سازمان ملل درباره موصل هشدار داد

دسته: حقوق بین الملل
بدون دیدگاه
سه شنبه - 6 مهر 1395


سازمان ملل درباره موصل هشدار داد

سازمان ملل درباره موصل هشدار داد

untitled-4

هماهنگ‌کننده امور انسانی سازمان ملل تأکید کرد که عملیات شهر موصل عراق شاهد بزرگ‌ترین کوچ دسته‌جمعی در عصر جدید خواهد بود.
به گزارش روزنامه فرا منطقه‌ای القدس العربی، سازمان ملل روز شنبه جلسه‌ای را درباره اوضاع انسانی عراق برگزار کرد. حاضران دراین نشست سناریوهای احتمالی عملیات آزادسازی موصل را موردبررسی قراردادند. لیز گراندی، هماهنگ‌کننده امور انسانی سازمان ملل در عراق دراین نشست گفت: حدود یک و نیم میلیون از عملیات شهر موصل تأثیر خواهند پذیرفت و احتمالاً تعداد آوارگان به یک‌میلیون تن برسد. عملیات آزادسازی موصل شاهد بزرگ‌ترین عملیات امداد انسانی در سال 2016 خواهد بود.
وی گفت: احتمالاً غیرنظامیان در معرض خطرات زیادی قرار گیرند. احتمالاً در معرض حملات طرفهای درگیر و بمبارانها قرارگرفته و به‌عنوان سپر انسانی از آنها استفاده شود. غیرنظامیان احتمالاً نمی‌توانند فرار کنند و اگر هم بتوانند مجبور به فرار فوری می‌شوند؛ مسئله‌ای که موجب پراکنده شدن خانواده‌ها و کشته و زخمی شدن برخی از آنها خواهد شد.
گراندی گفت: عملیات موصل احتمالاً در آینده نزدیک آغاز می‌شود، برای همین ما تمامی امکاناتمان را برای نتایج این عملیات گردآوری کرده‌ایم.
هیئت سازمان ملل در عراق برای جمع‌آوری 284 میلیون دلار جهت آمادگی برای این فاجعه تلاش می‌کند. اجلاس مطبوعاتی کمیته پیگیری امور عراق با حضور استفان اوبراین، هماهنگ‌کننده امور انسانی سازمان ملل، لیز گراندی و نمایندگان سازمان اجلاس اسلامی و اتحادیه اروپا برگزار شد. نماینده اتحادیه اروپا دراین نشست گفت: بزرگ‌ترین چالشی که ما با آن مواجهیم چگونگی محافظت از جان غیرنظامیان در عراق در سایه تحولات آتی است. عملیات موصل بسیار پیچیده خواهد بود و ما نیاز به فراهم آوردن برخی مقدمات داریم. ما اگر بتوانیم دراین جنگ ایدئولوژیک انزجار و دودستگی را شکست داده و کرامت و سلامتی مردم عراق را حفظ کنیم می‌توانیم تغییراتی را در عراق ایجاد کنیم. ما باید منافع غیرنظامیان و زیرساخت را در اولویت قرار دهیم. نماینده اتحادیه اروپا اعلام کرد که این اتحادیه 30 میلیون یورو را به‌عنوان کمک انسانی اختصاص داده است. نماینده انگلیس نیز از اختصاص کمک 40 میلیون پوندی معادل 95 میلیون دلار خبر داد. هشام یوسف، نماینده سازمان همکاری انسانی نیز بر آمادگی برای «طوفان آتی» تأکید و از دولت عراق و اقلیم کردستان به دلیل آمادگی و همکاری‌شان برای این عملیات قدردانی کرد. گراندی درباره حمایت از جان غیرنظامیان در عملیات موصل گفت: ازجمله درسهایی که ما از عملیات فلوجه گرفتیم این است که نیروهای عراقی به تحقیق درباره غیرنظامیان بپردازند. نیروهای عراقی ضمانتهایی را درباره محافظت از جان غیرنظامیان داده‌اند. هشدارهایی درباره آغاز عملیات داده خواهد شد. در عملیات موصل سلامتی غیرنظامیان را در اولویت خود قرار خواهیم داد. قرار است عملیات شهر موصل، مرکز استان نینوا و مقر اصلی داعش در عراق به‌زودی با مشارکت ارتش، پلیس، حشد شعبی، عشایر، پیش‌مرگها و ائتلاف ضد داعش آغاز شود. ارتش عراق باهدف هموار کردن راه برای آزادسازی شهر موصل اخیراً شهر الشرقاط در استان صلاح‌الدین و القیاره در جنوب موصل را آزاد کرد. منبع: ستاد حقوق بشر قوه قضاییه


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *