راه‌اندازی کلینیک حقوق شهروندی در پایتخت

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۶ خرداد ۱۳۹۵


راه‌اندازی کلینیک حقوق شهروندی در پایتخت

دنیای حقوق: حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی با حضور در دویست وشصت و هفتمین جلسه شورای شهر تهران گفت: در قانون اساسی قانون را حق می‌دانند و مبنای قوانین نیز بر اساس حق شکل می‌گیرد.
وی افزود: مسئله رعایت حقوق و همچنین احترام به حقوق مردم یکی از چالشهای امروز کشور به شمار می‌آید که حل این موضوع قبل از هر چیز به فرهنگ‌عامه متکی است.
وزیر دادگستری ترافیک را برجسته‌ترین موضوع در حوزه قوانین شهری دانست و اظهار کرد: ترافیک برجسته‌ترین موضوعی است که در قانون شهروندی می‌توان به آن اشاره کرد و اگر این قانون توسط شهروندان رعایت شود نه‌تنها شاهد معضل ترافیک نخواهیم بود بلکه آمار کشته‌های ناشی از تصادفات نیز کاهش پیدا می‌کند.
حجت‌الاسلام پورمحمدی با اشاره به تعداد قابل‌توجه کشته‌های ناشی از تصادف درایران اظهار کرد: در ایام 8 ساله جنگ تحمیلی 240 هزار شهید تقدیم اسلام شد و این آمار تا حدود زیادی با کشته‌های هرساله تصادفات برابری می‌کند.
وی ادامه داد: زمانی تعداد کشته‌های ناشی از تصادفات سالانه در کشور حدود 28 هزار نفر بود و خوشبختانه این آمار طی سالیان گذشته به 16 هزار نفر رسیده است.
وزیر دادگستری از هزینه‌های سنگین معلولیتهای ناشی از تصادفات خبر داد و اذعان کرد: بیشترین معلولیتها در کشور ناشی از تصادفات است و پس‌ازاین اتفاق شاهد هستیم که کشور باید برای افراد معلول شده هزینه‌های زیادی را پرداخت کند.
وی خواستار رعایت قوانین از سوی راکبان موتورسیکلتها شد و تصریح کرد: در حال حاضر حدود 30 درصد از معلولیتهای ناشی از تصادف را موتورسیکلتها رقم می‌زنند و بیشتر این افراد نیز قطع نخاع شده و یا فلج می‌شوند.
وزیر دادگستری با ارائه آماری از تعداد پرونده‌های طرح باب شده در دادگستری به دلیل نزاع و درگیریها خاطرنشان کرد:
سال گذشته 6 میلیون پرونده دردادگستری طرح باب شد و درکنار آن بالغ‌بر 3 میلیون پرونده در شورای حل اختلاف و 700 هزار پرونده دیگر نیز در تعزیرات تشکیل شد.
حجت‌الاسلام پورمحمدی با اشاره به تعاملات صورت گرفته‌شده با شورای عالی استانها اظهار کرد: در روزهای ابتدایی فروردین‌ماه در شورای عالی استانها حضور یافتم و در آن جلسه در خصوص مسائل شهری به طرح موضوعاتی پرداختیم.
وی با بیان اینکه شعارهای مرتبط با منشور حقوق شهروندی همواره مورد تأکید ریاست جمهوری بوده است گفت: منشور حقوق شهروندی اکنون جزو اساسی‌ترین موضوعات در دستور کار وزارتخانه‌ها قرار دارد و اعتقاد دولت بر این است که باید مقدمات اجرای این منشور با جدیت پیگیری شود.
وی از تشکیل معاونت حقوق بشر در وزارت دادگستری خبر داد و بیان کرد: از سال گذشته در وزارت دادگستری معاونت حقوق بشر را تشکیل داده و اکنون در داخل وزارتخانه‌ها نیز دفاتر حقوق شهروندی تشکیل‌شده است.
وزیر دادگستری ادامه داد: رسیدگی به شکایتهای مردمی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در دولت نیز با جدیت به این مسائل توجه می‌شود.
حجت‌الاسلام پورمحمدی تکریم ارباب‌رجوع یک الزام دانست و تصریح کرد: در تمام ادارات تکریم ارباب‌رجوع باید در دستور کار کارمندان قرارگرفته و مشکلات مردم در کمترین زمان ممکن موردبررسی قرار گیرد.
وی شوراها را جدی‌ترین پایگاه‌های اجرای حقوق شهروندی دانست و اظهار کرد: مسئله حقوق شهروندی مسئله عام کل کشور است و یکی از پایگاه‌های اصلی که می‌تواند مقدمات اجرای حقوق شهروندی را فراهم کند شوراها هستند.
وزیر دادگستری با اشاره به تدوین 7 بند در قانون خدمات کشوری خاطرنشان کرد: در قانون خدمات کشوری که اصلاحات آن در دستور کار قرارگرفته 7 بند به موضوع مدیریت یکپارچه شهری اختصاص‌یافته و اگر بتوانیم این بندها را به تصویب برسانیم این موضوع به قانونی دائم تبدیل خواهد شد.
حجت‌الاسلام پورمحمدی خواستار راه‌اندازی کلینیک حقوق شهروندی در تهران شد و بیان کرد: برای ترویج و همچنین آموزش حقوق شهروندی نیاز است کلینیک حقوق شهروندی راه‌اندازی شده و این کار با کمک شوراها و شهرداری تهران می‌تواند اجرایی شود.
وی افزود: در حال حاضر 100 هزار فارغ‌التحصیل رشته حقوق در کشور فعالیت دارند و در کنار آنها 100 هزار نفر دیگر نیز در حال تحصیل در این رشته بوده و تعداد جامعه وکلای کشور نیز 60 هزار نفر است.
حجت‌الاسلام پورمحمدی با اشاره به لزوم حضور روانشناس و مددکار اجتماعی در کلینیکهای حقوق شهروندی اذعان کرد: شهرداری تهران اعلام آمادگی کرده که با استفاده از پتانسیل سراهای محلات خود کلینیکهای حقوق شهروندی را دایر کرده و هزینه‌های آنها را نیز تقبل کند.
وزیر دادگستری از کاهش قابل‌توجه آسیبهای اجتماعی پس از تشکیل کلینیکهای حقوق شهروندی خبر داد و گفت: درصورتی‌که این کلینیکها راه‌اندازی شوند تا حدود زیادی از آسیبهای اجتماعی کاسته شده و می‌توانیم در قدم اول شاهد کاهش 10 درصدی آسیبها باشیم.
منبع: خبرگزاری میزان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *