درمان همزمان اعتیاد به موادمخدر و سیگار در مراکز بهزیستی آغاز شد

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
سه شنبه - 2 خرداد 1396


درمان همزمان اعتیاد به موادمخدر و سیگار در مراکز بهزیستی آغاز شد

 معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی از آغاز ادغام درمان اعتیاد به مواد مخدر و اعتیاد به مصرف دخانیات به صورت همزمان در مراکز این سازمان در هفت استان خبر داد.

محسن روشن‌پژوه   در همایش ادغام درمان اعتیاد به دخانیات و مواد مخدر و محرک که در بیمارستان مسیح دانشوری برگزار شد، افزود: سازمان بهزیستی برای درمان اعتیاد از تجارب بین‌المللی و علمی استفاده می‌کند و معتقدیم که کنترل اعتیاد باید معطوف به شواهد و واقعیت‌های علمی باشد تا مداخلات انجام شده، اثربخشی لازم را داشته باشد.

وی گفت: مطالعات نشان می‌دهد بین 80 تا 95درصد معتادان به مواد مخدر و محرک،همزمان به مصرف سیگار و مواد دخانی نیز اعتیاد دارند.

روشن پژوه افزود: بر اساس باورهای قدیمی و منسوخ، در گذشته معتقد بودند که درمان همزمان اعتیاد به سیگار و مواد اعتیادآور می‌تواند به فرآیند درمان اعتیاد آسیب بزند و بهتر است ترک سیگار به بعد از ترک مواد موکول شود.

معاون سازمان بهزیستی گفت: شواهد علمی جدید در جهان نشان می‌دهد که همزمانی درمان اعتیاد به مواد و سیگار به موفقیت درمان هر دو کمک می‌کند و شواهد و مطالبات بومی در ایران که در مرکز تحقیقات دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از یکسال پیش انجام شده، نیز این موضوع را تایید کرده است.

700 هزار معتاد تحت درمان بهزیستی

وی افزود: بر این اساس، سازمان بهزیستی ادغام درمان اعتیاد به مواد و سیگار را به صورت پایلوت در چند مرکز انجام داد و با توجه به نتایج موفق آن، اکنون این روش در مراکز درمان اعتیاد سرپایی و اقامتی سازمان بهزیستی در 7 استان از جمله تهران، مازندران، قزوین، فارس، اصفهان اجرا می‌شود.

روشن پژوه ادامه داد: هم اکنون سازمان بهزیستی 9700 مرکز درمان اعتیاد در کشور دارد و 700 هزار معتاد تحت پوشش خدمات این مراکز هستند و به زودی روش درمان ادغام یافته ترک سیگار و دخانیات در این مراکز گسترش می یابد.

ترک دخانیات از طریق دستکاری شناختی و قرص نیکوتین

وی به خبرنگار ایرنا در خصوص درمان روش ترک اعتیاد گفت: روش درمان اعتیاد در مراکز اقامتی بهزیستی، روش پرهیزمدار با کمک افراد همیار است و در مراکز سرپایی ترک اعتیاد، روش درمان نگهدارنده با متادون، شربت تریاک یا بوپرنورفین اجرا می‌شود و برای ترک دخانیات نیز از روش‌های انگیزشی و تغییر در مولفه‌های شناختی و رفتاری و همزمان استفاده از داروهای جایگزین مثل برچسب، قرص یا آدامس نیکوتین استفاده می‌شود.

روشن پژوه درباره میزان موفقیت این روش ترک دخانیات گفت: میزان موفقیت این روش، در سه ماه اول، 6 ماه اول، بعد از یکسال یا بعد از دو سال با هم متفاوت است اما میزان موفقیت درمان ترک سیگار به این روش برای سه ماه اول بالای 70 درصد است.

وی به خبرنگار ایرنا گفت: شیوع مصرف دخانیات در ایران در جمعیت عمومی 15درصد است که این میزان در بین مردان بیشتر و در بین زنان کمتر است. منبع: ایرنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *