در صورت استرداد دعوا از جانب تجدیدنظر خوانده در مرحله تجدیدنظر که حکم به نفع او صادر شده، دادگاه تجدیدنظر ضمن نقض حکم بدوی بایستی قرار سقوط دعوی صادر نماید.

دسته: دو هفته نامه اول سال 93 (شماره 31) , نظرهاي مشورتي اداره حقوقي
بدون دیدگاه
شنبه - 8 شهریور 1393


در صورت استرداد دعوا از جانب تجدیدنظر خوانده در مرحله تجدیدنظر که حکم به نفع او صادر شده، دادگاه تجدیدنظر ضمن نقض حکم بدوی بایستی قرار سقوط دعوی صادر نماید.

شماره پرونده ۱۳۰۲- ۱/۱۲۷- ۹۲           نظریه شماره۱۸۶۰/۹۲/۷- ۲۴/۹/۱۳۹۲

سؤال:

۱- چنانچه در اثنای رسیدگی مشخص شود یکی از خواندگان قبل از طرح دعوا محجور بوده است، آیا می­باید دعوا رد شود یا قرار توقیف دادرسی صادر گردد؟

۲- آیا درمرحله تجدیدنظر امکان استرداد دعوای بدوی وجود دارد یا خیر؟ درصورت مثبت بودن چه تصمیمی باید اتخاذ شود؟

پاسخ:

۱- طبق ماده ۸۹ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی در مانحن فیه قرار ردّ دعوی صادر می‌شود.

۲- اگر خواهان بدوی تجدیدنظرخواهی نموده، این بدان معنا است که دعوای وی در مرحله بدوی، شکلاً یا ماهیتاً رد شده است و استرداد دعوای مردود غیرممکن است، از این رو در مرحله تجدیدنظر به استناد ماده ۳۶۳ قانون اخیرالذکر، تجدیدنظرخواه می‌تواند دادخواست تجدیدنظرخواهی خود را مسترد سازد؛ اما در صورت استرداد دعوا از جانب تجدیدنظر خوانده در مرحله تجدیدنظر که حکم به نفع او صادر شده، طبق بند ج ماده ۱۰۷ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی وانقلاب در امور مدنی، دادگاه تجدیدنظر ضمن نقض حکم بدوی بایستی قرار سقوط دعوی صادر نماید.

 

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۳
برچسب ها: