دیوان عالی کشور، حکم اعدام بابک زنجانی را لغو کرد

دسته: غیر حقوقی
بدون دیدگاه
یکشنبه - 7 آذر 1395


دیوان عالی کشور، حکم اعدام بابک زنجانی را لغو کرد

دیوان عالی کشور، حکم اعدام بابک زنجانی را لغو کرد

%d8%a8%d8%a7%d8%a8%da%a9-%d8%b2%d9%86%d8%ac%d8%a7%d9%86%db%8c

یک منبع آگاه در دیوان عالی کشور در خصوص آخرین وضعیت رسیدگی بهحکم صادره در پرونده بابک زنجانی، گفت: حکم صادره از سوی دادگاه مبنی بر اعدام متهم ردیف اول پرونده فساد نفتی، لغو شده است.

به گزارش مهر، 9 دی‌ماه 92 بود که در پی شکایت عده‌ای از نمایندگان مجلس و تخلفاتی در رابطه با شرکت ملی نفت ایران، بابک زنجانی از سوی قوه قضائیه بازداشت شد. بازداشتی که غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی دستگاه قضا، علت آن را مسائل و اتهامات وارده به زنجانی عنوان کرد. پس از بررسیهای بیشتر در رابطه با فعالیت متهم نفتی، اتهامات وی به‌قدری بود که سخنگوی قوه قضائیه خبر از یک پرونده 209 جلدی داد که در 4 هزار صفحه برای متهم ردیف اول، قرار مجرمیت صادرشده است. درنهایت پس از بررسیها و احضارهای متعدد افراد و مسؤولان مختلف دراین پرونده، بالاخره دریازده مهر سال 94، اولین جلسه رسیدگی به اتهامات بابک زنجانی به‌صورت علنی و به ریاست قاضی صلواتی در شعبه 15 دادگاه عمومی و انقلاب اسلامی تهران برگزار شد.

فساد فی‌الارض و اخلال در نظام اقتصادی کشور، کلاه‌برداری گسترده از شرکت ملی نفت ایران، کلاه‌برداری از بانک اف آی آی بی و جعل حواله بانکی به نام «ی»، جعل حواله بانکی از بانک عرب ترک به بانک کنت به‌حساب آقای «ی»، جعل حواله ارزی از بانک اف آی آی بی به بانک مسکن، جعل چندین مورد حواله ارزی از بانک کنت به موسسه مالی توسعه، دستور انتقال بین‌بانکی از بانک اف آی آی بی به بانک اسلام، جعل حواله نزد بانک مرکزی، جعل اسناد بانک و جعل مهر و پول‌شویی به مبلغ 1967 میلیون یورو و نشر اکاذیب تنها بخشی از موارد اتهامی بود که نماینده دادستان تهران در قالب کیفرخواست آن را ارائه کرد. درنهایت پس از برگزاری بیست‌وشش جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده فساد نفتی که اسامی سه متهم اصلی یعنی بابک زنجانی، مهدی شمس و حمید فلاح هروی در آن به چشم می‌خورد، سال گذشته، دادگاه بدوی، بابک زنجانی و دو متهم دیگر این پرونده را مفسد فی‌الارض دانست و به اعدام محکوم کرد. همچنین این سه متهم به رد مال مربوط به شرکت ملی نفت ایران و جزای نقدی معادل یک‌چهارم پول‌شویی نیز محکوم‌شده‌اند و این حکم در تاریخ 16 فروردین امسال ابلاغ و با اعتراض به رأی، پرونده در خردادماه به دیوان عالی کشور رفت که درنهایت، این مرجع قضایی حکم اعدام را لغو کرد.

منبع: مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۹۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *