زنگ خطر مصرف مواد محرک در زنان به صدا درآمد


دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۹ تیر ۱۳۹۵


زنگ خطر مصرف مواد محرک در زنان به صدا درآمد


زنگ خطر مصرف مواد محرک در زنان به صدا درآمد

دنیای حقوق: مدیرکل دفتر سلامت روانی،‌ اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: متأسفانه نسبت زنان در مصرف محرک‌ها در حال افزایش است قبلا نسبت مصرف موادمخدر مرد به زن ۹به ۱ بود الان در مواد محرک ۴ به یک شده که این زنگ خطر است.
احمد حاجبی گفت:
آخرین آمار مبتلایان به اعتیاد یک میلیون و 325 هزار نفر به صورت رسمی است و با افرادی که به صورت تفننی مصرف می‌کنند 2 میلیون نفر می‌شوند.
وی ادامه داد:
اینکه گفته شده آمار اعتیاد دو برابر شده، نادرست است چرا که آمار جدیدی هنوز به دست نیامده و پژوهش اخیری که انجام شده توسط ستاد مبارزه با موادمخدر صورت گرفته است و آمار موجود مربوط به چند سال پیش است.
مدیرکل دفتر سلامت روانی،‌ اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، گفت: الگوی مصرف موادمخدر از مخدر به محرک تغییر کرده و ما یک تغییر و انتقال در مصرف مخدر را طی سالهای گذشته داشته‌ایم که متأسفانه نسبت زنان در مصرف محرکها در حال 
افزایش است.
حاجبی تصریح کرد: به‌دلیل عدم آگاهی، بسیاری از زنان متوجه نیستند که چه کار خطرناکی انجام می‌دهند و معمولاً‌ مصرف این مواد محرک با اهداف زیبایی و کاهش وزن پیشنهاد می‌شود.
وی افزود:‌ این تغییر الگو باعث شده نسبت آمار اعتیاد زنان تغییر کند در گذشته که فقط موادمخدر را داشتیم، ‌نسبت مصرف مرد به زن 9 به یک بود اما اکنون در بحث محرکها نسبت مرد به زن 4 به یک شده است که این زنگ‌خطر است و خطرناک بودن اوضاع را نشان می‌دهد.
مدیرکل دفتر سلامت روانی،‌ اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت:‌ زنان در جامعه قشر آسیب‌پذیرتری هستند و با کمترین هجمه دچار آسیبهای جدی می‌شوند.
حاجبی افزود: متأسفانه بیشترین مکان‌هایی که تشویق به مصرف مواد محرک طبق گزارش‌های موجود بیشتر توصیه می‌شود، آرایشگاههای زنانه و باشگاههای ورزشی است.
مواد محرک دسته‌ای از مواد روان‌گردان هستند که امروزه به طور گسترده مورد مصرف قرار می‌گیرند.
وجه مشترک مواد محرک در این است که لااقل در ابتدای دوره مصرف باعث افزایش کارکرد سیستم اعصاب مرکزی شده و انرژی خلق و روحیه را بالا می‌برد.
کافیین و کوکایین و آمفتامینها در زمره مواد محرک طبقه‌بندی می‌شوند .برخی محرکها اثر ملایمی دارند و به ندرت باعث وابستگی می‌شوند اما بعضی به شدت تاثیر گذار بوده و مصرف چند بار آنها با عوارض شدیدی همراه است.
منبع: روزنامه خراسان

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *