دادستان تهران:


دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۲ مرداد ۱۳۹۵


دادستان تهران:


دادستان تهران:

دادستان عمومی و انقلاب تهران بابیان اینکه دادستانی تهران با توجه به رسیدگی به پرونده‌های مهم، زیر ذره‌بین نگاه مردم و مسؤولان است، از قضات خواست از ورود به مسائل جناحی و جریانهای سیاسی خودداری کنند و در رسیدگی به پرونده‌ها، گرایش سیاسی طرفین را موردنظر قرار ندهند.
دادستان عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری دولت‌آبادی در نشست با معاونان دادستان و سرپرستان نواحی دادسرای عمومی و انقلاب تهران افزود: سیاست دادستانی دایر بر قانون مداری، حق‌گرایی و عدالت­محوری است که تحقق آن منوط به بی‌طرفی قضات در رسیدگی به پرونده‌ها است.
وی خاطرنشان ساخت: حمایت از جناحهای سیاسی در رسیدگی به پرونده‌ها، عدالت را مخدوش می‌کند.
جعفری دولت‌آبادی تأکید کرد: دادستانی در رسیدگی به پرونده‌ها از هیچ جریان و جناحی دفاع نمی‌کند زیرا جانب‌داری سیاسی، قاضی را در مظان اتهام قرار خواهد داد.
وی از قضات دادسرا خواست به‌گونه‌ای اقدام کنند که تبعیضی در رسیدگیها احساس نشود و این امر باید در دادسرای رسیدگی به جرایم کارکنان دولت و دادسرای فرهنگ و رسانه بیشتر موردتوجه قرار گیرد.
دادستان تهران گفت: رسیدگی به همه شکایات بدون توجه به مسائل سیاسی و حواشی آن مورد تأکید است و معتقدیم عدالت‌مداری حتی نسبت به مخالفان، مطابق با قانون و شیوه­ علوی است. وی یادآور شد: در اعتراض به صدور منع قرار تعقیب در پرونده یکی از فعالان سیاسی مبنی بر ایراد اتهام به مسؤولان دولتی، با توجه به درخواست دولت، گزارش دادستانی و تجویز دادگاه کارکنان دولت، پرونده مجدداً در دادسرای کارکنان دولت تحت رسیدگی قرار خواهد گرفت.
 رسیدگی بدون تبعیض به جرایم مطبوعاتی
دادستان تهران خاطر نشان کرد: دادستانی شکایت علیه مدیران مسؤول مطبوعات و سایتهای خبری را بدون تبعیض، با رعایت مقررات و بدون جانب‌داری از جریانهای سیاسی رسیدگی می‌کند و این شیوه در مورد کلیه شکایات له یا علیه دولت و یا مدیران مسؤول مطبوعات و یا سایتهای خبری موردتوجه قرار می‌گیرد.
وی افزود: به‌عنوان‌مثال در پرونده‌هایی که شاکی فاقد سمت رسمی است یا چنان چه مسؤولی در مورد جرایم عمومی گزارش دهد پرونده به شعبه بازپرسی ارجاع می شود، اما الزاماً متهم تعقیب نخواهد شد؛ زیرا در فرض اخیر، تعقیب متهم منوط به اعلام‌جرم دادستان و یا وجود دلایل کافی برای تعقیب متهم خواهد بود، امّا در مواردی که مستلزم طرح شکایت شاکی خصوصی است، تعقیب متهم منوط به اعلام شکایت شاکی است و صرف اعلام آن حتی از طرف مقامات دولتی برای رسیدگی کفایت نمی‌کند.
جعفری دولت‌آبادی همچنین از معاونتهای حقوقی دستگاهها و سازمانهای دولتی خواست در مورد طرح شکایات مربوط به دولت در دادسرای کارکنان دولت یا فرهنگ و رسانه به مقررات و موازین قانونی توجه بیشتری کنند.
 تأکید بر اقدامات پیشگیرانه
دادستان تهران با اعلام این‌که سیاست دادستانی کاهش جمعیت کیفری زندانها و همچنین کاهش پرونده‌های وارده است، گفت: تحقق این سیاستها تا حد زیادی مرتبط با اتخاذ اقدامات پیشگیرانه از وقوع جرم توسط سرپرستان دادسرا است و بایستی اجرای این سیاستها را در برنامه‌های جاری خود موردتوجه قرار دهیم. جعفری دولت‌آبادی همچنین بازدید سرپرستان نواحی از شعب تحت تصدی و برقراری روابط کاری مناسب با قضات و کارکنان را موجب تلطیف فضای اداری و افزایش انگیزه خدمتی قضات دانست.
نظارت بر ضابطان
دادستان تهران گفت: نظارت بر ضابطان به‌ویژه در بخش بازداشتگاهها، تحت نظرگاهها و سرکشی از کلانتریها، بررسی وضعیت پرونده‌های موجود در کلانتریها و کیفیت دستورات قضات در پرونده‌ها از دیگر مواردی است که بایستی موردتوجه جدی قرار گیرد. وی از سرپرستان دادسراها خواست خود یا نمایندگان دادسرا به‌طور منظم به کلانتریها و بازداشتگاهها سرکشی کنند. جعفری دولت‌آبادی در ادامه از معاون امور زندانهای دادستانی تهران خواست تا برای بازدید سرپرستان نواحی و قضات دادسرا از زندانها، به‌ویژه از زندانهای قزل‌حصار، رجایی شهر و تهران بزرگ به نحوی برنامه‌ریزی شود تا در زمان بازدید قضات از زندانها، با تعداد بیشتری از زندانیان ملاقات شود. وی تأکید کرد: قضات هنگام بازدید از زندان، دستورات صادره در مورد زندانیان را در سوابق زندانی انعکاس دهند.
دادستان تهران درجات اجرایی شدن سیاست کاهش جمعیت کیفری و هدفمند شدن بازدیدهای قضات از زندانها، از صدور بخشنامه‌ای در این زمینه خبر داد که به‌موجب آن، قضات دادسرا مکلف شده‌اند از ظرفیتهای قانونی مانند تعلیق تعقیب، آزادی مشروط، بایگانی کردن پرونده و نظایر آن بیشتر استفاده کنند.
 60 هزار پرونده‌های قدیمیِ سرقت در کلانتریها
دادستان تهران با اشاره به وجود 60 هزار پرونده قدیمی سرقت در مراکز پلیس آگاهی و کلانتریها از سرپرستان دادسراها خواست به‌تدریج نسبت به رسیدگی به این پرونده‌ها اقدام کنند. جعفری دولت‌آبادی با اشاره به وجود چنین پرونده‌هایی در مراجع انتظامی، افزود:
درگذشته­ همچنین پرونده‌هایی وجود داشته و این موضوع تا حدی طبیعی است؛ زیرا گاهی شاکی شخصی را به‌عنوان متهم معرفی نمی‌کند یا مأمورین به متهم دسترسی ندارند و یا دلایل کافی توسط شاکی ارائه نمی‌شود؛ اما با پیگیری و اعمال نظارت سرپرستان بر حوزه‌های انتظامی، می‌توان به‌تدریج از آمار این‌گونه پرونده‌ها کاست.
همچنین دادستان عمومی تهران با صدور حکمی بابایی، فلاح و جهان باز را به‌عنوان سرپرستان جدید دادسرا‌های نواحی 4، 9 و 31 معرفی کرد.
منبع: ایرنا

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *