شکل‌گیری وحدت رویه بین وزارت بهداشت، علوم و دانشگاه آزاد برای برخورد با تخلفات علمی

دسته: دانشجوی حقوق
بدون دیدگاه
دوشنبه - 13 دی 1395


شکل‌گیری وحدت رویه بین وزارت بهداشت، علوم و دانشگاه آزاد برای برخورد با تخلفات علمی

معاون تحقیقات وزیر بهداشت خبر داد:

شکلگیری وحدت رویه بین وزارت بهداشت، علوم و دانشگاه آزاد برای برخورد با تخلفات علمی

 20

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه امروز تفاهمنامهای را با وزارت علوم و دانشگاه آزاد برای پیشگیری از بروز تخلفات علمی در آینده منعقد کردیم، بر ضرورت ارائه آموزش به دانشجویان تحصیلات تکمیلی در خصوص رعایت ضوابط و مسایل اخلاقی در حوزه نشر تأکید کرد.

ملک‌زاده امروز در حاشیه تبادل تفاهم‌نامه فی‌مابین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه آزاد در جمع خبرنگاران با بیان این‌که محور این جلسه نحوه برخورد با تخلفات علمی بود، اظهار کرد: برای برخورد با تخلفات علمی دستورالعمل جامعی تهیه شده که بر اساس آن نحوه پیش‌گیری از بروز این تخلفات در آینده پیش‌بینی شده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: برخورد با تخلفات علمی و جلوگیری از بروز آن در رابطه با تخلفات مربوط به نشر مقالات در قالب کتاب، مقاله علمی و پایان‌نامه است. البته با افرادی که در تخلف علمی اخیر مشارکت داشتند به شکل کاملی برخورد شد و این افراد به کمیته‌های اخلاق پزشکی و انضباطی احضار شدند که در این میان به‌تناسب تخلفی که کرده بودند حکم اخراج، تذکر کتبی و گرفتن ارتقاء متخلفین صادر شد.

وی با بیان این‌که تفاهم‌نامه‌ای که امضا شد بر این مبنا بود که با تخلفات علمی در سطح کشور چه در مؤسسات دولتی و چه آزاد به‌صورت هماهنگ برخورد شود، گفت: بیشتر از 220 نفر در این تخلفات علمی مشارکت داشته‌اند که تخلفات اصلی مربوط به تعداد معدودی از افراد بود. یکی از مشکلات ما این بود که بسیاری از افراد به‌صورت ناآگاهانه و بدون اطلاع در این تخلفات مشارکت داشتند.

ملک‌زاده با بیان این‌که در مجموع حدود شش نفر اخراج و مابقی افراد تذکر گرفتند، اظهار کرد: اساس دستورالعمل جدید که امروز امضا شد بر مبنای پیش‌گیری از تخلفات است که در این راستا باید به افرادی که وارد دوره تحصیلات تکمیلی می‌شوند آموزش لازم را در خصوص رعایت ضوابط و مسایل اخلاقی در حوزه نشر داده شود چراکه گروه زیادی از دانشجویان و اعضای هیأت علمی جوان اطلاع نداشتند که برخی از این رفتارها خلاف و جرم است.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم‌چنین افزود: از طرفی باید تحقیقات افراد در چارچوب کمیته اخلاق پزشکی تصویب شود و زمانی که این تحقیق تبدیل به مقاله شد کدی را دریافت کنند که برای ارزیابی این مقاله به آن کد استناد شود.

وی ضمن بیان این‌که قوانین و مقررات موجود برای برخورد با تخلفات قابل استناد هستند، گفت: برخی مسایل جزیی در این خصوص در هیأت دولت و کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی تصویب شده است بنابراین از نظر قوانین مشکلی نداریم.

به گفته ملک‌زاده، مبنای تفاهم‌نامه امروز شکل‌گیری وحدت رویه‌ای بین وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به روابط علمی نزدیک این سه نهاد در راستای برخورد با تخلفات علمی بوده است به‌گونه‌ای که مقرر شد از این پس بر اساس این تفاهم‌نامه با متخلفان برخورد صورت گیرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم‌چنین در خصوص انتقال رشته روان‌شناسی بالینی به وزارت بهداشت نیز اظهار کرد: روان‌شناسی بالینی یکی از رشته‌های پزشکی است و باید در حیطه مسایل پزشکی با این رشته برخورد شود. وی افزود: ما در این رابطه مشکلات بسیار جدی‌ داریم چرا که افرادی که تحت این عنوان کار می‌کنند باید در یک چارچوب قانون‌مند فعالیت داشته باشند از این‌رو در حال تعقیب تفاهمی با وزارت علوم برای حل این مشکل هستیم. منبع: ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *