درشان شما نیست؛ آقای دکتر!


دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۴ تیر ۱۳۹۵


درشان شما نیست؛ آقای دکتر!


درشان شما نیست؛ آقای دکتر!
با توجه به جایگاه والای پزشکی در جوامع و فرهنگهای بشری، پزشکان باید مراعات موازین اخلاقی و هنجارهای جامعه را بنمایند و در مواجهه با بیمار تمام موازین اخلاقی، ازجمله احترام به حقوق بیمار را رعایت نمایند.
پزشک
پزشکان بایستی از ارتکاب تخلفات و جرایمی که جنبه کیفری و عمومی دارند و حرمت جامعه پزشکی را زیر سؤال می‌برند ازجمله اعتیاد به الکل یا مواد مخدر، فساد اخلاقی، کلاه‌برداری، عضویت در شرکتهای هرمی، تبانی با برخی مؤسسات همانند سرویسهای آمبولانس خصوصی یا دولتی حمل بیمار و غیره … که خلاف شئون حرفه‌ای و پزشکی است خودداری کند.
مجازات تخلفات مذکور بناتر بند (ث) ماده 29 آیین‌نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات پزشکی تعیین می‌شود. تشخیص مصادیق اعمال خلاف شئون پزشکی در صلاحیت سازمان پزشکی است و توسط هیأتهای بدوی و عالی انتظامی با توجه به عرف جامعه پزشکی انجام می‌شود.
جذب بیمار از طریق تبلیغات گمراه‌کننده
جذب بیمار برخلاف شئون حرفه پزشکی و همچنین هر نوع تبلیغ گمراه‌کننده از طریق رسانه‌های جمعی اگر خلاف ضوابط نظام پزشکی باشد ممنوع است. در مواردی دیده‌شده پزشکان متخصص پوست و مو در تبلیغات خود در مجلات و روزنامه‌ها و سایر رسانه‌های جمعی با چاپ عکسهایی خلاف واقع درصدد جذب بیمار هستند. در این موارد بیمار پس از انجام عمل و نرسیدن به نتیجه مطلوب شاکی شده و درصدد شکایت از پزشک برمی‌آید.
تبلیغات گمراه‌کننده و دادن وعده‌های واهی و اغراق‌آمیز مثل بلند کردن قد افراد بالغ، ارائه نمونه‌های درمان شده قبلی مثلاً درزمینه پوست و مو یا جراحی بینی که اساساً غیرواقعی و واهی باشند خلاف شئون پزشکی و بنا بر ماده 14 آیین‌نامه انتظامی نظام پزشکی ممنوع است.
تبلیغات گمراه‌کننده و دادن وعده‌های واهی و اغراق‌آمیز مثل بلند کردن قد افراد بالغ، ارائه نمونه‌های درمان شده قبلی مثلاً درزمینه پوست و مو یا جراحی بینی که اساساً غیرواقعی و واهی باشند خلاف شئون پزشکی و بنا بر ماده 14 آیین‌نامه انتظامی نظام پزشکی ممنوع است 
فریفتن بیمار
در تمام حرف و تخصصها احتمال انحراف و کج‌روی وجود دارد؛ اما در رشته‌هایی مثل پزشکی که از تقدس و طهارت خاصی نزد عموم برخوردار است کمترین انحراف و تزویر بیشترین قبح رادار است. پزشکی که با تبلیغات کاذب گمراه‌کننده و توسل به‌وسیله فریب‌دهنده می‌کوشد تا بیماران را جذب کند و یا آنها را به نوع درمانی امیدوار سازد که حقیقت ندارد مرتکب جرم شده است. در مواردی دیده‌شده پزشکی در تبلیغات از طریق روزنامه و رسانه‌های جمعی، خود را متخصص افزایش قد معرفی می‌کند و با امیدهای واهی افراد را ترغیب به جراحی می‌کند درحالی‌که رشته تخصصی‌ای درزمینه افزایش قد وجود ندارد و در اکثر این موارد بیمار بعد از عمل جراحی توان درست راه رفتن را از دست می‌دهد.
در مواردی دیده‌شده پزشکان متخصص پوست و مو در تبلیغات خود در مجلات و روزنامه‌ها و سایر رسانه‌های جمعی با چاپ عکسهایی خلاف واقع درصدد جذب بیمار هستند. در این موارد بیمار پس از انجام عمل و نرسیدن به نتیجه مطلوب شاکی شده و درصدد شکایت از پزشک برمی‌آید.
تبلیغات گمراه‌کننده و دادن وعده‌های واهی و اغراق‌آمیز مثل بلند کردن قد افراد بالغ، ارائه نمونه‌های درمان شده قبلی مثلاً درزمینه پوست و مو یا جراحی بینی که اساساً غیرواقعی و واهی باشند خلاف شئون پزشکی و بنا بر ماده 14 آیین‌نامه انتظامی نظام پزشکی ممنوع است
علاوه بر موارد فوق، به کار نبردن حداکثر تلاش ممکن جهت معالجه و درمان، تحمیل نمودن مخارج غیرضروری به بیماران، ایجاد نمودن رعب و هراس در بیمار، تجویز داروهای روان‌گردان، ممنوعیت جذب و هدایت بیمار از مؤسسات بهداشتی درمانِ دولتی و خیریه به مطب شخصی یا مؤسسات پزشکی خصوصی، انتشار مقالات و گزارشهای خلاف اصول علمی و رعایت ننمودن تعرفه‌های خدمات درمانی نیز از موارد تخلفات پزشکان هستند که در این مقال نمی‌گنجند.
منبع: تبیان

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *