حق ورثه زوجه نسبت
به مهر


دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
سه شنبه - 22 تیر 1395


حق ورثه زوجه نسبت
به مهر


حق ورثه زوجه نسبت
به مهر
سوال: اگر زوجه فوت کند ورثه وی می‌توانند مهریه وی را مطالبه کنند؛ آیا شوهر زوجه نیز جز وراث قرار می‌گیرد؟
جواب: بله شوهر با وجود اولاد متوفی 1/4 مهزیه را سهم دارد که چون ذمه‌اش بابت مهریه نسبت به زوجه مشغول بود قهرا مالک 1/4 مهریه می‌شود (مالکیت ما فی الذمه) و بدین‌وسیله نسبت به 1/4 بری‌الذمه می‌شود و اولاد او حق دارند 3/4 بقیه را از شوهر مطالبه کنند و اگر وراث دیکر در طبقه دوم یا سوم باشند شوهر مالک1/2 می‌شود وتا این میزان بری‌الذمه می‌شود (مالکیت ما فی‌الذمه) و وراث طبقه 2یا3، حق دارند 1/2بقیه را از شوهر مطالبه کنند.
به‌موجب ماده 1082 قانون مدنی به مجرد عقد، زن مالک مهر می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید. برابر قانون (ماده 3 آیین‌نامه اجرایی قانون الحاق یک تبصره به ماده 1082 قانون مدنی) در مواردی که مهریه زوجه باید از ترکه زوج متوفی پرداخت شود تاریخ فوت مبنای محاسبه 
قرار می‌گیرد.
به‌موجب ماده 219 قانون مدنی عقودی که برطبق قانون واقع شده بین متعاملین و قائم‌مقام آنان لازم اتباع است و می‌دانیم که وراث، قائم مقام متوفی (زوجه) هستند و نکاح نیز در زمره عقود می‌باشد و موجبی که سبب برائت زوج گردد وجود ندارد لذا به موجب ماده 198 قانون آیین دادرسی مدنی وجود دین استصحاب می‌گردد.

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *