ستاد دیه کشور اعلام کرد
 آزادی 1400 زندانی زن غیر عمد در پنج سال گذشته


دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
یکشنبه - 27 تیر 1395


ستاد دیه کشور اعلام کرد
 آزادی 1400 زندانی زن غیر عمد در پنج سال گذشته


ستاد دیه کشور اعلام کرد
 آزادی 1400 زندانی زن غیر عمد در پنج سال گذشته
سید اسدالله جولایی، صبح دیروز به منظور تسهیل در آزادی زندانیان زن جرایم غیر عمد و برپایی طرحهای آموزشی با شهین دخت مولاوردی، معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده دیدار کرد و در راستای انجام فعالیتهای مشترک به گفت‌وگو پرداختند.
در این ملاقات مدیرعامل ستاد دیه کشور، علت حبس بیش از 90 درصد زندانیان زن جرایم غیر عمد را مربوط به چک عنوان کرد و گفت:
این دسته از بدهکاران مالی که بابت صدور چک و در بسیاری موارد به دلیل ضمانت از دوستان، بستگان و متأسفانه همسران با ضمانت از طریق برگه‌های بانکی روانه زندان شده‌اند جالب است بیشتر آنها هیچ سابقه مشابهی نداشته و اغلب این مددجویان زن برای اولین بار است که روانه زندان شده‌اند.
مدیرعامل ستاد دیه کشور در ادامه تصریح کرد: به طور کلی مدت ابقای محکومان غیر عمد زن در زندانهای کشور دوام چندانی نداشته و بدهکارانی که میزان طلب شاکیان آنها از حدود معقول تخطی نکرده باشد با دقت و سرعت بالایی در فرآیند آزادسازی قرار می‌گیرند که نگاه موردی به آمار ورودیها و خروجیهای نسوان زندانی مؤید این مهم خواهد بود.
وی شرایط سنی نسوان زندانی را به طور میانگین 20 تا 35 سال مطرح کرد و افزود:
در مورد زنان هر چند بیشتر مشمولان آزادی را مددجویان با تحصیلات زیر دیپلم شامل می‌شوند اما در همین ماههای گذشته متأسفانه یک مورد بانوی دندانپزشک و یک هنرمند باسابقه تلویزیون را هم داشتیم که به دلیل بالا آوردن یک بدهی سنگین ناخواسته روانه زندان شده بودند که خوشبختانه با همکاری طلبکاران این افراد در مدت کوتاهی از بند رهایی یافتند.
جولایی با اشاره به جمعیت 114 نفری محکومان نسوان جرایم غیر عمد زندانهای کشور گفت:
بر اساس این آمار هم‌اکنون استانهای گیلان با 13 زندانی، تهران با 11 مددجو و فارس و کهگیلویه و بویراحمد به طور مشترک با 10 زندانی بیشترین آمار محکومان را به خود اختصاص داده‌اند.
**
آزادی تمام نسوان غیر عمد تک قرار در یک طرح
وی به طرح ویژه این نهاد حمایتی در بهار سال 94 اشاره کرد و افزود: با حمایت نیکوکاران ایران اسلامی به مناسبت میلاد حضرت زهرا (س) و روز مادر این مجموعه تمامی زندانیان زن تک قرار که 60 درصد این مددجویان را مادران یک تا 2 فرزندی تشکیل می‌دادند از بند زندان رهایی 
یافتند.
جولایی فرهنگ موجود در برخی از استانهای کشور را عامل اصلی صفر بودن نسوان زندانی اعلام کرد و گفت: برای نمونه در استانی مثل سیستان و بلوچستان به دلیل حساسیت خاصی که نسبت به روانه کردن یک زن به زندان موجود است یا در استانهای کوچکی که شهروندان و یا ساکنان یک روستا شناخت کاملی از وضع همدیگر داشته و دارند آمار ما همواره به صفر نزدیک بوده و اگر هم موردی باشد که به حکم قاضی زنی وارد ندامتگاهی شود در مدت بسیار کوتاهی زمینه است خلاصه آن به طور عمومی از سمت خیرین و به طور خاص از جانب ستاد دیه استان پیگیری می‌شود.
**
تلاش برای تک‌رقمی کردن و تک‌رقمی نگه‌داشتن زندانیان زن
مدیرعامل ستاد دیه کشور، مبلغ کل بدهی این زندانیان تحت حمایت ستاد دیه را 90 میلیارد و 600 میلیون ریال عنوان کرد و گفت:
با عنایت به زمینه مطالعاتی شخص معاون رییس جمهور در امور خانواده و همچنین اقدامات قابل توجهی که در ارتباط با تصحیح و تغییر برخی حقوق مربوط به زنان در جامعه صورت پذیرفته می‌توان در راستای تک‌رقمی کردن نسوان زندانی و ثابت نگه‌داشتن این رقم در سایه تعامل ستاد دیه و آن مجموعه تعاملات پیوسته را برقرار کرد.
وی ادامه داد: هرچند خوشبختانه نگاه قانون در بحث محکومان ناتوان مالی فارغ از قومیت و مذهب معطوف به جنسیت هم شده و پرداخت دیه مددجویی برای پرداخت محکوم ‌به بدون لحاظ مرد یا زن بودن آنها می‌باشد اما به دلیل نقش خاص مادران در خانواده و زنان در جامعه پرونده محکومان غیر عمد زن همواره در اولویت آزادی ما قرار داشته و دارند.
**ستاد دیه از هر بهانه‌ای برای آزادی زندانیان زن بهره می‌گیرد
جولایی در ادامه بیان کرد:
تلاش ما برای آزادی زنان محکوم‌به جرایم غیر عمد و غیرکلاهبرداری تنها در قالب یک مناسبت که روز زن یا روز دختر باشد محدود نشده و این مجموعه مردم نهاد به هر بهانه‌ای و در هر برنامه‌ای درصدد به حداقل رساندن آمار بانوان زندانی است.
**
بلندپروازی و فشار اقتصادی؛ عوامل اصلی حبس زنان غیر عمد
مدیرعامل ستاد دیه کشور نبود یک قانون کارآمد را در خصوص اعطای آسان و بدون ملاحظه دسته‌چک را به زنان علت اصلی افزایش آمار این محکومان مطرح کرد و یادآور شد: در کنار بانوانی که با یک ایده ناپخته اقتصادی با دریافت وامهای پرداخت نشدنی نسبت به تأسیس یک کارگاه یا تولیدی اقدام می‌کنند، بسیاری از شهروندان و به‌ویژه زنان سرپرست خانواده نیز بدون هیچ محاسبه‌ای تنها با هدف دریافت وامی جهت ثبت‌نام دخترشان در دانشگاه یا خرید یک خوردوی معمولی برای پسرشان نسبت به گرفتن وامها تلاش می‌کنند که همین عامل در مدتی کوتاه بنا به فشارهای اقتصادی جامعه مادر خانواده را روانه زندان می‌کند.
**
ستاد دیه نهادی خوش‌نام است
در این دیدار معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده نیز در سخنانی گفت: ستاد دیه نهادی خوش‌نام است که از شنیدن نام آن با توجه به عملکردی که از آن سراغ داریم حس خوبی به انسان دست می‌دهد.
منبع: ایرنا

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *