شایعه

دسته: جامعه شناسی جنابی
بدون دیدگاه
دوشنبه - 13 دی 1395


شایعه

شایعه

 معلول دانایی  اندک جامعه

 649848592

شایعه نوعی از دروغ است که بهصورت ناسالم به وجود میآید.

دراین چند سال با توسعه شبکه‌های اجتماعی حتی افراد عادی هم اقدام به انتشار اخبار ناصحیح و دروغ کرده‌اند که گاه سرمنشأ این اخبار هیچ‌گاه مشخص و معین نیست.

شایعه تلاشی است برای القای یک خبر

شایعه محصول فاصله گرفتن جامعه از واقعیتهایش است. زمانی که جامعه از اصالتهای خودش فاصله بگیرد و شفاف‌سازی در اطلاع‌رسانی تضعیف گردد بازار شایعات داغ می‌شود.

جامعه‌ای که اهل مطالعه نیست و تلاشی هم برای کسب اطلاعات درست نمی‌کند طبیعتاً شایعه بسیار راحت در آن نفوذ می‌کند.

گاهی شایعه به‌قصد ایجاد ترس و دلهره است که این امر ریشه در ترس و التهاب افراد پخش‌کننده شایعه دارد؛ مثلاً افرادی که از اسیدپاشی خودشان ترسیده‌اند جامعه را همراه خودشان می‌کنند درحالی‌که اسیدپاشی در اصفهان تنها به 2 مورد ختم شد اما التهابش بسیار بیشتر از این بود.

گاهی اوقات شایعه با این قصد انجام می‌شود و با مسائل ناموسی و عزت و آبروی افراد در ارتباط است و این موضوع ریشه در بی‌اخلاقیهای جامعه‌ای دارد که از مردانگی و اخلاق و عزت فاصله گرفته است و این شایعه در رابطه با تخریب یا بدبین کردن مردم نسبت به یک موضوع، کالا یا فردی صورت می‌گیرد.

گاهی این امر به‌قصد ایجاد تفرقه و تشویش اذهان عموم در بین اقوام و گروههای خاص یا حتی گروههای صنفی خاصی مثل هنرمندان، پزشکان و غیره اتفاق می‌‌افتد؛ و این امر تنها به‌قصد تفرقه‌اندازی است.

شایعات اقتصادی هم ناشی از فقر و مشکلات این‌چنینی در جامعه است که افراد معمولاً با این نوع شایعات آشنایی دارند.

ما می‌توانیم با تولید محتوای سالم برای شبکه‌های مجازی از شدت شایعه بکاهیم.

در فضای مجازی ما با ابزاری روبرو هستیم که تنها فیزیک آن را شناخته‌ایم و اهداف این فنّاوری را درک نکرده‌ایم. بااین‌حال که این ابزار یک فرصت مفید است اما ما از نگاه تهدیدآمیز، اتلاف وقت و روابط غیراخلاقی که نتایج رقت‌باری را برای حوزه‌های اجتماعی دارد به آن نگاه می‌کنیم و متأسفانه برای تولید محتوای کارآمد در ایران برنامه‌ای نداریم. منبع: انجمن آسیب‌شناسی اجتماعی ایران


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *