صدور قرار قبولی واخواهی تا رسیدگی و صدور حکم و قطعیت آن ملازمه ای با اعاده عملیات اجرائی ندارد

دسته: نظریه های مشورتی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - 19 خرداد 1395


صدور قرار قبولی واخواهی تا رسیدگی و صدور حکم و قطعیت آن ملازمه ای با اعاده عملیات اجرائی ندارد

شماره پرونده ۴۲۶ ـ ۱/۳ ـ ۹۴
نظریه شماره ۸۷۲/۹۴/۷ ـ مورخ  ۷/۴/۱۳۹۴
پرسش:
درخصوص شخص خوانده رأی محکومیت غیابی صادر و پس از ابلاغ قانونی، در خصوص رأی مذکور درخواست اجرائیه شده و در راستای اجرای حکم، مالی از محکوم‌علیه توقیف می‌گردد، حال محکوم‌علیه  از رأی غیابی تقاضای واخواهی نموده و قرار قبولی واخواهی صادر و وقت رسیدگی برای دعوی واخواهی تعیین می‌گردد. آیا با درخواست محکوم‌علیه واخواه، مبنی بر رفع بازداشت از مال توقیف‌شده در مرحله اجرای حکم تکلیف به رفع بازداشت داریم
یا خیر؟
پاسخ: در فرض سؤال، چنانچه به استناد تبصره ۱ ماده۳۰۶ قانون آئین دادرسی مدنی، محکومٌ‌علیه در مهلت های قانونی از حکم غیابی واخواهی نماید، با صدور قرار قبولی واخواهی تا رسیدگی و صدور حکم و قطعیت آن، اجرای حکم متوقف می‌شود و توقف اجرای حکم، ملازمه ای با اعاده عملیات اجرائی ندارد؛ به عبارت دیگر، صرف قبولی واخواهی محکوم‌علیه موجب رفع توقیف از اموال وی نیست و از شمول ماده ۳۹ قانون اجرای احکام مدنی خارج است.


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۹۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *