درخواست بیش از ۱۰۰ فعال زن از دبیر کل سازمان ملل درباره دو کره

دسته: حقوق بین الملل
بدون دیدگاه
شنبه - 10 مهر 1395


درخواست بیش از ۱۰۰ فعال زن از دبیر کل سازمان ملل درباره دو کره

درخواست بیش از ۱۰۰ فعال زن از دبیر کل سازمان ملل درباره دو کره

907202748

جهان – بیش از ۱۰۰ فعال برجسته از ۳۸ کشور جهان در نامه‌ای از دبیر کل سازمان ملل خواستند تا طرح صلحی را برای پایان بخشیدن به جنگ شبه‌جزیره کره ارائه دهد.
به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، زنانی از ۳۸ کشور جهان در نامه‌ای به بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل از وی خواستند پیش از آنکه مدت فعالیتش در سازمان ملل به پایان برسد، روند صلحی را که به‌صورت رسمی به جنگ شبه‌جزیره کره پایان دهد، مطرح کند.
این نامه با حمایت سازمان «صلیب زنان در منطقه غیرنظامی شده میان دو کره» و «لژ بین‌المللی زنان برای صلح و آزادی» به بان کی مون داده‌شده است.
بان کی مون که پیش از سمت دبیر کلی وزیر خارجه کره جنوبی بود در سال ۲۰۰۷ قول داده بود تا به جنگ در شبه‌جزیره کره پایان دهد. دو کره در ۱۹۵۳ به جنگ پایان دادند اما در اصل توافق صلحی امضا نکردند.
این نامه از سوی ۱۳۲ زن شامل ۲۲ تن از کره جنوبی امضاشده است و در آن به بان کی مون تاکید شده تا روند صلح را از طریق شورای امنیت سازمان ملل پیگیری کند تا در ۲۰۱۸ و در هفتادمین سالگرد جدایی دو کره این مسأله اجرا شود.
«کورا ویز »، رییس دادگاه تجدیدنظر لاهه برای صلح در نشست خبری درباره ارائه این نامه گفت: دبیر کل سازمان فرصت دارد تا به‌عنوان مهم‌ترین ایجادکننده صلح در جهان این کار را پیش ببرد. بان کی مون می‌تواند به‌راحتی این کار را انجام دهد.
از دیگر امضاکنندگان این نامه می‌توان به «گلوریا اشتاینم» و «ایو انسلر» از فعالان حقوق زنان در آمریکا و «لیماه گبووی» برنده جایزه صلح نوبل از لیبریا، «می‌رید ماگوره» از ایرلند شمالی و «کیم فوک» سفیر حسن نیت یونسکو اشاره کرد. این نامه در بحبوحه افزایش تنشها در شبه‌جزیره کره ارسال‌شده است.
منبع: ستاد حقوق بشر قوه قضاییه


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *