زن می‌تواند هزینه دادرسیِ طلاق را پس از گرفتن مهر بپردازد

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
جمعه - 7 آبان 1395


زن می‌تواند هزینه دادرسیِ طلاق را پس از گرفتن مهر بپردازد

زن میتواند هزینه دادرسیِ طلاق را پس از گرفتن مهر بپردازد

 %d8%b2%d9%86-%d9%85%db%8c%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%86%d8%af-%d9%87%d8%b2%db%8c%d9%86%d9%87-%d8%af%d8%a7%d8%af%d8%b1%d8%b3%db%8c%d9%90

پرسش: دختری هستم که یک سال و سه ماه هست که عقد کرده‌ام. به خاطر مشکلاتی که با همسرم دارم، می‌خواهم طلاق بگیرم. به دادگاه که مراجعه کردم، گفتند برای مهر که پیگیری کنیم، برای هریک میلیون مهر 30هزارتو من باید به دادگاه بپردازم و چون در دوران عقد مهر نصف می‌شود، باید نزدیک 8 میلیون پرداخت کنم تا به دادخواستم رسیدگی شود. من چنین پولی ندارم که پرداخت کنم. آیا راهی وجود ندارد که 8 میلیون را الآن دادگاه نگیرد و بعد از گرفتن مهریه، من به دادگاه پرداختش کنم؟

پاسخ: بله؛ شما می‌توانید اعسار خود از پرداخت هزینه دادرسی را همراه با دادخواست طلاق، به دادگاه ارائه کنید. مطابق ماده 504 قانون آئین دادرسی مدنی، معسر از هزینه دادرسی کسی است که به‌واسطه عدم‌کفایت دارایی یا عدم دسترسی به مال خود به‌طور موقت قادر به تأدیه آن نیست .

همچنین به دستور ماده 505 از همان قانون، ادعای اعسار از پرداخت هزینه دادرسی ضمن درخواست نخستین یا تجدیدنظر یا فرجام مطرح خواهد شد. طرح این ادعا به‌موجب دادخواست جداگانه نیز ممکن است . اظهارنظر در مورد اعسار از هزینه تجدیدنظرخواهی و یا فرجام‌خواهی با دادگاهی است که رأی مورد درخواست تجدیدنظر و یا فرجام را صادر نموده است .

درنهایت مطابق ماده 513 از همان قانون، پس از اثبات اعسار ، معسر می‌تواند از مزایای زیر استفاده نماید:

1 – معافیت موقت از تأدیه تمام یا قسمتی از هزینه دادرسی در مورد دعوائی که برای معافیت از هزینه آن ادعای اعسار شده است.

2 – حق داشتن وکیل معاضدتی و معافیت موقت از پرداخت حق‌الوکاله.

منبع: میزان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *