در صورت تمدید قرارداد انحصار اپراتور فیبر نوری فاتحه سرمایه‌گذاری در صنعت ICT را باید خواند

دسته: حقوق مضاف
بدون دیدگاه
شنبه - 19 تیر 1395


در صورت تمدید قرارداد انحصار اپراتور فیبر نوری فاتحه سرمایه‌گذاری در صنعت ICT را باید خواند

در صورت تمدید قرارداد انحصار اپراتور فیبر نوری فاتحه سرمایه‌گذاری در صنعت ICT را باید خواند

%d8%af%d8%b1-%d8%b5%d9%88%d8%b1%d8%aa-%d8%aa%d9%85%d8%af%db%8c%d8%af-%d9%82%d8%b1%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%af-%d8%a7%d9%86%d8%ad%d8%b5%d8%a7%d8%b1-%d8%a7%d9%be%d8%b1%d8%a7%d8%aa%d9%88%d8%b1-%d9%81

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای هشدار داد: در صورت تمدید انحصار 5 ساله تنها اپراتور فیبر نوری، برای ورود شرکت آفریقایی MTN، انحصار جدیدی در بازار اینترنت ایجاد خواهد شد که درنتیجه فاتحه سرمایه‌گذاری در صنعت ICT را باید خواند.
ناصر علی سعادت در نشست خبری با موضوع “تمدید انحصار اپراتور فیبرنوری” با اشاره به دوره حفاظت موجود برای ارائه سرویس روی فیبر نوری، گفت: در گذشته اپراتور ایرانیان نت پروانه ارائه خدمت روی فیبر نوری را از سازمان تنظیم مقررات ارتباطات دریافت کرده که دوره حفاظت این اپراتور رو به اتمام است.
وی با بیان اینکه پروانه اپراتور فیبرنوری در دی‌ماه سال 91 صادر شد، توضیح داد: قرار بود بعد از 24 ماه و در پایان سال 93 حداقل یک‌میلیون پورت منصوبه توسط این اپراتور ایجاد شود و برای توجیه سرمایه‌گذاری، دوره انحصار پیش‌بینی شد که در پی عملکرد ناموفق اپراتور، وزارت ارتباطات با تمدید پروانه تا مردادماه سال 95 موافقت کرد. وی اظهار داشت: هم‌اکنون 13 اپراتور ارتباطات ثابت (FCP) با پرداخت 20 میلیارد تومان حق لایسنس به بازار ارتباطات ثابت واردشده‌اند که یکی از بندهای پروانه این اپراتور ارائه خدمات فیبرنوری است. این پروانه‌ها 10 ساله است و مدت‌زمان سرمایه‌گذاری حداقل 5 ساله است.
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با اشاره به گمانه‌زنی و برخی اخبار درباره تمدید دوره انحصار اپراتور فیبر نوری و ورود شرکت آفریقایی MTN برای سرمایه‌گذاری در این شرکت، گفت: بخش خصوصی برای پیشبرد اهداف خود می‌تواند با هر شرکت خارجی مذاکره کند اما چون MTN می‌خواهد وارد ایران شود نباید برای ما قانون وضع کند.
وی تأکید کرد: با ورود MTN به پروژه فیبرنوری ایران مخالفتی نداریم؛ بلکه با تصمیمات خلاف قانون مانند تمدید انحصار مخالف هستیم که قطعاً تمدید انحصار ایرانیان نت نمی‌تواند صحت داشته باشد. البته هیچ منبعی نیز رسماً تمایل MTN به سرمایه‌گذاری در فیبرنوری ایران را اعلام نکرده و منبعی مبنی بر درخواست این شرکت از ایران برای افزایش دوره انحصار وجود ندارد.
سعادت تصریح کرد: تمدید انحصار ایرانیان نت خلاف قوانین اصل 44، اقتصاد مقاومتی و پروانه‌های FCP است. اگر دولت به پروانه‌هایی که واگذار می‌کند، متعهد نباشد اعتماد بخش خصوصی به سرمایه‌گذاریها در کشور از بین می‌رود و باید فاتحه سرمایه‌گذاری در کشور را خواند.
وی ابراز امیدواری کرد: از مردادماه دیگر اپراتورهای دارای پروانه نیز بتوانند به بازار فیبرنوری وارد شوند.  منبع:خبرگزاری فارس


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *