روایتی از زندگی معتادان متجاهر در کمپ بهاران

دسته: جامعه شناسی جنابی , مطالب برگزیده
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۰ دی ۱۳۹۵


روایتی از زندگی معتادان متجاهر در کمپ بهاران

روایتی از زندگی معتادان متجاهر در کمپ بهاران

691988058

شاید اولین مشخصه از معتاد که به ذهن میرسد بیمسؤولیتی و عدم کارایی است لذا شاید زمانی بهبودیافته از دام اعتیاد در جامعه پذیرفته میشود که جذب بازار کار شده باشد و خدمت یا محصول بهبودیافته بهعنوان نشانی از مسؤولیت و کارایی وی دیده شود، آنچه در مراکز بهاران شهرداری تهران و در دوران خلاصی از اعتیاد دیده میشود.

«عباس» یکی از بهبودیافتگان از دام اعتیاد است که در مرکز بهاران منطقه 12 ساکن است و حدود 40 سال سن دارد. درحالی‌که مشغول هنرنمایی و ساخت تابلوهای خطاطی با استفاده از ساقه‌های نی است توضیح می‌دهد که این کار را تنها از طریق مشاهده یاد گرفته و آموزش کلاسی ندیده است. وی ادامه می‌دهد: در کمپ سم‌زدایی شدم؛ تنها برای امتحان وارد مرکز بهاران شدم؛ هر آن‌چه تصور کنید من مصرف کرده‌ام؛ در تمام طرحها و کمپها حضور داشتم و 12 سال مصرف‌کننده بودم اما در تمام این امتحانها تنها شکست بود و شکست، اما آخرین بار دستگیر و در کمپ سم‌زدایی شدم و این‌بار بهاران را امتحان کردم، مسیری که زندگی دوباره به من داد و خانواده‌ام را به من برگرداند. پسرم سه‌ساله بود که من کارتن‌خواب شدم؛ پس از پاکی مداوم در ذهن روزی را تصور می‌کردم که در این مرکز باز می‌شود و پسرم به دیدنم می‌آید؛ این اتفاق پس از 11 سال افتاد و پسرم که 14 ساله شده بود به دیدنم آمد. حضور در این مرکز و برگشت به زندگی و این کار علاوه بر تولد دوباره‌ام خانواده‌ام را به من برگرداند. امید و بهایی که در بهاران به من داده شد هیچ‌وقت و هیچ کجا به من داده نشده بود، زندگی دوباره‌ام متولد همین بهایی بود که به ما داده شد.

روزی آن‌قدر جامعه به من بی‌اعتماد بود که حتی یک ‌تکه چوب هم برای کار به دست من نمی‌دانند اما در بهاران علاوه بر تزریق امید به من اعتماد و بها داده شد تا امروز که با استفاده از همین هنر پاکی روحم که خیلی مهم است و لحظه‌به‌لحظه آن را تقویت می‌کنم، حتی از همین راه ماهانه حدود 600 هزار تومان درآمد دارم کفاف خرجم را می‌دهد و خدا را شکر هرچند که در این مرکز همه خرج استقرار شبانه‌روزی و خوراکمان داده می‌شود.

از او می‌پرسم چرا پیش خانواده بر نمی‌گردی و با آنها زندگی نمی‌کنی؟ درحالی‌که تاکنون مسلط صحبت می‌کرد حالا حول کرد و به تته‌پته افتاد، انگار که نمی‌خواهد بگوید خانواده‌ام من را نمی‌پذیرند گفت: فکر می‌کنم هنوز کار دارم باید این‌جا بمانم و سلامتم را تضمین کنم بعد برگردم برای ماندن کنار خانواده در حال حاضر نیز ورود و خروج من از مرکز منعی ندارد. درون مرکز هم با لباس شخصی تردد می‌کنیم و حتی گوشی تلفن همراهم نیز پیش خودم است و هر موقع بخواهم استفاده می‌کنم. دو فرزند دارم پسری 14 ساله و دختری که دوم ابتدایی است، روزی برمی‌گردم و با آنها زندگی خواهم کرد. توسل، رئیس مرکز بهارانی که عباس در آن بهبود یافته است در تشریح سیر درمان معتادان در این مراکز می‌گوید: طول مدت درمان در بهاران 9 ماه است و هیچ مددجوی معتادی این‌جا نداریم بلکه همه ترک می‌کنند و بعد به مراکز بهاران می‌آیند. در حال حاضر یک سال از تأسیس و آغاز به کار این مرکز می‌گذرد و چند روز پیش جشن یک‌سالگی بهبود مددجویانمان را گرفتیم. مددجوها تا 3 ماه اول برای تردد به بیرون باید اجازه تردد بگیرند اما بعد از آن مانیتورینگ نامحسوس و تردد به بیرون مجاز است. در این مرکز افراد از 19 سال تا 50 سال حضور دارند.

وی افزود: در ابتدای کار حدود 200 مددجو داشتیم و بسیاری از آنها پس از بهبود به خانواده برگردانده شدند و نهایتاً امروز حدود 40 نفر باقیمانده‌اند که در همین مرکز مشغول کار شده‌اند؛ در حال حاضر عمده کاورهای محصولات برندهای چرم کشور در این مرکز و توسط مددجوها تولید می‌شود. امروز بچه‌ها به لحاظ نفسانی و اعتقادی به مرحله‌ای رسیده‌اند که می‌توانند کارهای مؤثر انجام دهند و به‌طور پراکنده نیز کارهای سایر شرکتها نیز پذیرفته و در این مرکز انجام می‌شود.

وی تأکید کرد: تنها شهرداری تهران از مراکز بهاران حمایت می‌کند و سایر دستگاههای ذی‌ربط در امر مقابله با آسیبهای اجتماعی مانند بهزیستی هیچ کمکی به مراکز نداشته‌اند. بخشی از مددجوها در صنوف جذب شده‌اند و برخی نیز به بخشهایی در شهرداری مثل خدمات شهری برای کار فرستاده شدند اما بیشتر تمایل به کار در همین مرکز دارند. اما روی دیگر سکه آسیب اعتیاد که تلخ است معتادان متجاهر پایتخت و حضورشان در گرمخانه‌هاست. افرادی که به گفته مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهر تهران آخر خط هستند. افرادی که ممکن است هر یک ساعت مجبور به مصرف مواد باشند. با نگاهی به آن‌چه در بهاران اتفاق افتاده و آن‌چه در گرمخانه‌های شهرداری تهران روی می‌دهد شکاف بزرگی قرار دارد که شاید اگر کمی دستگاههای ذی‌ربط در بحث اعتیاد هماهنگ باشند وضعیت بهتری را شاهد باشیم.

روزانه 200 اتوبوس و ون کارتنخوابها را جمعآوری میکند

رضا قدیمی، مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران درباره فعالیتهای شهرداری تهران در این زمینه گفت: حدود 50 اتوبوس و 150 ون روزانه کارتن‌خوابها را از سطح شهر جمع‌آوری و به گرمخانه‌ها منتقل می‌کنند و افرادی که به هر دلیلی نخواهند به گرمخانه بیایند می‌توانند در اتوبوسهایی که برای این کار تجهیز شده‌اند حضور پیدا کنند. بر اساس آمار ما در شهر تهران حدود 6 هزار کارتن‌خواب وجود دارد که در روزهای سرد و بارندگیها حداکثر نفرات به گرمخانه‌ها مراجعه می‌کنند.

وی افزود: در گرمخانه‌ها افراد در هنگام مراجعه علاوه بر استحمام مورد معاینه پزشکی قرار می‌گیرند و در صورت سلامت می‌توانند شب را در گرمخانه سپری کنند البته در صورت تمایل می‌توانند طول روز را هم بمانند ولی خود این افراد چون مصرف‌کننده هستند صبحها این‌جا را ترک می‌کنند؛ اما افرادی که بیماری داشته باشند به بیمارستان منقل می‌شوند. شهرداری تهران هفتگی حدود 30 میلیون تومان برای درمان این افراد هزینه می‌کند.

تنها 20 درصد کارتنخوابها تمایل به ترک اعتیاد دارند

وی با تأکید بر این‌که 80 درصد کارتن‌خوابها در تهران، شهرستانی هستند، گفت: 20 درصد از این کارتن‌خوابها که اکثراً معتاد هستند تمایل به ترک اعتیاد دارند.

قدیمی هم‌چنین درباره ایجاد کمپ ترک اعتیاد ویژه دانش‌آموزان با تأکید بر این‌که نباید آسیب را پنهان کرد افزود: ما در حال ایجاد کمپ دانش‌آموزی هستیم و این موضوع را پیگیری خواهیم کرد. نباید آسیبهای موجود در جامعه را کتمان کنیم، بلکه باید از ابتدا جلوی آن را بگیریم.

بهزیستی برای ساماندهی معتادان کمکی به شهرداری نمیکند

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر تأکید آموزش‌وپرورش در خصوص کمپهای دانش‌آموزی گفت: کتمان کردن چنین موضوعی درست نیست و ما مکاتباتی با آموزش‌وپرورش داشته‌ایم.

وی درباره همکاری دیگر دستگاههای ذی‌ربط در حوزه کارتن‌خوابها و معتادین متجاهر گفت: بهزیستی و دستگاههای ذی‌ربط به شهرداری کمکی نمی‌کنند اما با این حال دست یاری و کمک به‌سوی همه ارگانهای ذی‌ربط دراز می‌کنم. وی در ادامه بر لزوم حفظ احترام کارتن‌خوابها تأکید کرد و ادامه داد: پذیرش افراد در گرمخانه‌ها بر اساس حفظ احترام و حرمت آنها خواهد بود.

تخلیه گرمخانه خاوران تا پایان امسال

در ادامه بازدید خبرنگاران از گرمخانه‌های شهرداری تهران علی‌اکبر انجمنی، شهردار منطقه 15 از تخلیه گرمخانه خاوران تا پایان سال جاری خبر داد و افزود: حداکثر تا پایان امسال بر اساس دستور شهردار تهران، گرمخانه خاوران به مکان دیگری منتقل می‌شود. به گفته وی در حال حاضر در این گرمخانه بیش از 600 نفر از کارتن‌خوابها که 90 درصد آنها معتاد هستند، وجود دارند. انجمنی ادامه داد: گرمخانه دیگری در مکانی مناسب در حال تکمیل است و همان‌طور که وعده داده شده بود تا پایان سال این گرمخانه به آن‌جا منتقل می‌شود. منبع: خبر آنلاین


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *