درخواست صلح توسط مدعی علیه، انکار محسوب می شود یا اقرار؟

دسته: تازه های حقوق (نشر) , گزیده مقالات
بدون دیدگاه
شنبه - 17 مهر 1395


درخواست صلح توسط مدعی علیه، انکار محسوب می شود یا اقرار؟

درخواست صلح توسط مدعی علیه، انکار محسوب می شود یا اقرار؟

نویسندگان: محمدصادقی، راضیه شایق نیک‌نفس

چکیده

یکی از اقسام عقد صلح، صلح دعوی است و صلح با انکار دعوی یکی از اقسام صلح دعوی از جهت موضعی که مدعی علیه در برابر آن قرار می‌گیرد، است. هرگاه مدعی علیه مفاد ادعای مدعی را نپذیرد و پس‌ازآن به مصالحه نشینند صلح با انکار دعوی خواهد بود. در حقوق ایران در ماده 755 قانون مدنی، صلح با انکار دعوی جایز دانسته شده و درخواست صلح اقرار محسوب نشده است، در فقه عامه شافعی صلح با انکار دعوی را جایز نمی‌داند و در صورتی جایز می‌داند که مدعی دعوی خود را ناروا بداند و مدعی علیه را محق بشناسد. لذا با درخواست صلح، اقرار به مالکیت مدعی علیه کرده است و در چنین صورتی صلح صحیح است. این مقاله می‌کوشد این موضوع را تحلیل کرده و علت اختلاف‌نظر را موردبررسی قرار دهد.

کلیدواژگان: صلح، دعوی، انکار دعوی، اقرار

فصلنامه اندیشمندان حقوق، سال چهارم، شماره 9، تابستان 95


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۴۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *