رابطه قتل؛ با رابطه

دسته: رویداد و حوادث
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۸ تیر ۱۳۹۵


رابطه قتل؛ با رابطه

رابطه قتل؛ با رابطه


به خانه اش رفتم درد دل کنم، مرا هتک حرمت کرد
دنیای حقوق: زن و شوهری که مرد مزاحم را در خانه شان به طرز هولناکی کشته بودند، دیروز پای میز محاکمه ایستادند.
به‌گزارش خبرنگار دنیای حقوق، در جلسه رسیدگی به این پرونده که 26 تیرماه در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمد باقر قربان‌زاده و با حضور دو قاضی مستشار تشکیل شد ابتدا نماینده دادستان کیفرخواست را خواند.
وی گفت:
فرشاد 48 ساله متهم است بیست و دوم آبان 93 با همدستی همسر 41 ساله‌اش فریده مرد 49 ساله‌ای به نام منصور را در خانه‌شان در خیابان پاسداران تهران به طرز هولناکی کشت.
اکنون با توجه به مدارک موجود در پرونده برای فرشاد اشد مجازات و برای همسرش به اتهام معاونت در قتل تقاضای کیفر دارم.
سپس پسر و دختر قربانی در جایگاه ویژه ایستادند و برای عاملان قتل پدرشان حکم قصاص خواستند.
وقتی فرشاد پشت تریبون دفاع ایستاد گفت: در تولیدی کیف و کفش کار می‌کردم و زندگی بدی نداشتم تا اینکه مدتی بود متوجه مزاحمتهای تلفنی برای همسرم شده بودم . وقتی ماجرا را از همسرم پرسیدم رازی را برایم برملا کرد که زندگی ام را تغییر داد.
همسرم گفت: وقتی در سوپرمارکت سر خیابان با دوستش صحبت کرده و به او گفته دنبال کار مناسبی می‌گردد دوستش شماره تلفن مردی به نام منصور را به او داده تا برایش سفارش خیاطی بگیرد. همسرم می‌گفت با منصور تماس گرفته و برای گرفتن سفارش خیاطی به دیدنش رفته اما دومین بار او به همسرم آبمیوه مسموم خورانده و به او تجاوز کرده است. بعد از آن ماجرا مزاحمتهای مرد میان‌سال آغاز شد.
وی ادامه داد: وقتی از همسرم شنیدم منصور با تهدیدهایش همسرم را دوبار دیگر نیز به خانه‌اش کشانده و او را آزار داده است تصمیم گرفتم با او صحبت کنم تا دست از سر زندگی ما بردارد اما منصور قبول نکرد. او می‌گفت باید همسرم را طلاق بدهم به‌همین خاطر تصمیم به قتل او گرفتم. طبق نقشه همسرم منصور را به خانه‌مان دعوت کرد و من که در اتاق پنهان شده بودم با میله به سرش زدم و با چاقو سرش را بریدم.
فرشاد گفت: من از قتل این مرد پشیمان نیستم چون او را مستحق مرگ می‌دانستم.
سپس فریده که با قرار وثیقه آزاد است روبه‌روی هیات قضایی ایستاد و گفت:
به دروغ به همسرم گفته بودم که دوستم شماره منصور را به من داده است. یک‌بار که برای خرید به بیرون از خانه رفته بودم منصور شماره تلفنش را به من داد. چون همسرم از صبح تا شب سر کار بود با منصور تماس گرفتم تا با او درد دل کنم. من اولین بار به دیدنش رفتم و او با حرفهایش اعتمادم را جلب کرد ولی وقتی برای بار دوم به خانه‌اش رفتم او به من آبمیوه مسموم خوراند و مرا آزار داد. از آن روز به بعد تهدیدهای منصور آغاز شد. او می‌گفت از من فیلم گرفته و اگر به خواسته‌اش تن ندهم ماجرا را به شوهرم می‌گوید و آبرویم را می‌برد.
وی ادامه داد:
او با تهدیدهایش دوبار دیگر هم مرا تسلیم خواسته شومش کرد تا اینکه ماجرا را به شوهرم گفتم. شوهرم گفته بود فقط قصد گوشمالی دادن او را دارد من نمی‌دانستم که فرشاد قصد دارد او را بکشد به همین خاطر اتهام معاونت در قتل را قبول ندارم. منبع : رکنا
روابط فرا زناشویی، نابودگر کانون خانواده
عمر زندگی مشترک نیمی از کسانی که در کشور ما ازدواج می‌کنند، تنها ۵ سال است و این یعنی فاجعه و زنگ خطر. مسئولان اما، غافل از این فاجعه، مشغول دعواهای بیهوده سیاسی‌اند. مسوولان غافل از آسیبهای روزافزون جامعه‌اند و اگر این غفلت ادامه یابد، زمانی متوجه اثرات منفی غفلت خود می‌شوند که کار از کار گذشته است.
نمونه بارز غفلت در زمینه مسائل اجتماعی را در کنترل فرزندآوری دیدیم.
به گزارش دنیای حقوق؛ بعد از تشکیل نهاد خانواده زوجین از همسرانشان انتظار دارند در طول زندگی از نظر جنسی و عاطفی وفادار باشند. در یک مطالعه میدانی در اروپا از جامعه ی آماری سؤال شد؛ به نظر شما ازدواج چیست؟ بیشتر آنها پاسخ دادند: ازدواج یعنی متعهد بودن و وفادار بودن به شریک زندگی.
روابط فرازناشویی یا خیانت به همسر طی چند سال اخیر به یکی از معضلات اجتماعی تبدیل شده است. وقتی صحبت از این نوع ارتباط می‌شود منظور رابطه پنهانی است که یک فرد متأهل با فرد دیگری که همسرش نیست، برقرارمی کند. پدیده ی غیر اخلاقی و غیر شرعی که مفهوم آن تخطی از پیمان بین زوجین در مورد انحصار مسایل عاطفی و جنسی است. معضلی که در اغلب موارد مخفی مانده و گاهی افشای ناخواسته ی آن سبب فروپاشی نظام خانواده و یا وقوع یک جنایت می‌شود.
روابط فرا زناشویی معمولاً با دو شاخص که می‌تواند همزمان یا به تنهایی وجود داشته باشند، شناسایی می‌شود. اول شاخص عاطفی که شامل ابراز علاقه به فردی غیر از همسر است. و دوم شاخص جسمانی که شامل رابطه جنسی با فردی غیر از شریک زندگی می‌باشد.
یکی از مسایل مهم در روابط فرا زناشویی، وقت و زمانی است که با دیگری سپری می‌شود که به تناسب در تضغیف صمیمیت رابطه با همسر سهم بازی می‌کند. 
این نوع خیانتها در جوامع مختلف وجود داشته و دارای اثرات اجتماعی بسیاری است. شاهد این امر بررسی آمارهای قتل ارائه شده توسط پلیس آگاهی است که نشان می‌دهد درصد قابل توجهی از قتلها خانوادگی است. و تأمل در این آمارها نشان می‌دهد که خیانتهای زناشویی یکی ازدلایل اصلی قتلهای خانوادگی است.
ایجاد روابط فرازناشویی دارای دلایل متعددی است. که به سبب تفاوتهای فردی این عوامل می‌تواند در افراد و جوامع گوناگون متفاوت باشد. از جمله این عوامل می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
نارضایتی از روابط زناشویی، ماجراجویی و تمایل به تنوع یا هیجان، انتقام یا خشم، سوء ظن و انتقام گیری از همسر، احساس عدم امنیت، بلوغ‌نایافتگی، نیاز اقتصادی و مالی، تأثیر پذیری از رسانه‌ها، چشم و هم‌چشمی با اطرافیان، در دسترس نبودن همسر، غفلت (مسامحه)، مصرف دارو و الکل و ویژگیهای شخصیتی از دیگر عوامل مؤثر در شکل‌گیری روابط فرازناشویی است.
متأسفانه طی سالهای اخیر با توسعه فناوری استفاده از اینترنت و مشاهده شبکه‌های ماهواره‌ای در کشور رواج یافته و ناآگاهی خانواده از خطرات آن باعث شده است ضمن گسترش این‌گونه ارتباطات غیر اخلاقی بنیان بسیاری از خانواده‌ها تحت اثرات تخریبی این نوع ارتباط متزلزل شود. بدون شک خیانت به همسر و داشتن این نوع ارتباطات پنهانی عوارض بسیاری را به دنبال خواهد داشت که هم بر فرد و هم بر خانواده و هم بر جامعه اثر خواهد گذاشت که اهم آن عبارت است از:
اضطراب، ترس و استرس مداوم از برملا شدن این خیانت، داشتن برخی از انواع اختلالهای روانی، متحمل شدن هزینه‌های جدید برزندگی، ابتلاء به بیماریهای جنسی و مقاربتی،گرایش به مصرف موادمخدر و روان‌گردان، طلاق، خشونت درخانواده، قتلهای خانوادگی، از بین رفتن قبح گناه و ارتباط با نامحرم، افزایش بی‌اعتمادی درجامعه، ترس برای ازدواج در سایر افراد جامعه یا افرادی که خیانت دیده اندو غیره.
آمارها در این رابطه چه می‌گویند؟
بررسی کارشناسان نشان می‌دهد مردان بیشتر از زنان مرتکب خیانت می‌شوند و انگیزه زنان در ۶۷ درصد قتلها برقراری روابط فرا زناشویی بوده است.
همچنین بر اساس پژوهشهای صورت گرفته، ۹۰ درصد زنانی که به سمت روابط فرا زناشویی گرایش پیدا کرده‌اند، به دلیل کمبودهای عاطفی در زندگی مشترک بوده است. از طرف دیگر انگیزه بیش از ۹۶ درصد مردانی که در این مسیر لغزیده اند، مسائل جنسی است.
در این باره دکتر لیلا بهنام – روانشناس بالینی و معاون توان‌بخشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت گفته است:
نتایج تحقیقی که در ۱۵ استان کشور انجام شده، نشان می‌دهد خیانت همسر،
علت ۶۷ درصد قتل مردان از سوی زنانشان بوده است.
۳۳ درصد مردان هم با واکنش در برابر خشونت،
حمله ناگهانی و تهدید از سوی همسر خود مواجه بوده‌اند.
همچنین ۳۰ الی ۵۵ درصد مردان پس از ازدواج به دنبال ارتباط با زن دیگری هستند.
یعنی به طور میانگین یک سوم مردان مرتکب روابط فرا زناشویی می‌شوند.
این آمار در زنان بین ۳ تا ۳۰ درصد است. 
۹۵ درصد از فیلمهای ماهواره‌ای در زمینه روابط فرا زناشویی است
مجید ابهری آسیب شناس و متخصص علوم رفتاری اعتقاد دارد کمرنگ شدن ارزشهای اخلاقی در جامعه باعث گسترش روزافزون این پدیده غیر اخلاقی و غیر شرعی است. او به الف می‌گوید:
امروزه تنوع طلبی مردان باعث ضعف قوای جنسی آنان شده و چون غریزه جنسی همسران خود را برآورده نمی‌کنند، زنها هم به دنبال روابط فرا زناشویی می‌روند. تغییر سبک زندگی از الگوی اسلامی- ایرانی به الگوی رفتاری غربی تحت تأثیر ماهواره و اینترنت از علتهای دیگر ازدیاد این آسیب اجتماعی است.
وی می‌افزاید: زنان به خاطر برآوردن نیاز جنسی و انتقام جویی به سمت این‌گونه روابط می‌روند. گسترش بیوه‌های جوان در جامعه، عدم حمایت مالی از آنها و ضعف مدیریت و ساماندهی غرایز جنسی از طرف دیگر، باعث می‌شود زنان به خودفروشی و یا روابط فرا زناشویی روی بیاورند. افزایش طلاق و ظهور بیوه‌های ۱۸ الی ۲۵ ساله در جامعه کنونی باعث شده ازدواجهای مقطعی و روابط جنسی خارج از عرف افزایش پیدا کند و در کمترین زمانی این رابطه اتفاق می‌افتد.
ابهری برخی فیلمها و سریالهای ماهواره‌ای را در ترویج این‌گونه روابط موثر می‌داند و می‌گوید: ۹۵ درصد از فیلمهای ماهواره‌ای در زمینه روابط فرا زناشویی و روابط بیرون از چارچوب منطقی و قانونی می‌باشد. همزاد پنداری با هنرمندان این‌گونه فیلمها نیز باعث گرایش زنان به روابط فرا زناشویی می‌گردد. از طرف دیگر متأسفانه برخی از زنان که فاقد وابستگی اخلاقی و فرهنگی و اجتماعی هستند، روابط فرا زناشویی را دلیل نوعی پیشرفت و امروزی بودن می‌دانند.
وی ادامه می‌دهد:
در حال حاضر فیلمهای ترکی و آمریکای لاتین که از ماهواره پخش می‌شود، زمینه بسیاری از آسیبهای اجتماعی مانند روابط نامشروع و فرا زناشویی را فراهم آورده‌اند، دقیقاً امروزه در برخی خانواده‌ها می‌توان مصادیق عینی فیلمهای ترکی و آمریکای لاتین را مشاهده کرد.
۶۰ درصد از طلاقها به خاطر آشکار شدن روابط فرا زناشویی زن و یا شوهر است
مجید ابهری نتایج پژوهشهای خود در این رابطه را این‌گونه برای الف عنوان می‌کند: بر اساس پایش میدانی در سال ۹۰ و ۹۱ در بین زوجهایی که اقدام به قتل و یا ضرب و جرح شدید یکدیگر کرده‌اند، ۷۸ درصد به خاطر وجود روابط فرا زناشویی بوده و ۸۹ درصد طلاقها به خاطر ضعف روابط جنسی در زندگی زناشویی می‌باشد.
این آسیب شناس می‌افزاید: از آنجا که به خاطر چارچوبهای فرهنگی زن و شوهر حتی در صورت مشاهده این‌گونه روابط، از طرح آن در دادگاه و نزد اقوام و دوستان خودداری می‌کنند، نمی‌توان آمار دقیقی برای آن بیان کرد. اما به طور کلی می‌توان گفت ۶۰ درصد از طلاقها به خاطر آشکار شدن روابط فرا زناشویی زن و یا شوهر است.
همسرگزینی به درستی انجام نمی‌شود
دکتر علی انتظاری، مدیر گروه جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی هم در این باره به الف می‌گوید: مهم‌ترین عامل روابط فرا زناشویی معطوف به گسترش گرایش لذت‌طلبی جسمانی در جامعه است که بیشتر تحت تأثیر فرآیندهای جهانی سازی رخ می‌دهد. 
همچنین شبکه‌های تلویزیونی و رسانه‌ای خارجی نقش عمده‌ای در تقویت گرایش به التذاذهای جسمانی و تضعیف گرایشهای معنوی و روحانی دارد. مثلاً اینترنت یکی از این شبکه‌هاست که کارکرد غلط از این وسیله ارتباطی، باعث انحرافات اخلاقی می‌شود.
این جامعه شناس عامل دیگر را فرآیند همسرگزینی نامناسب در جامعه می‌داند و اعتقاد دارد به دلیل ضعف فضای همسر گزینی در جامعه، همسرگزینی به درستی انجام نمی‌شود و افراد وقتی زندگی خود را آغاز می‌کنند، تازه متوجه می‌شوند که انتخاب درستی انجام نداده‌اند و باعث نارضایتی زوجین می‌شود. این خود هر دو زوج را به روابط فرا زناشویی سوق می‌دهد.
عامل سوم جامعه پذیر نبودن زوجین در هضم مسائل زناشویی و رفتار نامناسب است، سردی را بر روابط خانوادگی چیره می‌کند و انحرافات به وجود می‌آید.
انتظاری در تشریح ضعف فضای همسرگزینی در جامعه کنونی ما می‌گوید: وقتی که فضای همسرگزینی مناسبی در جامعه نداریم دچار بی‌هنجاری در فضای همسرگزینی می‌شویم، این بی‌هنجاری در فضای همسرگزینی یعنی همه جا محیط همسرگزینی می‌شود. آن هنگام، زنها در موقعیتهای مختلف مانند خیابان، بازار و … خودشان را در شرایط مناسب همسرگزینی بروز می‌دهند و این در واقع، خروج از محیط همسرگزینی اصلی به فرعی و نادرست
 است.
وی می‌افزاید:
یکی از فضاهایی که می‌تواند محیط همسرگزینی خوبی باشد باشگاههای خانوادگی است که متأسفانه بعد از انقلاب این باشگاهها تعطیل شد. این باشگاهها به دلیل اینکه امکان جمع شدن افراد و خانواده‌ها در آن وجود داشت، محیطهای مناسبی برای همسر گزینی بود.
منبع: پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *