شورای نگهبان فرقی بین اصولگرایی و اصلاح‌طلبی قایل نیست


دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۳ مرداد ۱۳۹۵


شورای نگهبان فرقی بین اصولگرایی و اصلاح‌طلبی قایل نیست


شورای نگهبان فرقی بین اصولگرایی و اصلاح‌طلبی قایل نیست

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری با اصحاب رسانه با ابراز خوشحالی پیرامون اینکه توفیق مجدد برای حضور در بین اصحاب رسانه حاصل شده است اظهار کرد:
امیدوارم در دوره جدید بتوانیم وظایف قانونی خود را به مانند گذشته انجام دهیم و در راستای همکاری با رسانه‌ها واطلاع رسانی اخبار شوراها به دقت وارت عمل شویم و روند کار قانونی خود را ادامه دهیم.
وی با تشکر از تلاشهای ابراهیمیان سخنگوی پیشین شورای نگهبان تاکید کرد: درجلسه گذشته شورای نگهبان دستور اول پیرامون تعیین هیات رئیسه این شورا بود که بر اساس آن وطبق انتخابات صورت گرفته آیت الله جنتی بار دیگر به عنوان دبیر، محمد علیزاده به عنوان قایم مقام و بنده به عنوان سخنگو انتخاب شدم.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: دستور بعدی که در جلسه گذشته شورای نگهبان مطرح شد پیرامون نامه وزیر کشور برای تعیین تاریخ زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری وشوراها بود که مقرر شد این موضوع در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گیرد و اعضا نظر خود را در این باره اعلام کنند وسپس این موضوع به وزیر کشور ابلاغ شود.
عضو حقوقدانان شورای نگهبان با بیان اینکه در جلسه گذشته شورای نگهبان مصوبه‌ای را از سوی مجلس شورای اسلامی نداشتیم گفت:
در جلسه گذشته دو مصوبه از سوی هیات وزیران در شورای نگهبان پیرامون سازمان ملی مسکن وهمچنین تصویب اساسنامه صندوق حمایت از کارآفرینی مورد بررسی قرار گرفت.
کدخدایی تاکید کرد:
موضوع دیگری که در جلسه شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت مربوط به جلسه فقهای شورای نگهبان و نامه‌های ارسالی از دیوان عدالت اداری بود که از 16 مورد بررسی شده 10 مورد خلاف شرع نبود و 5 مورد خلاف شرع بود و یک مورد از این موارد نیز مورد اشکال قرار داشت.
وی درباره برگزاری زمان انتخابات آینده به صورت الکترونیکی خاطر نشان کرد: بحث تعیین زمان انتخابات در نامه وزیر کشور به شورای نگهبان مطرح شده است و چیزی پیرامون روند برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک در این نامه قید نشده و در حال حاضر در این مورد فعلا چیزی مطرح نیست.
سخنگوی شورای نگهبان پیرامون اینکه آیا قرار است در قانون روند احراز صلاحیتها تغییر ایجاد شود تصریح کرد: هر گونه تغییر در قانون انتخابات نیازمند همکاری قوا و مجمع تشخیص مصلحت نظام است و با توجه به بررسی سیاستهای کلی انتخابات در مجمع تشخیص مصلحت نظام اگر سیاستها به انتخابات آینده برسد انشالله می‌توانیم قانون جامعی را در عرصه انتخابات داشته باشیم.
کدخدایی درباره اینکه با توجه به اینکه بحث حقوقهای غیر متعارف برخی از مدیران مطرح شده است آیا این موضوع در انتخابات آینده و در بررسی صلاحیتها مد نظر شورای نگهبان قرار خواهد گرفت اظهار کرد:
بنده نمی‌توانم پیش‌بینی خاصی را نسبت به این موضوع داشته باشد اما امیدوارم این موضوع با توجه به ابعادی در بر دارد در انتخابات آینده مورد لحاظ باشد.
وی پیرامون اینکه شورای نگهبان در دوره جدید چه رویکردی را مدنظر قرار خواهد داد گفت:
در شورای نگهبان تصمیم گیریها بر اساس قانون و نظر جمعی صورت می‌گیرد لذا بدون شک ما بر همین اساس روال کاری خود را ادامه خواهیم داد.
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه بنده تلاش خواهم کرد ارتباط بیشتری را با نمایندگان داشته باشم تصریح کرد:
حضور در کمیسیونهای تخصصی مجلس و برگزاری جلسات با نمایندگان از جمله مواردی است که از سوی بنده مورد پیگیری قرار خواهد گرفت به گونه‌ای که عصر امروز نیز بنده در راستای بعد تغییر قوانین و مقررات با نمایندگان مجلس جلسه دارم.
کدخدایی در خصوص اطلاع‌رسانی شورای نگهبان در روند تایید یا عدم احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات گفت: بنده معتقدم اطلاع رسانی خوبی از سوی شورای نگهبان پیرامون رد صلاحیتها صورت نگرفت و در کل نظراتی که در شورای نگهبان مصوب می‌شود بر اساس مستندات است از این رو بنده معتقدم نظراتی که پیرامون این موضوع منتشر می‌شود به شورای نگهبان کار کارشناسی انجام نمی‌دهد صحت ندارد.
کدخدایی در پاسخ به سوال خبرنگاری پیرامون اختلافات ما بین سخنگوی سابق شورای نگهبان و دبیر این شورا و اینکه شورای نگهبان چه اقدامی انجام خواهد داد تا بی‌طرف باشد گفت: بنده اعتقاد دارم مطالبی که مردم به اعضای شورای نگهبان است باید از سوی خودشان بیان شود اما در مجموع وجود اختلاف نظر میان اعضای یک نهاد و مجموعه امری عادی است.
وی تصریح کرد: اگر میان اعضای شورای نگهبان از نظر علمی اختلاف وجود داشته باشد به معنای این نیست که ما آن را علنی کنیم آنچه مهم است توجه به این نکته بوده است که در روند تصمیم گیری اتخاذ شده در شورای نگهبان نظر اعضا در نظر گرفته می‌شود و آنچه در نهایت مصوب می‌شود منطبق بر نظرجمیع اعضا است.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی پیرامون انتقادات وارده به شورای نگهبان و اینکه مجلس شورای اسلامی اگر قانون کاهش نظارت استصوابی شورای نگهبان را بپذیرد چه اقدامی صورت خواهد گرفت گفت: قطعا هر مصوبه‌ای که مجلس شورای اسلامی آن را تصویب کند و منطبق با قانون اساسی باشد شورای نگهبان آن را مصوب خواهد کرد و می‌پذیرد.
کدخدایی با بیان اینکه درب شورای نگهبان به روی همه باز است خاطر نشان کرد: ما سعی خواهیم کرد براساس دلایل قانونی در انتخابات وارد عمل شویم از این رو بدون شک در خصوص عدم تایید صلاحیت افراد نیز دلایل را به آنها تشریح خواهیم کرد.
وی درباره اینکه چرا زمان بررسی لایحه احکام دایمی برنامه توسعه ششم در شورای نگهبان طولانی شده است گفت: در برخی از مواردی قوانینی که به شورای نگهبان ارسال می‌شود فرصت بیشتری را برای بررسی می‌طلبد از این رو این موضوع از جمله مواردی است که باید اصلاح شود.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد:
درباره این موضوع ما از نمایندگان مجلس درخواست کرده‌ایم تا آن را به صورت غیر رسمی به شورا ارایه دهند تا فرصت بیشتری برای بررسی آن برای شورا فراهم شود.
وی با بیان اینکه برای شورای نگهبان فرقی بین اصولگرایی و اصلاح طلبی قایل نیست افزود: شورای نگهبان نظرات خود را در قالب قانون مطرح می‌کند و در این راستا هیچ سیاسی کاری انجام نمی‌دهد.
عضو حقوقدانان شورای نگهبان تاکید کرد: اینکه اعضای شورای نگهبان می‌توانند فعالیت سیاسی کنند آن طور که مد نظر شما است خیر و تنها باید نظرات خود را در قبال مسایل حقوقی و فقهی مطرح کنند.
کدخدایی درباره میزان متقاضیان زیاد ثبت نام برای انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی و اینکه آیا راهکاری برای این موضوع در نظر گرفته خواهد شد تصریح کرد: اینکه افراد زیادی از اقشار مختلف برای حضور در انتخابات ثبت نام می‌کنند را باید به فال نیک گرفت اما اینکه چه کسانی صلاحیت حضور در انتخابات و ثبت نام را دارند باید در این راستا نظام جامعی مد نظر قرار گیرد و مکانیسم مشخصی در این راستا اتخاذ شود.
سخنگوی شورای نگهبان خاطر نشان کرد:
ما امیدواریم در راستای انجام مراحل انتخابات شرایطی را در نظر بگیریم که مردم ناراحت نشوند.
عضو حقوقدانان شورای نگهبان در پایان در پاسخ به سوالی پیرامون روند انتخاب اعضای هیات نظارت واینکه سخنگوی سابق شورا معتقد بود این اعضا تنها توسط دبیر شورا انتخاب می‌شوند خاطر نشان کرد:
طبق قانون و مفادی که وجود دارد اعضای هیات نظارت بر انتخابات توسط اعضای شورای نگهبان انتخاب می‌شود که این موضوع نیز سلسله مراتب قانونی مختص به خود را دارد و تمام جوانب برای آن در نظر گرفته می‌شود.
منبع: میزان

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *