دستگیری اسیدپاش متواری

دسته: رویداد و حوادث
بدون دیدگاه
یکشنبه - 4 مهر 1395


دستگیری اسیدپاش متواری

معاون پلیس آگاهی تشریح کرد:

دستگیری اسیدپاش متواری

126296009

متهم فراری که در اقدامی انتقام جویانه اقدام به پاشیدن اسید بر روی دختر جوان کرده و بعد از انتقال وی به بیمارستان از محل متواری شده بود، ساعت ۱۵ چهارشنبه 31 شهریورماه در مخفیگاهش دستگیر شد.
ساعت ۱۰ صبح چند روز پیش بود که وقوع یک مورد اسیدپاشی بر روی صورت دختر جوانی به کلانتری ۱۳۷ کوی نصر اعلام شد.
با اعلام این خبر بلافاصله اکیپی از مأموران کلانتری در محل حادثه حاضر شدند و تحقیقات درباره علت وقوع حادثه را در دستور کار خود قراردادند.
بررسیهای اولیه از دختر جوان نشان داد وی در خانه و از سوی یک فرد آشنا مورد اسیدپاشی قرارگرفته است. بلافاصله با توجه به حساسیت موضوع اسیدپاشی بازپرس شعبه ششم دادسرای جنایی در جریان ماجرا قرار گرفت.
آرزو در تحقیقات اولیه به مأموران گفت: مدت سه سال است که با هومن در خانه پدری‌اش در محله گیشا زندگی می‌کنم. هر دو به مواد مخدر اعتیادداریم. روز حادثه در حال مصرف مواد بودیم که ناگهان با یکدیگر دعوایمان شد. هومن که حالش اصلاً خوب نبود ظرف حاوی اسید را به‌صورت من پاشید. هیچ کجا را نمی‌دیدم، درحالی‌که صورتم به‌شدت می‌سوخت با هومن به بیمارستان آمدم و او بلافاصله از محل متواری شد.
با ثبت اظهارات دختر جوان و با دستور بازپرس پرونده شناسایی و دستگیری هومن به کارگاهان اداره شانزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ واگذار شد.
کارگاهان در تحقیقات پلیسی از دختر جوان و کسب اطلاعات بیشتر درباره متهم متواری متوجه شدند هومن ۲۸ ساله از متهمان سابقه‌دار است که چندین بار به جرم خریدوفروش مواد مخدر دستگیر و زندانی‌شده است. با به دست آمدن این سرنخها و شناسایی پاتوقهای متهم سرانجام کارگاهان اداره شانزدهم پلیس آگاهی موفق شدند هومن را ساعت ۱۵ چهارشنبه 31 شهریور در مخفیگاهش واقع در خانه‌ای در محله یافت‌آباد شناسایی و دستگیر کنند.
با دستگیری هومن وی بلافاصله به اداره شانزدهم پلیس آگاهی منتقل شد و مورد بازجوییهای فنی پلیس قرار گرفت. هومن در جریان بازجوییها بلافاصله به اسیدپاشی اعتراف کرد و گفت: آرزو را سال پیش در محدوده پونک دیدم و به عنوان مسافر سوار ماشینم شد. بعد از آن مدتی باهم دوست بودیم. آرزو ادعا می‌کرد که از خانواده‌ای مرفه است و خانه پدری‌اش در محدوده شهرک غرب است. او با این ترفند از من مواد و قرص می‌گرفت. یک سال پیش متوجه شدم که آرزو درباره خانواده‌اش به من دروغ گفته است. چند بار سر پولهایی که از من قرض گرفته بود باهم جروبحث داشتیم اما آرزو هر بار با مطرح کردن ادعاهای جدید من را اغفال می‌کرد. روز حادثه در حال مصرف مواد بودیم که بار دیگر بر سر خانواده‌اش و دروغهایی که او به من گفته بود باهم درگیر شدیم.
آرزو در جریان مصرف مواد مخدر گفت: خوشحال است که سر من کلاه گذاشته است. من که از این حرفش به‌شدت ناراحت شده بودم مایع لوله‌بازکنی را از داخل آشپزخانه برداشتم و به‌صورت او پاشیدم. وقتی آرزو فریاد می‌زد که سوختم سوختم او را به بیمارستان رساندم و از محل حادثه متواری شدم.
سرهنگ حمید مکرم معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: با دستگیری هومن و اعتراف او به اسیدپاشی متهم برای تحقیقات بیشتر در اختیار کارگاهان اداره شانزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارد و تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد.منبع:مهر
دلایل اصلی اسیدپاشی
اویس فلاح ماکرانی دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم‌شناسی در مورد دلایل اسیدپاشی در جامعه می‌گوید: می‌توان این آسیب را با بررسی پرونده‌های حقوقی و قضائی تشکیل‌شده در ایران به 5 علت تقسیم کرد.
1. انتقام‌جویی عشقی: این نوع اسیدپاشی معمولاً در میان جوانان دیده می‌شود. دختر یا پسری که به فردی دل‌بستگی عشقی و عاطفی پیداکرده و احتمالاً ارتباطاتی نیز با یکدیگر داشته‌اند و حالا طرف مقابل وی را ترک کرده یا با دیگری طرح دوستی و آشنایی ریخته و یا ازدواج‌کرده است. در چنین مواردی انگیزه حسادت و انتقام‌جویی باعث اسیدپاشی روی قربانی می‌شود.
2. انگیزه ناموسی: مواردی از اسیدپاشی گزارش‌شده است که به دنبال مزاحمتهای ناموسی از طرف یک مرد برای خانمی پیش می‌آید که گاه به تجاوزت جنسی منجر می‌شود. در چنین حالتی خود قربانی یا فردی از طرف وی اقدام به اسیدپاشی به فرد متجاوز می‌کند.
3. اسیدپاشی به عنوان وسیله‌ای برای اخاذی و سرقت: موردی گزارش‌شده است که چند نوجوان با تهدید قربانیان خود به پاشیدن اسید روی آنها اقدام به اخاذی و زورگیری می‌کرده‌اند.
4. اختلاف خانوادگی: در مواردی به دنبال اختلافات خانوادگی فردی قربانی اسیدپاشی در منزل شده است. نمونه‌هایی از این موارد پاشیدن اسید توسط شوهر روی همسرش یا پاشیدن اسید از طرف زن اول روی همسر دوم (سوگولی) شوهرش بوده است.
5. کینه‌های قدیمی: یکی دیگر از علل اسیدپاشی کینه‌های قدیمی است که بعد از مدتها باعث انتقام‌جویی می‌شود. موردی گزارش‌شده است که پسر جوانی به دلیل اینکه مدتها قبل توسط هم‌کلاسی خود مسخره می‌شده است، بعد از چند سال روی صورت وی اسیدپاشیده است. اقدام تأخیری به چنین امری به دلیل این است که فرد اسیدپاش شناخته نشود.
اسیدپاشی از وندالیسم تا آناتومی اجتماعی
خسرو منصوریان آسیب‌شناس و مدیر انجمن رهایی از آسیبهای اجتماعی در مورد حوادث اسیدپاشی در جامعه می‌گوید: “وندالیسم ” یا همان عقده‌های سرکوب‌شده و هیجانات دوران جوانی و مقوله “آناتومی ” اجتماعی یا همان ناهنجاریهایی که جای هنجارهای جامعه را گرفته است (ازدواج سپید، رفتارهای پرخطر، طلاق و غیره …) می‌توانند علت برخی آسیبهای اجتماعی و وقوع جرم باشند اما در پرونده‌های اسیدپاشی از این موارد باید عبور کرد چراکه نیاز به یک آسیب‌شناسی عمیق دارد.
وی افزود: قطعاً اسیدپاشی ریشه مذهبی و سیاسی ندارد اما می‌تواند تأثیرگذار باشد هرچند که سوابقی از این دست کمتر مشاهده‌شده است. دراین‌باره باید به یک وفاق ملی رسید و صورت مسئله را اینگونه حل کرد که یک آسیب وارد خانه ما شده است. به عنوان مثال در صدسال گذشته تن‌فروشی مردان مطرح نبوده اما امروز این آسیب پدیدار شده و ارتباطی هم باسیاست و غیره ندارد. این نکته را هم باید در نظر داشت که اسیدپاشی در بسیاری از کشورهای دیگر هم رخ می‌دهد و تحقیقات و آسیب‌شناسیهای این کشورها هم باید توسط کارشناسان بررسی شود.
منصوریان با تأکید بر ضرورت واکاوی مؤلفه‌های بروز این آسیب گفت: باید دید که کدام مؤلفه تأثیر بیشتری در این حوادث دارد. آسیب‌شناسان و حتی مسئولان باید فارق از نگاه سیاسی و مذهبی به این آسیب نگاه کنند تا بتوان موفق بود.
یک روانشاس: اسیدپاشی توسط شخصیتهای “آنتی سوشال ”
محمدعلی کیهانی‌نژاد روانشناس نیز درباره دلایل و انگیزه‌های اسیدپاشی می‌گوید: در بیشتر موارد، شخصیتهای “آنتی سوشال ”، چنین رفتارهای ضداجتماعی را از خود بروز می‌دهند؛ اما با توجه به اینکه در یک‌روند زمانی مشخص چنین اقداماتی انجام شده، به معنای آن است که جمعی بر اساس برنامه‌ریزی، سعی در ایجاد رعب و وحشت داشته‌اند. بر اساس برخی اخبار منتشرشده مبنی بر اینکه خانمها کمی بیشتر مراقب خودشان باشند، متوجه می‌شویم در این شرایط، چنین اقدامی بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته است. همچنین بروز رفتارهای ضداجتماعی از برخی افراد در یک بازه زمانی واحد، به تعداد چند نفر، می‌تواند کار یک گروه آنتی سوشال باشد.
به گفته وی، افرادی که چنین رفتارهایی را انجام می‌دهند درواقع اختلال شخصیت واضح و مشهود دارند. رفتارهای اینگونه افراد می‌تواند کاملاً با اختلال خلقی همراه باشد به‌نحوی‌که چنین افرادی احساس نمی‌کنند کار نا ثواب یا زشتی انجام می‌دهند. این افراد به اینگونه دلایل ممکن است احساس غرور هم داشته باشند و تصورشان این باشد که در راه درست قدم برمی‌دارند. این موضوع به معنای آن است که این افراد از لحاظ روانی افراد سالمی نیستند و تجزیه‌وتحلیلشان از مسائل درست نیست. مستنداتی هم مبنی بر اینکه این افراد سالم نیستند وجود دارد. درواقع اینها بیمارانی روانی هستند که هر گروهی در اجتماع، می‌تواند از آنها بهره‌برداری کند.
کیهانی‌نژاد با تأکید بر اینکه «ما از جزئیات این موضوع و حتی نحوه پوشش و رفتار خانمهایی که قربانی اسیدپاشی شده‌اند، اطلاعی نداریم»، افزود: رسانه‌های گروهی مانند روزنامه‌ها و صداوسیما باید بیشتر به این موضوعات بپردازند. مردم هنگامی‌که ببینند به این موضوعات پرداخته می‌شود و مسئولان پیگیری می‌کنند و در تعقیب آن هستند، خوشحال خواهند شد و احساسات ملی کمتر جریحه‌دار می‌شود.
دکتر هادی معتمدی، کارشناس امور آسیبهای اجتماعی و مدیرکل اسبق امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی نیز می‌گوید: اقدام به اسیدپاشی حتی اگر جنبه عشقی و عاطفی داشته باشد همانند هواپیماربایی مصداق فساد فی‌الارض است و مهمترین شیوه برخورد و اقدام قاطعانه با این جنایتکاران خشن اعدام است.
فقر، کلاهبرداری، طلاق و ازدواج مهمترین دلایل اسیدپاشیها از سال 83 تا 89
بیمارستان شهید مطهری تهران طی تحقیقاتی از خرداد ۱۳۸۳ تا مهر ۱۳۸۹، بر روی ۵۹ مورد اسیدپاشی اعلام کرد که ۵۱ درصد قربانیان اسیدپاشی مرد و ۴۹ درصد زن بودند و پنج نفر از آنها زنده نماندند. همچنین بیشترین دلیل اسیدپاشی، خواستگاری ناموفق، رابطه خارج از چارچوب ازدواج یا درخواست طلاق بود و عواملی مثل فقر، وضعیت بد اجتماعی و اقتصادی و کلاهبرداری مالی هم از دیگر عوامل شایع بودند. بیشتر قربانیانی که در این تحقیق بررسی شدند (۷۱ درصد) متأهل بودند. نیمی از زنان هدف حمله شوهر یا بستگان دیگر قرارگرفته بودند و بقیه آنها هدف افراد غریبه بودند. منبع: مهر
نتیجه‌گیری:
متأسفانه این پدیده شوم که آثار و پیامدهای ویرانگری را به همراه دارد در چند سال اخیر شیوع یافته و موجب بروز آسیبهای فراوانی در جامعه شده است.
اسیدپاشی در اکثر موارد وقوع، واکنش هیجانی درون خانوادگی و یا مربوط به ازدواج بوده که عموماً در پی دریافت پاسخ منفی از طرف دختر موردعلاقه صورت گرفته است، متأسفانه پیامدهای این جرم به دلیل اینکه عموماً نقطه حساس شخصیت خانمها را که زیبایی آنان است مورد آسیب قرار می‌دهد و بدین‌صورت کسانی که از اسیدپاشی جان سالم به در می‌برند زمینه را جهت بروز مشکلات و نابهنجاریهای روانی پیدا می‌کنند.
دریافتهای فرد از واقعیتهای وجود خود و نیز عدم انطباق شرایط وی با ایده آلهای موردنظر و همچنین عدم استحکام شخصیت فرد در برخورد با “نه ” موجب بروز هیجانات کاذب در وی می‌شود و در صورت سرخوردگی موجب آسیبهای درونی در فرد خواهد شد که در موارد بسیار شدید جلوه تکانشی آن پس از ناامیدی فرد از رسیدن به هدفش وی را به سمت‌وسوی ویرانی و نابود کردن وی می‌کشاند.
به‌واقع ریشه این‌گونه اتفاقات تلخ در کجاست و چرا و چگونه فردی به خود اجازه می‌دهد که تمام موجودیت دیگری را بسوزاند و زندگی او را فدای خواسته‌های خودخواهانه خود کند. اکثر قربانیان حوادث اسیدپاشی زنانی هستند که در جریان یک رابطه عاطفی یک‌طرفه قربانی چنین جراحتهای غیرقابل جبرانی می‌شوند.
البته مسوولان محترم این مورد را هم در نظر داشته باشند از عوامل افزایش جرم اسیدپاشی در جامعه در دسترس بودن این ماده شیمیایی و ارزان بودن آن است. این موضوع درواقع بر لزوم نظارت جدی وسختگیرانه بر نحوه فروش اسید در کشور تأکید دارد.
مسئولان قضایی، انتظامی و دولتی باید با نظارت بیشتر بر این موضوع از خریدوفروش ارزان و ساده این ماده شیمیایی نابود کننده جلوگیری کنند.
لزوم تربیت صحیح فرزندان و جوانان، الگوسازی مناسب، دور نگه‌داشتن آنها از تنشها و درگیریهای خانوادگی، معضلات‌اجتماعی، مشکلات‌اقتصادی، بیکاری، خشونت و… می‌تواند پرخاشگری در افراد و انجام رفتارهایی مانند اسیدپاشی را به حداقل برساند.
پیشنهادها:
1ـ پرهیز از ایجاد رابطه با افرادی که شناخت کافی نسبت به آنان نداریم.
2ـ همیشه این موضوع را به خاطر داشته باشیم که کوچک‌ترین واکنش ما می‌تواند به‌صورت ناخودآگاه موجب برداشتهای اشتباه از جانب دیگران و پایه‌گذاری یک رابطه احساسی یک‌طرفه و تعمیق آن شود پس در نوع رفتارهایمان با دیگران و دریافت هرگونه تهدید باید خانواده‌ها را در جریان گذاشت.
3ـ از ایجاد روابطی که به آن ایمان نداریم بپرهیزیم. چون‌که پس از شروع این روابط کنترل بسیاری از شرایط مربوط به آن رابطه را از دست می‌دهیم.
منبع: وب‌سایت داوری


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *