صاحبان پلاک‌های مسروقه آگاه باشند

دسته: آخرین مطالب , حقوق همگانی
بدون دیدگاه
یکشنبه - 17 اردیبهشت 1396


صاحبان پلاک‌های مسروقه آگاه باشند

صاحبان پلاکهای مسروقه آگاه باشند

قانونگذار مجازاتهایی را برای صاحبان پلاکهای مسروقه در صورت عدم اطلاع و گزارش به نیروی انتظامی در نظر گرفته است.

آنچه که مانند سرقت اتومبیل بسیار اتفاق می‌افتد، سرقت پلاک ماشین است. به عبارتی دیگر عده‌ای از سارقان فقط پلاک‌های اتومبیل را سرقت می‌کنند و با تعویض این پلاک‌ها اقدام به انجام اعمال خلاف خود می‌کنند، این در حالی است که سرقت پلاک برای سارقان بسیار مقرون به صرفه‌تر و کم خطرتر از سرقت خود ماشین خواهد بود. چراکه در صورت دستگیری مجازات سرقت اتومبیل مشمول آن‌ها نخواهد شد، زیرا این افراد معمولاً با اتومبیل‌های غیر مسروقه، اما با پلاک سرقتی متعلق به دیگری اعمال خلاف قانون خود را انجام می‌دهند.

این اتفاق در حالی می‌افتد که ممکن است مالکان اتومبیل‌ها بنا به دلایلی این اتفاق را گزارش ندهند که این امر خود زمینه ساز وقوع بسیاری جرایم دیگر می‌شود. از همین روی و به منظور جلوگیری و پیشگیری از وقوع جرایم، قانونگذار مجازات‌هایی را برای صاحبان پلاک‌های مسروقه در صورت عدم اطلاع و گزارش به نیروی انتظامی در نظر گرفته است.

مطابق ماده ۷۲۲ از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی باید بیان داشت:

چنانچه وسیله موتوری یا پلاک آن سرقت یا مفقود شود، شخصی که وسیله در اختیار یا تصرف او بوده است اعم از آن که مالک بوده یا نبوده پس از اطلاع مکلف است بلافاصله مراتب را به نزدیکترین مرکز نیروی انتظامی اعلام کند، متخلف از این ماده به جزای نقدی از 500 هزار تا یک میلیون ریال محکوم خواهد شد.

در خصوص این ماده نکاتی را به اختصار بیان میکنیم:

١ – تکلیف مقرر مبنی بر اعلام سرقت، علاوه بر مالک بر عهده دارنده وسیله نقلیه نیز خواهد بود. چراکه در بسیاری از موارد سند به نام دیگری بوده، اما اتومبیل دست شخص دیگری است. به طور مثال صاحب ماشین اتومبیل خود را به شخصی می‌دهد تا وی روی آن کار کند و ماهانه مبلغی را به مالک اصلی اتومبیل بپردازد؛ بنابراین در صورت سرقت اتومبیل یا پلاک آن چنین دارنده‌ای نیز همانند مالک اتومبیل مکلف به اعلام این امر به نیروی انتظامی خواهد بود.

٢ – تکلیف مقرر مبنی بر اعلام سرقت، علاوه بر سرقت اتومبیل شامل سرقت پلاک اتومبیل نیز خواهد بود؛ بنابراین چنانچه به جای سرقت ماشین، پلاک آن به سرقت رود باز هم دارنده وسیله نقلیه یا مالک آن مکلف به اعلام این موضوع به مراجع قانونی است.

٣ – مجازات جزای نقدی مقرر در ماده فوق، مانع از مطالبه خسارت و تحقق مسئولیت مدنی مالک یا دارنده وسیله نقلیه در صورت عدم اطلاع سرقت ماشین یا پلاک وسیله نقلیه نخواهد بود؛ بنابراین چنانچه در اثر سرقت اتومبیل مالک یا دارنده وسیله نقلیه این موضوع را اعلام نکند و در اثر این کوتاهی، سارقی مدت‌ها به اعمال خلاف قانون خود با پلاک یا ماشین مسروقه بپردازد و از این رهگذر خساراتی را به بار آورد، مالک یا دارنده علاوه بر مسئولیت کیفری، ممکن است مسئولیت به جبران خسارات وارده بر اشخاص را نیز داشته باشد، ولو آن که قانونگذار به آن اشاره‌ای نکرده باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *