوی خارجیان نداشتیم
وی ادامه داد: گرچه همکاری با آنها نیاز به حضور فیزیکی ندارد اما آنها می‌توانند در ریسکها با ما مشارکت کنند. بیمه‌های خارجی می‌توانند در داخل کشور با بیمه‌های ایرانی سهیم شوند و در ایران شعبه بزنند و ما می‌توانیم اجازه دهیم در برخی رشته‌های بیمه‌ای و صدور آنها با ما همکاری کنند و یا اینکه بنا به درخواست آنها، فقط یک دفتر ارتباطی دایر کنند.
رئیس‌کل بیمه مرکزی ایران در مورد لایحه جدید بیمه شخص ثالث گفت: در این لایحه برخی مشکلات و حوادث رانندگی برطرف می‌شود. به‌عنوان نمونه در ارزیابی ریسک، نمرات منفی و تخلفات رانندگی لحاظ می‌شود که این به‌منزله نظام پاداش و تنبیه است و باعث خواهد شد که رانندگان از ارتکاب حوادث حادثه‌ساز خودداری کنند، درعین‌حال رانندگانی که تخلف نمی‌کنند، حق بیمه کمتری بپردازند. دوم اینکه تأمین جبران تقریباً تمام پیامدهای حوادث رانندگی در این قانون بر عهده شرکتهای بیمه و صندوق تأمین خسارتهای بدنی است و بر اساس آن، تمام حقوق مقصران و زیان‌دیدگان پرداخت خواهد شد.

امین اضافه کرد: همچنین در این لایحه اختیاراتی به بیمه مرکزی برای برخورد با تخلفات شرکتهای بیمه داده‌شده است که بر اساس آن، با توجه به تجربه بیمه توسعه و پایمال شدن حقوق مردم، این قانون پیش‌بینیهایی را برای جلوگیری از ایجاد چنین مسائلی صورت داده است. تکالیفی نیز در مورد ذخایر بیمه شخص ثالث دیده‌شده مبنی بر اینکه شرکتهای بیمه موظف هستند ذخایر کافی بگیرند و بیمه مرکزی بر این موضوع نظارت کند.
وی ادامه داد: همچنین از نرخ‌شکنی و دامپینگ شرکتهای بیمه جلوگیری خواهد شد به‌طوری‌که شرکتهای بیمه نمی‌توانند بیش از ۲.۵ درصد با تخفیف، بیمه بفروشند؛ حتی فروش بیمه بیش از ۲.۵ درصد هم با مجوز بیمه مرکزی صورت می‌گیرد، این در حالی است که صنعت بیمه ایران می‌تواند بیمه شخص ثالث بفروشد و مابقی شرکتها برای فروش این بیمه‌نامه باید از بیمه مرکزی اجازه بگیرند.
سامانه اطلاعاتی حوادث کشور
رئیس شورای عالی صنعت بیمه بابیان اینکه در لایحه جدید، ایجاد سامانه اطلاعاتی حوادث کشور دیده‌شده است، افزود: تخلفات رایج در صحنه‌سازی و اخذ میلیاردها تومان خسارت از بیمه‌ها با تجمیع اطلاعات از بین خواهد رفت، همچنین تعیین حق بیمه شخص ثالث هم به دولت واگذارشده و سه شرط در آن لحاظ شده است؛ اینکه ویژگیهای خودرو به لحاظ امنیتی در نظر گرفته شود، سوابق تخلفات و نمرات منفی راننده دیده شود و نگاه اجتماعی به رانندگان خودروهای ارزان‌قیمت وجود داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: شورای نگهبان ۲۰ روز برای اظهارنظر در مورد لایحه جدید بیمه شخص ثالث فرصت دارد که امید است تا پایان سال نهایی شود.
امین بابیان اینکه بر اساس آمار عملکرد ۹ ماهه صنعت بیمه، سهم بیمه شخص ثالث در پرتفوی به حدود ۳۶ درصد کاهش‌یافته است، گفت:
سهم صندوق تأمین خسارتهای بدنی نیز از ۵ به ۸ درصد افزایش‌یافته است، همچنین رانندگان مجبور نیستند برای دریافت الحاقیِ، به شرکتهای بیمه مراجعه کنند.
دولتیها بزرگ‌ترین بدهکاران صنعت بیمه
رئیس‌کل بیمه مرکزی ایران در مورد مطالبات معوق صنعت بیمه خاطرنشان کرد: بیشترین مطالبات مربوط به بزرگ‌ترین شرکتهای بیمه و بزرگ‌ترین بدهکاران، شرکتهای دولتی هستند، البته این مطالبات شاید پرداختشان دیر شود اما سوخت نخواهد شد. بخش خصوصی سهم عمده‌ای در مطالبات صنعت بیمه ندارد. در برخی شرکتهای بیمه بزرگ دولتی و سابقاً دولتی، رقم مطالبات معوق از نرمها تجاوز کرده که بیمه مرکزی اخطار وصول و پیگیری را به آنها صادر کرده است.
وی به پیشنهاد بیمه مرکزی برای تأمین خسارتهای بیمه حوادث در قبوض برق ماهیانه اشاره کرد و گفت: بر اساس این پیشنهاد، ماهیانه روستائیان ۲۵۰ تومان، شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر ۵۰۰ تومان و بالای ۵۰ هزار نفر هزار تومان به‌عنوان شارژ پرداخت می‌کنند که این رقم در اختیار بیمه مرکزی قرار می‌گیرد. بر اساس آن، دولت در سال اول ۵۰ میلیارد تومان و سالهای بعد، رقم بیشتری برای پوشش حوادث طبیعی در نظر می‌گیرد و تا سقف ۵۰ میلیون تومان هم بابت خسارت پرداخت می‌شود. درعین‌حال بیمه‌های بازرگانی نیز می‌توانند بیمه تکمیلی با دریافت حق بیمه ناچیز برای آن بفروشند.
امین ادامه داد: دولت لایحه‌ای در این زمینه تهیه و به مجلس ارائه داد و بنده چندین بار برای توضیح در این خصوص به مجلس رفتم اما تعدادی از نمایندگان که از عملکرد صنعت بیمه رضایت نداشتند، با آن به‌شدت مخالفت کردند و این لایحه دوباره به کمیسیون بازگشته است.
آزادسازی کارمزد نمایندگان بیمه امکان‌پذیر نیست
رئیس‌کل بیمه مرکزی ایران در مورد آزادسازی کارمزد نمایندگان صنعت بیمه گفت: کارمزد یک بحث توافقی بین شرکت بیمه و نمایندگان است. در بازارهایی که به بلوغ رسیده‌اند و رفتارهای آنها منطقی است، بر اساس توافقات، کارمزد تعیین می‌شود اما اگر ما چنین اجازه‌ای به شرکتهای بیمه بدهیم، بازار دچار هرج‌ومرج می‌شود، زیرا هنوز صنعت بیمه به بلوغ در این زمینه نرسیده و ممکن است که روابط در تعیین آن نقش داشته باشد، بنابراین هنوز زمان آزادسازی کارمزد در صنعت بیمه نرسیده، این در حالی است که شورای عالی بیمه سقفی برای کارمزد تعیین کرده که دارای اصول و مبانی است.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا بیمه شخص ثالث به مردم گران ارائه می‌شود؟ گفت:
شرکتهای بیمه به ازای هر ۱۰۰ تومان، ۱۰۲ تومان در بیمه شخص ثالث می‌پردازند، ۲۵ درصد میزان حق بیمه عوارض است، حدود ۱۰ درصد نیز کارمزد به آن تعلق می‌گیرد، درعین‌حال شرکتهای بیمه دارای هزینه‌های اداری نیز هستند، بنابراین بیمه شخص ثالث زیان‌ده است، حتی حق بیمه شخص ثالث کفایت هزینه‌های آن را هم نمی‌دهد؛ پس چطور گفته می‌شود که بیمه شخص ثالث گران است؟
رئیس شورای عالی صنعت بیمه بابیان اینکه سال گذشته دیه ۲۴ هزار فوتی و دیه ۳۰۰ هزار جرحی پرداخت‌شده است، افزود: درعین‌حال بیش از ۱۹.۵ میلیون پرونده خسارت مورد رسیدگی قرارگرفته که کل شکایتهای دریافتی از مردم از شرکتهای بیمه ۱۰۵۰ شکایت است.
امین در مورد آمار عملکرد صنعت بیمه کشور گفت: در ۹ ماهه ابتدایی امسال ۱۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان حق بیمه با رشد ۱۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته پرداخت‌شده است، همچنین طی این مدت ۳۵.۵ میلیون فقره بیمه‌نامه با رشد ۱۰ درصدی فروخته‌شده است.
۱۷.۷ میلیون فقره پرونده خسارت با رشد ۳۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته مورد رسیدگی قرارگرفته و نسبت پرداخت خسارت که پارسال ۵۶ درصد بود، تاکنون در سال جاری نسبت به این رقم ۵ درصد افزایش داشته است. همچنین سال گذشته ۲۱ هزار میلیارد تومان حق بیمه دریافت شده است.
انتقاد از دریافت مالیات بر ارزش‌افزوده از بیمه
وی در مورد معافیت بیمه‌ها در مالیات بر ارزش‌افزوده گفت: اعمال معافیت بیمه‌ها بر اساس تصمیم دولت نیست و باید در قانون لحاظ شود، همان‌گونه که بانکها و بورس از مالیات بر ارزش‌افزوده معاف هستند، صنعت بیمه هم باید معاف باشد. در هیچ کجای دنیا از کار بیمه‌گری، مالیات بر ارزش‌افزوده دریافت نمی‌شود. در اصلاح قانونی که تهیه‌شده، معافیت شامل بیمه‌ها هم می‌شود که باید در مجلس تصویب شود که فرآیند خاص خود را دارد.
رئیس‌کل بیمه مرکزی ایران اضافه کرد:
این در حالی است که در بخش عوارض نیز دستگاه‌هایی که عوارض را از شرکتهای بیمه دریافت می‌کنند، هیچ گزارشی تاکنون درباره نحوه هزینه کرد این عوارض به ما ارائه نکرده‌اند، این در حالی است که ما شکایتهای زیادی در این زمینه داشته‌ایم که بدون پول، خدمات درمانی ارائه نمی‌شود. در سالهای اخیر نزدیک به ۵ هزار میلیارد تومان به وزارت بهداشت و ناجا بابت عوارض توسط صنعت بیمه پرداخت‌شده اما گزارش دقیقی درباره نحوه هزینه کرد این منابع دریافت نکردیم، همچنین تا پایان سال ۹۳، ۲۰۰ میلیارد تومان شرکتهای بیمه بابت عوارض بدهکار بودند زیرا حق‌ بیمه‌ای در این زمینه دریافت نکرده بودند.
خبرگزاری اقتصادی ایران

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *