در تنظیم قرارداد اجاره باید به چه نکاتی توجه کنیم؟


دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۸ تیر ۱۳۹۵


در تنظیم قرارداد اجاره باید به چه نکاتی توجه کنیم؟


در تنظیم قرارداد اجاره باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

طبق ماده ۴۶۶ قانون مدنی، اجاره عقدی است که به‌موجب آن مستأجر، مالک منافع عین مستأجره می‌شود.
اجاره دهنده را «موجر»، اجاره‌کننده را «مستأجر»، مورد اجاره را «عین مستأجره» و اجاره‌بها را «مال‌الاجاره» گویند.
«اجرت المسمی»، اجاره‌بهایی است که طرفین در قرارداد یا پس از امضای قرارداد درباره میزان آن توافق کرده‌اند و در مقابل، «اجرت‌المثل» اجاره‌بهایی است که بدون توافق طرفین و با توجه به اجاره موارد مشابه تعیین می‌شود.
قوانین ناظر بر عقد اجاره و روابط موجر و مستأجر به‌تبع تحولات اجتماعی بار‌ها دستخوش تغییر شده است. ازجمله مهم‌ترین آنها، قانون مدنی و قوانین روابط موجر و مستأجر مصوب سالهای ۱۳۵۶، ۱۳۶۲ و ۱۳۷۶ است. هر رابطه استیجاری ممکن است تحت شمول یکی از این قوانین قرار داشته باشد؛ بنابراین در مورد هر قرارداد اجاره، ضروری است ابتدا قانون حاکم بر آن قرارداد معلوم شود.
«کلیه اماکن اعم از مسکونی، تجاری، محل کسب و پیشه، اماکن آموزشی، خوابگاههای دانشجویی و ساختمانهای دولتی و نظایر آن» که پس از مهرماه ۱۳۷۶، با قرارداد رسمی یا عادی اجاره داده شود، مشمول قانون روابط موجر و مستأجر 1376 است.
قراردادی که در دفا‌تر اسناد رسمی تنظیم‌شده و به ثبت رسیده باشد، قرارداد رسمی است. سایر قرارداد‌ها، ازجمله قراردادی که در بنگاه معاملات املاک و با استفاده از فرمهای چاپی اتحادیه تنظیم می‌شود، قرارداد عادی است. قراردادهای عادی صرفاً در صورتی مشمول قانون سال ۷۶ است که این شرایط را دارا باشد:
۱ . مدت اجاره در آن قیدشده باشد.
۲ . در دو نسخه تنظیم‌شده باشد.
۳ . به امضای موجر، مستأجر و دو نفر شاهد رسیده باشد.
چه مواردی باید در تنظیم قرارداد اجاره به آن توجه شود
*طرفین و سمت آنها:
مشخصات کامل موجر و مستأجر و اقامتگاه (محل سکونت یا کار) آنها باید در قرارداد ذکر شود. ازآنجاکه در صورت بروز اختلاف، احضاریه و دیگر اوراق قضایی به نشانی مذکور در قرارداد ابلاغ می‌شود، درج نشانی نادرست یا ناقص می‌تواند موجب بی‌خبر ماندن یکی از طرفین از جریان دادرسی و درنتیجه تضییع حق وی شود؛ بنابراین اصرار بعضی از موجران به درج نشانی محل مورد اجاره به‌عنوان اقامتگاه خود، ممکن است به ضرر آنها تمام شود.
درصورتی‌که هر یک از طرفین قرارداد از سوی شخصی دیگر و به‌عنوان وکیل او قرارداد را امضا می‌کنند حتماً وکالت‌نامه مطالبه و پس از بررسی دقیق، تصویر آن ضمیمه قرارداد شود. ضرورتی ندارد که موجر، مالک عین مستأجره باشد و مالکیت منافع کافی است. البته در این صورت باید توجه کرد که حق انتقال منافع به‌غیراز وی سلب نشده باشد. به‌عبارت‌دیگر مستأجر (که مالک منافع است) می‌تواند درصورتی‌که در قرارداد اجاره، این حق از وی سلب نشده باشد، مجدداً مورد اجاره را به دیگری اجاره دهد.
*
مورد اجاره و استفاده موردنظر:
محل مورد اجاره و ملحقات آن ازجمله تلفن، پارکینگ و انباری قید شود. همچنین درصورتی‌که قرارداد اجاره برای مقصود خاصی مثلاً سکونت مستأجر است، این موضوع نیز در قرارداد ذکر شود.
*
مدت اجاره و مال‌الاجاره: معمولاً قرارداد اجاره محل سکونت برای یک سال منعقد می‌شود ولی اجاره برای مدت بیشتر یا کمتر منعی ندارد. مال‌الاجاره نیز اگر ترتیب دیگری مقرر نشود، باید نقداً و همزمان با امضای قرارداد پرداخت شود.
*
ضمانت اجرای تخلف از قرارداد:
تخلف از برخی شروط قرارداد، برای طرف مقابل، حق فسخ ایجاد می‌کند. ولی این حق فسخ، با توجه به زمانبر بودن رسیدگی قضایی، در بسیاری از موارد برای پیشگیری از تخلف یا جبران ضرر کافی نیست.
شایسته است هنگام انعقاد قرارداد برای تعهدات هر یک از طرفین ضمانت اجرایی همچون «وجه التزام» تعیین شود.
وجه التزام مبلغی است که متخلف در صورت تخلف از قرارداد باید به‌طرف دیگر بپردازد. مثلاً درصورتی‌که در موعد مقرر موجر از استرداد قرض‌الحسنه (رهن) به مستأجر خودداری کند یا مستأجر مورد اجاره را تخلیه نکند، اگر چه می‌توان از طریق مراجع قضایی، طرف متخلف را الزام به ایفای تعهد کرد، ولی معمولاً خسارت ناشی از زمان تلف شده جبران نمی‌شود.
تعیین وجه التزام، این خسارات را جبران می‌کند. به‌علاوه وجود چنین شرطی در قرارداد، تخلف از شروط قرارداد را برای متخلف پرهزینه می‌کند و درنتیجه احتمال تخلف را کاهش می‌دهد.
منبع: میزان

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *