حمایت قانون‌گذار از حیثیت مجرمان


دسته: جامعه شناسی جنابی , دسته‌بندی نشده
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۵ آذر ۱۳۹۵


حمایت قانون‌گذار از حیثیت مجرمان


حمایت قانون‌گذار از حیثیت مجرمان

حکم دادگاه چه زمانی رسانه‌ای می‌شود؟
یکی از راههای پیشگیری از تکرار جرم، اجرای مجازات درملأعام و انظار عمومی و یا انتشار نام مجرم و تصویر آن از تلویزیون یا جراید و یا منتشر نمودن حکم محکومیت بعضی مجرمان از طریق رسانه ملی یا جراید است.

به گزارش خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، مجازات همواره به‌عنوان ابزاری برای برقراری نظم و امنیت در جامعه و بعضاً عدالت موردتوجه قانون‌گذاران و حکومتها بوده است. این در حالی است که اجرای مجازات جنبه‌های گوناگونی خواهد داشت.
یکی از این جنبه‌ها ایجاد ترس در دل افراد جامعه است تا با عبرت گرفتن از مجرم و عاقبتش دست به انجام اقدامات خلاف قانون نزنند. این شیوه نیز به‌نوعی یکی از راههای پیشگیری از وقوع جرم موردتوجه خواهد بود.
در همین راستا یکی از راههای ایجاد ترس در دل افراد اجرای مجازات درملأعام و انظار عمومی و یا انتشار نام مجرم و تصویر آن از تلویزیون یا جراید و یا منتشر نمودن حکم محکومیت بعضی مجرمان از طریق رسانه ملی یا جراید است.

این مهم در حالی اتفاق می‌افتد که طبق قانون حیثیت و آبروی افراد ولو آنکه مجرم باشند موردتوجه و حمایت قانون‌گذار قرارگرفته است، لذا قضات در هر مواردی امکان فاش نمودن احکام و یا نام و عکس مجرمان را نخواهند داشت و فقط در موارد قانونی احصا شده مجاز به انجام این کار خواهند بود.
در ادامه به بیان فهرست جرایمی که حکم محکومیت قطعی در مورد آنها بایستی از طریق رسانه ملی و جراید اعلان شود خواهیم پرداخت:

1. جرائم موجب حد محاربه و افساد فی‌الارض یا تعزیر تا درجه چهار
2. کلاه‌برداری بیش از یک میلیارد (1.000.000.000) ریال درصورتی‌که موجب اخلال در نظم یا امنیت نباشد.(انتشار حکم دریکی از روزنامه‌های محلی، یک نوبت)
3. رشاء و ارتشاء
4. اختلاس
5. اعمال‌نفوذ برخلاف حق و مقررات قانونی در صورت تحصیل مال توسط مجرم یا دیگری
6. مداخله وزرا و نمایندگان مجلس و کارمندان دولت در معاملات دولتی و کشوری
7. تبانی در معاملات دولتی
8. اخذ پورسانت در معاملات خارجی

9. تعدیات مأموران دولتی نسبت به دولت
10. جرائم گمرکی
11. قاچاق کالا و ارز
12. جرائم مالیاتی
13. پول‌شویی

14. اخلال در نظام اقتصادی کشور

15. تصرف غیرقانونی در اموال عمومی یا دولتی
لازم به ذکر است که انتشار حکم محکومیت قطعی در جرائم گفته‌شده در بالا که میزان مال موضوع جرم ارتکابی، یک‌میلیاردی (1.000.000.000) ریال یا بیش از آن باشد، الزامی است و در رسانه ملی یا یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار منتشر می‌شود.
خبرگزاری میزان

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *