صدور حکم مبنی بر عدم اشتغال به تحصیل زوجه که توسط زوج از دادگاه درخواست شده است، منطبق با موازین قانونی است؟

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
یکشنبه - 14 شهریور 1395


صدور حکم مبنی بر عدم اشتغال به تحصیل زوجه که توسط زوج از دادگاه درخواست شده است، منطبق با موازین قانونی است؟

صدور حکم مبنی بر عدم اشتغال به تحصیل زوجه که توسط زوج از دادگاه درخواست شده است، منطبق با موازین قانونی است؟

تحصیل، از حقوق مدنی آحاد جامعه است و منع افراد از استیفای این حق، نیازمند وجود قانون است که دراین خصوص مقرره‌ای وجود ندارد و اشتغال به تحصیل از عناوین اشتغال به حرفه و صنعت موضوع ماده 1117 قانون مدنی خارج است.

بدیهی است، چنانچه اشتغال زوجه به تحصیل، مغایر تکلیف وی به تمکین از زوج باشد، زوج می‌تواند با اقامه دعوای الزام به تمکین، نشوز زوجه را اثبات کند.

زن باید در دادگاه ثابت کند که ادامه تحصیلش هیچ مشکلی در روابط خانوادگی ایجاد نمی‌کند و مانعی برای ادای وظایف زوجیت نیست.

با شروط ضمن العقد زن میتواند حق ادامه تحصیل کسب کند

بنابراین بهتر است برای جلوگیری از مناقشات آتی که می‌تواند موجب اختلاف بین زن و شوهر شود در همان ابتدای امر برای این مهم چاره اندیشید، یعنی حق ادامه تحصیل در سند ازدواج صریحاً به‌عنوان شرط ضمن عقد به زوجه داده شود. نتیجه: از در صورتی می‌تواند ادامه تحصیل دهد که تحصیل زوجه مغایر تکلیف وی به تمکن از زوج نشود.

منبع: خبرگزار ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۷۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *