شهروندان به نام نظامی هدف گلوله قرار می‌گیرند

دسته: حقوق در سایر جوامع
بدون دیدگاه
شنبه - 15 آبان 1395


شهروندان به نام نظامی هدف گلوله قرار می‌گیرند

گروههای حقوق بشری خواستار بهبود اوضاع مسلمانان روهینگیا

شهروندان به نام نظامی هدف گلوله قرار میگیرند

467811656

مسلمانان ساکن میانمار و گروههای حقوق بشر اعلام کردند در عملیات نظامی در شمال غرب این کشور در مقایسه با آمار مقامات رسمی، شمار بیشتری از افراد کشته‌شده‌اند که تعدادی از کشته‌شدگان شهروندان غیرنظامی هستند.

افزایش تنشها در استان راخین در غرب میانمار تهدیدی برای افزایش خشونتها علیه مسلمانانی است که از سال 2012 تاکنون هدف حملات بودائیان تندور و نظامیان قرارگرفته‌اند.

دولت میانمار که اکنون به‌صورت غیرمستقیم توسط «آنگ سان سوچی» وزیر امور خارجه و برنده جایزه صلح نوبل هدایت می‌شود، اعلام کرده است ارتش و پلیس این کشور با گروهی 400 نفره از شورشیان مسلمان روهینگیا که با تروریستهای خارج از این کشور ارتباط دارند، در حال جنگ هستند.

شبکه خبر آسیا نیز روز شنبه نوشت درحالی‌که مقامات رسمی میانمار مدعی هستند عملیات نظامی علیه عاملان حمله نهم اکتبر (18 مهر) با دقت و برنامه‌ریزی در حال انجام است، اما ساکنان این مناطق اعلام کردند نیروهای امنیتی، شهروندان غیرمسلح را به قتل می‌رسانند و خانه‌ها را به آتش می‌کشند.

باوجوداین قبیل اظهارات، به دلیل تنشها در منطقه مرزی بین میانمار و بنگلادش، امکان بررسی صحت ادعای مقامات رسمی میانمار و همچنین غیرنظامیان این کشور وجود ندارد، اما با توجه به اخبار روزهای اخیر می‌توان دریافت که تنش بین مسلمانان و بودائیان تندرو اکنون به بحرانی‌ترین سطح خود رسیده است.

درحالی‌که رسانه‌های دولتی میانمار پیش‌ازاین اعلام کرده بودند 30 نفر در عملیات نظامی روز 18 مهر جان خود را ازدست‌داده‌اند، اما گزارش برخی از رسانه‌ها، تصویر متفاوت‌تری ازآنچه توسط رسانه‌های دولتی میانمار بیان‌شده است، ارائه می‌کنند.

بر اساس اظهارات برخی شاهدان عینی در روز 18 مهرماه بیش از 30 نفر کشته‌شده‌اند که اغلب این افراد شهروندان غیرنظامی بودند که هدف گلوله ارتش و پلیس میانمار قرار گرفتند.

برخی اظهارات نیز نشان می‌دهد اهداف نظامیان در استان راخین آشکار است و نظامیان به‌صورت مستقیم به‌سوی اهداف خود می‌روند.

گزارشها همچنین نشان می‌دهد در بین کشته‌شدگان غیرنظامی، زنان نیز مشاهده می‌شوند.

درحالی‌که آنگ سان سوچی از ارتش میانمار خواسته است خویشتن‌دار باشند و مطابق قانون رفتار کنند، اما مدیریت شرایطی که روزبه‌روز در حال بحرانی‌تر شدن است در دست وزیر کشور میانمار است که وی نیز مانند دو وزیر دیگر امنیتی این کشور، ژنرالهایی هستند که توسط ارتش منصوب‌شده‌اند.

آنگ سان سوچی نیز که در برخی مجامع بین‌المللی به‌عنوان حامی صلح شناخته می‌شود، اکنون به دلیل سیاستهایی که نتوانسته است منجر به بهبود شرایط مسلمانان روهینگیا در این کشور شود، موردانتقاد گسترده داخلی و خارجی واقع‌شده است.

عفو بین‌الملل و دیده بان حقوق بشر به‌تازگی از دولت میانمار خواستند اقداماتی جهت رسیدن کمک به روهینگیایی ها و دیگر گروههایی که در منطقه درگیریها واقع‌شده‌اند، فراهم سازند.

بر اساس گزارشها، علاوه بر کشته شدن دهها نفر از ساکنان مناطق مورد درگیری، بیش از 15 هزار نفر از مردم این منطقه نیز آواره شدند.

بخشی از آوارگان میانماری که اوایل هفته گذشته قصد داشتند با قایق خود را نجات دهند، روز یکشنبه در 140 کیلومتر شمال غرب «ماندالای» که دومین شهر بزرگ میانمار است در آب رودخانه غرق شدند. در این قایق بیش از 300 میانماری حضور داشتند که تاکنون جسد 73 نفر از آنها پیداشده و از سرنوشت 70 نفر نیز خبری در دست نیست.

منبع: ستاد حقوق بشر قوه قضائیه


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *