سردرگمی ناشی از قانون

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - 27 بهمن 1395


سردرگمی ناشی از قانون

معاون اجرایی رئیس‌جمهور توضیح داد:

سردرگمی ناشی از قانون

متصدی تنظیم بازار کدام وزارتخانه؟

 88888888

معاون اجرایی رئیس‌جمهور معتقد است با اجرای قانون تمرکز وظایف بازرگانی بخش کشاورزی تنظیم بازار این محصولات با مشکل مواجه شده و اصناف از هم پاشید که البته دولت تصمیمی برای تغییر این قانون ندارد و برای هماهنگی بیشتر وزارتخانه‌های صنعت، معدن، تجارت و جهاد کشاورزی اقداماتی در دستور کار قرارگرفته است.

محمد شریعتمداری- رئیس ستاد تنظیم بازار در هشتمین اجلاسیه دوره ششم هیأت نمایندگان اتاق اصناف اظهار کرد: زمانی که وزارتخانه‌های صنعت و تجارت با یکدیگر اقدام شد، تصور می‌کردیم که دولت کوچک‌تر می‌شود اما برخی ناهماهنگیها صورت گرفت که از جمله آن می‌توان به قوانین جدیدی که در حوزه کشاورزی در مجلس تصویب شد، اشاره کرد که بخشی از وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص تنظیم بازار از آن منتزع شد و به وزارت جهاد کشاورزی انتقال یافت و در واقع نظام واحد صنفی از هم پاشید.

وی افزود: البته وزیر جهاد کشاورزی با تفاهم‌نامه‌ای جلوی این ازهم‌پاشیدگی را گرفت والا وزارت جهاد کشاورزی از نظر قانونی این اختیار را داشت که در تنظیم بازار نقش بیشتری داشته باشد. ازهم‌پاشیدگی و آشفتگی تا این حد است که به‌عنوان‌مثال تولید و تنظیم بازار شیر از نظر قانون جزو اختیارات وزارت جهاد کشاورزی است اما اگر توت‌فرنگی به آن اضافه شود به وزارت صنعت مربوط می‌شود.

شریعتمداری ادامه داد: در موضوع قانون انتزاع مسأله‌ای به تصویب رسید که خودمان در تفسیر آن مانده‌ایم به‌گونه‌ای که هر وقت درباره تنظیم بازار صحبت می‌کنیم می‌گوییم در مرحله عمده‌فروشی به وزارت جهاد کشاورزی برمی‌گردد و در بخش خرده‌فروشی در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت است. این در حالی است که ثبت سفارش کالا در اختیار وزارت صنعت قرار دارد و همه اینها نشان می‌دهد که ازهم‌گسیختگی در نظام تنظیم بازار وجود دارد و امروز به‌جایی رسیده‌ایم که پس از 40 سال در حوزه تنظیم و روابط بازار و دولت در ابتدای راه قرار داریم.

رئیس ستاد تنظیم بازار تصریح کرد: در کنار فعالیت دولت یازدهم شرایط بدی در کشور وجود داشت چراکه بی‌ثباتی در بازار وجود داشت و هرلحظه قیمتها تغییر می‌کرد و جالب‌تر این‌که متهم ردیف اول در این زمینه اصناف اعلام می‌شد. درحالی‌که امروز اصناف همان اصناف گذشته هستند و بازار شاهد ثبات است.

وی تأکید کرد: وضعیت کنونی بازار نشان می‌دهد که کنترل بازار و تنظیم سیاستهای کلی تا چه حد در ثبات تأثیر دارد. البته این را نباید فراموش کنیم که مهم‌ترین عامل ثبات در بازار امروز، امید مردم به آینده است.

شریعتمداری تصریح کرد: همچنان در برخی حوزه‌های اقتصادی دچار مشکل هستیم اما بر اساس آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار در بسیاری از حوزه‌ها پیشرفت کرده‌ایم و در آینده نیز وضع بهتر از امروز خواهد شد. منبع: ایسنا

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *