راهکار حل بحران سوریه نظامی نیست

دسته: حقوق بین الملل
بدون دیدگاه
شنبه - 10 مهر 1395


راهکار حل بحران سوریه نظامی نیست

دی‌میستورا:

راهکار حل بحران سوریه نظامی نیست

Smoke rises from the Syrian city of Kobani, following an airstrike by the US led coalition, seen from a hilltop outside Suruc, on the Turkey-Syria border Monday, Nov. 17, 2014. Kobani, also known as Ayn Arab, and its surrounding areas, has been under assault by extremists of the Islamic State group since mid-September and is being defended by Kurdish fighters. (AP Photo/Vadim Ghirda)

به نقل از النشره، استفان دی‌میستورا نماینده سازمان ملل در امور سوریه اعلام کرد: توافق آمریکا و روسیه درباره سوریه وارد مرحله خطرناکی شده است. تعداد کشته‌شدگان در حومه حلب از زمان پایان مدت آتش‌بس به 213 نفر رسیده است. آتش‌بس 12 سپتامبر به کاهش خشونتها در سوریه انحایمید اما اوضاع پس از هدف قرار گرفتن کاروان کمک‌رسانی در نزدیکی اورم الکبری در نزدیکی حلب بحرانی شد.

 

وی در سخنانی در نشست ویژه شورای امنیت درباره حلب گفت: نشست اخیر گروه حامی سوریه به نتایج دلخواه نرسیده است. حدود ۲۷۰ هزار نفر در حلب تحت محاصره به سر می‌برند. معارضان سوری از موشک برای کشتن غیرنظامیان استفاده می‌کنند. بیش از نیمی از افراد مسلح در شرق حلب به جبهه فتح الشام وابسته هستند. محاصره جاده کاستیلو به توقف کمک‌های غذایی به حلب منجر شد.
دی‌میستورا بدون اینکه به اوضاع محاصره‌شدگان در دیگر مناطق اشاره‌ای کند، بیان کرد: حوادث شرق حلب دردناک و برای سوری‌ها شوک‌آور است. کاروان کمک‌های بشردوستانه در حومه حلب در معرض حمله وحشتناک قرار گرفت. در حلب جنایات جنگی رخ می‌دهد.
وی تاکید کرد: در حلب شاهد تشدید درگیری‌ها هستیم و اوضاع بحرانی است. اوضاع انسانی در حلب به سبب ادامه محاصره و تشدید درگیری‌ها به شرایط سختی رسیده است.
دی‌میستورا خواستار آتش‌بس ۴۸ ساعته برای کمک‌رسانی به شرق حلب شد.
نماینده سازمان ملل اعلام کرد: هیچ طرفی مسئولیت حمله به کاروان انسان دوستانه را بر عهده نگرفته است.
وی از همه خواست که زیرساخت‌ها را هدف قرار ندهند.
دی‌میستورا اعلام کرد: ما نمی‌پذیریم که آتش‌بس زیر آوار حلب دفن شود.
وی ضمن مخالفت با هرگونه استعفا افزود: استعفای من نمایانگر این خواهد بود که جامعه بین‌الملل از مسئولیت خود در برابر سوری‌ها شانه خالی کرده است و سازمان ملل هرگز سوری‌ها را رها نمی‌کند و شما از سوری‌ها و حمایت از آنها دست برندارید.
نماینده سازمان ملل تاکید کرد: اینکه طرفی بتواند در سوریه پیروزی به دست آورد محال است. این ملت سوریه است که هرروز بازنده‌تر از روز قبل می‌شود. پیروزی نظامی در سوریه به‌ویژه حلب ناممکن است و بسیاری از تحلیلگران سیاسی براین موضوع تاکید دارند. سوری‌ها خواستار آتش‌بس و در پیش گرفتن راهکارهای مطمئن و قابل‌اعتماد هستند. همه طرفها در قبال آتش‌بس در سوریه مسوول هستند. وی از شورای امنیت خواست که نقشه راهی برای حل بحران سوریه پیدا کند. منبع: مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *