رسیدگی بدون تبعیض
به جرایم مطبوعاتی


دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۴ مرداد ۱۳۹۵


رسیدگی بدون تبعیض
به جرایم مطبوعاتی


دادستان تهران با تأکید بر بی‌طرفی و قانون‌مداری قضات مطرح کرد:

رسیدگی بدون تبعیض
به جرایم مطبوعاتی

دادستان عمومی و انقلاب تهران با اعلام سیاست دادستانی دایر بر قانون‌مداری، عدالت‌محوری و بی‌طرفی قضات در رسیدگی به پرونده‌ها، اظهار کرد:
دادستانی تهران کلیه شکایات له یا علیه دولت و یا مدیران مسوول مطبوعات یا سایتهای خبری را بدون جانبداری از جریانهای سیاسی و با رعایت مقررات رسیدگی می‌کند.
دنیای حقوق: عباس جعفری دولت‌آبادی در جلسه‌ای با حضور معاونان دادستان و سرپرستان نواحی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، ضمن تشریح سیاستهای دادستانی در مورد برخی مسائل جاری و مشکلات دادسراها، سازماندهی و تعدیل نیروی قضایی و اداری در نواحی دادسرای تهران را مورد بحث و بررسی قرار داد.
وی با اعلام اینکه سیاست دادستانی کاهش جمعیت کیفری زندانها و هم‌چنین کاهش پرونده‌های وارده است، تحقق این سیاستها را تا حد زیادی مرتبط با اتخاذ اقدامات پیشگیرانه از وقوع جرم توسط سرپرستان دادسرا دانست و از آنان خواست که اجرای این سیاستها را در برنامه‌های جاری خود قرار دهند.
دادستان تهران بازدید سرپرستان نواحی از شعب تحت تصدی و برقراری روابط کاری مناسب با قضات و کارکنان را، موجب تلطیف فضای اداری و افزایش انگیزه خدمتی قضات دانست.
 نظارت بر ضابطان
موضوع دیگری که مورد توجه جعفری دولت‌آبادی قرار گرفت، نظارت بر ضابطان به ویژه در بخش بازداشتگاهها، تحت نظرگاهها و سرکشی از کلانتریها، بررسی وضعیت پرونده‌های موجود در کلانتریها و کیفیت دستورات قضات در پرونده‌ها بود‌.‌ وی از سرپرستان دادسراها خواست خود یا نمایندگان دادسرا بطور منظم به کلانتریها و بازداشتگاهها سرکشی کنند. دادستان تهران با اشاره به وجود 60 هزار پرونده قدیمی سرقت در مراکز پلیس آگاهی و کلانتریها از سرپرستان دادسراها خواست به تدریج نسبت به رسیدگی به این پرونده‌ها اقدام کنند.
وی با اشاره به وجود چنین پرونده‌هایی در مراجع انتظامی، اظهار کرد: در گذشته همچنین پرونده‌هایی وجود داشته و این موضوع تا حدی طبیعی است زیرا گاهی شاکی شخصی را به عنوان متهم معرفی نمی‌کند یا مأموران به متهم دسترسی ندارند و یا دلایل کافی توسط شاکی ارائه نمی‌شود اما با پیگیری و اعمال نظارت سرپرستان بر حوزه‌های انتظامی، می‌توان به تدریج از آمار این‌گونه پرونده‌ها کاست.
هدفمند شدن بازدید قضات دادسرا از زندانها
جعفری دولت‌آبادی از معاون امور زندانهای دادستانی تهران خواست تا برای بازدید سرپرستان نواحی و قضات دادسرا از زندانها، به ویژه از زندانهای قزل‌حصار، رجایی‌ شهر و تهران بزرگ به نحوی برنامه‌ریزی شود تا در زمان بازدید قضات از زندانها، با تعداد بیشتری از زندانیان ملاقات شود. وی تأکید کرد: قضات هنگام بازدید از زندان، دستورات صادره در مورد زندانیان را در سوابق زندانی انعکاس دهند.
وی در جهت اجرایی شدن سیاست کاهش جمعیت کیفری و هدفمند شدن بازدیدهای قضات از زندانها، از صدور بخشنامه‌ای در این زمینه خبر داد که به موجب آن، قضات دادسرا مکلف شده‌اند از ظرفیتهای قانونی مانند تعلیق تعقیب، آزادی مشروط، بایگانی کردن پرونده و نظایر آن بیشتر استفاده کنند.
جعفری دولت‌آبادی با اعلام اینکه دادستانی تهران با توجه به رسیدگی به پرونده‌های مهم، زیر ذره‌بین نگاه مردم و مسئولان است، از قضات خواست از ورود به مسائل جناحی و جریانهای سیاسی خودداری کرد و در رسیدگی به پرونده‌ها، گرایش سیاسی طرفین را مورد نظر قرار ندهند. وی با اعلام سیاست دادستانی دایر بر قانون‌مداری، حق‌گرایی و عدالت‌محوری، تحقق آن را منوط به بی‌طرفی قضات در رسیدگی به پرونده‌ها دانست و گفت: حمایت از جناحهای سیاسی در رسیدگی به پرونده‌ها عدالت را مخدوش می‌کند.
جعفری دولت‌آبادی تأکید کرد: دادستانی در رسیدگی به پرونده‌ها از هیچ جریان و جناحی دفاع نمی‌کند زیرا جانبداری سیاسی، قاضی را در مظان اتهام قرار خواهد داد. وی از قضات دادسرا خواست به ‌گونه‌ای اقدام کنند که تبعیضی در رسیدگیها احساس نشود و این امر در دادسرای رسیدگی به جرایم کارکنان دولت و دادسرای فرهنگ و رسانه بیشتر مورد توجه قرار گیرد. دادستان تهران رسیدگی به همه شکایات بدون توجه به مسایل سیاسی و حواشی آن مورد تأکید است و معتقدیم عدالت‌مداری حتی نسبت به مخالفان، ‌مطابق با قانون و شیوه علوی است.
وی اعلام کرد در اعتراض به صدور منع قرار تعقیب در پرونده یکی از فعالان سیاسی مبنی بر ایراد اتهام به مسئولان دولتی، با توجه به درخواست دولت، گزارش دادستانی و تجویز دادگاه کارکنان دولت، پرونده مجدداً در دادسرای کارکنان دولت تحت رسیدگی قرار خواهد گرفت.
 شکایات‌له یا علیه دولت
دادستان تهران خاطرنشان کرد: دادستانی شکایت علیه مدیران مسوول مطبوعات و سایتهای خبری را بدون تبعیض، با رعایت مقررات و بدون جانبداری از جریانهای سیاسی رسیدگی می‌کند و این شیوه در مورد کلیه شکایات له یا علیه دولت و یا مدیران مسوول مطبوعات و یا سایتهای خبری مورد توجه قرار می‌گیرد.
وی افزود: به عنوان مثال در پرونده‌هایی که شاکی فاقد سمت رسمی است یا چنانچه مسئولی در مورد جرایم عمومی گزارش دهد پرونده به شعبه بازپرسی ارجاع می‌شود، اما الزاماً متهم تعقیب نخواهد شد زیرا در فرض اخیر، تعقیب متهم منوط به اعلام جرم دادستان و یا وجود دلایل کافی برای تعقیب متهم خواهد بود.

جعفری دولت‌آبادی ادامه داد:
اما در مواردی که مستلزم طرح شکایت شاکی خصوصی است، تعقیب متهم منوط به اعلام شکایت شاکی است و صرف اعلام آن حتی از طرف مقامات دولتی برای رسیدگی کفایت نمی‌کند. وی از معاونتهای حقوقی دستگاهها و سازمانهای دولتی خواست در مورد طرح شکایات مربوط به دولت در دادسرای کارکنان دولت یا فرهنگ و رسانه به مقررات و موازین قانونی توجه بیشتری کنند.
 دادستان تهران در پایان این جلسه آقایان بابایی، فلاح و جهان‌باز را به عنوان سرپرستان جدید دادسراهای نواحی
4، 9 و 31 معرفی کرد.
منبع: روزنامه حمایت

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *