روسیه هم قربانی تصویب قطعنامه سازمان ملل شد

دسته: حقوق در سایر جوامع
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲ آذر ۱۳۹۵


روسیه هم قربانی تصویب قطعنامه سازمان ملل شد

روسیه هم قربانی تصویب قطعنامه سازمان ملل شد

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل مسئول رسیدگی به مسائل انسانی و حقوق بشری بنا به درخواست اوکراین یک قطعنامه علیه روسیه مرتبط با شبهجزیره کریمه تصویب کرد.

673885524

 73 کشور ازجمله آمریکا، انگلیس و کانادا به‌عنوان پشتیبانان اصلی اوکراین به این قطعنامه رأی مثبت دادند و ایران، هند و قزاقستان نیز ازجمله 23 کشوری بودند که رأی منفی خود را اعلام کردند.

خبرگزاری ایتارتاس دراین‌باره نوشت: در سند چهارصفحه‌ای تصویب‌شده، روسیه به‌عنوان انجام دهنده اقدام‌های تبعیض‌آمیز در مورد ساکنان شبه‌جزیره کریمه ازجمله علیه اوکراینی‌ها، تاتارها و سایر اقوام این شبه‌جزیره محکوم‌شده است.

همچنین دراین قطعنامه از روسیه خواسته‌شده است تدابیر لازم را برای پایان دادن به وضعیت مطرح‌شده از سوی اوکراین بکار گیرد.

آناتولی ویکتوروف رئیس اداره همکاری‌های انسانی و حقوق بشری وزارت خارجه روسیه در نشست تصویب قطعنامه اعلام کرد که اطلاعات ارائه‌شده با واقعیت در کریمه منطبق نیست.

وی تأکید کرد که اوکراین باوجود محاصره اقتصادی، جلوگیری از انتقال آب، انرژی و مواد غذایی به کریمه، مدعی نگرانی از شرایط حقوق بشر دراین منطقه است.

مقام روسی اظهار کرد: تصویب چنین قطعنامه‌ای نشانه استفاده از موضوع‌های حقوق بشری برای اهداف سیاسی است.

اوکراین پس از سقوط دولت ویکتور یانوکوویچ از فوریه سال 2014 که با حمایت اروپا و واشنگتن انجام گرفت، سیاست نزدیکی به غرب به‌ویژه آمریکا را پیشه کرده و رویاروی مسکو قرارگرفته است.

کی یف اصلی‌ترین اختلاف با مسکو را پیوستن شبه‌جزیره کریمه در دریای سیاه به روسیه می‌داند که سال 2014 پس از برگزاری یک همه‌پرسی انجام گرفت.

اتحادیه اروپا و آمریکا نیز در حمایت از اوکراین مجموعه‌ای از تحریم‌های سخت‌گیرانه ضد روسی وضع کرده‌اند که با واکنش متقابل مواجه شده و روابط دو طرف را در پایین‌ترین سطح ممکن دو دهه گذشته قرار داده است.

منبع: خبر آنلاین


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *