حقایقی عجیب از جوان‌ترین رئیس‌جمهوری احتمالی فرانسه

دسته: حقوق در سایر جوامع
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶


حقایقی عجیب از جوان‌ترین رئیس‌جمهوری احتمالی فرانسه

حقایقی عجیب از جوانترین رئیسجمهوری احتمالی فرانسه

 به نقل از بیبیسی، امانوئل ماکرون، کاندیدای انتخابات ریاستجمهوری 2017 فرانسه، طبق نظرسنجیها، بالاترین شانس کسب این مقام است. در این صورت او جوانترین رئیسجمهور تاریخ فرانسه خواهد شد. رئیسجمهوری بدون سابقهای چشمگیر در عرصه سیاست و طرفدار بازار و تجارت آزاد. او وزیر اقتصاد مستعفی کابینه فرانسوا اولاند است.

او در 39 سالگی جناحهای چپ و راستهای محافظه‌‌کار فرانسه را از خود ناامید کرده است و به گفته خودش هدفش ایجاد نزدیکی میان “چپ و راست” نیست بلکه می‌خواهد مردم فرانسه را گرد هم آورد. برخی او را نمونه‌ کپی‌برداری شده از “تونی بلر” نخست‌وزیر سابق بریتانیا می‌دانند، اگرچه ماکرون در معرفی خودش می‌گوید عضو “چپی است که با حقایق کنار می‌آید و می‌خواهد کشور را به سمت اصلاحات ببرد.”

  آشنایی با اولاند، استعفا از کابینه

امانوئل ماکرون در دبیرستان “هنری چهارم” پاریس تحصیل کرد؛ مدرسه‌ای که بیشترین تقاضا را میان آموزشگاههای فرانسه دارد و به “نخبه پروری” معروف است. او پیش از ورود به عرصه مالی، فلسفه خواند و پس از آن، چهار سال را با عنوان بانکدار حوزه سرمایه‌گذاری با بانک Rothschild & Cie گذراند. تا آن‌که برای اولین بار در سال 2006 با فرانسوا اولاند ملاقات کرد.

ماکرون که سابقه نمایندگی پارلمان ندارد، کار دولتی را در دوران اولاند آغاز کرد. ماکرون مدتی مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور فرانسه بود و در سال 2014 وزارت اقتصاد را در اختیار گرفت. سیاستهای او حمایت از بازرگانی و تجارت در راستای تسریع رشد اقتصادی بود. ماکرون هم‌چنین از شرکتهای نوپای دیجیتال حمایت و بازار خطهای اتوبوس راه دور را آزاد کرد. “قانون ماکرون” اما اعتبار دیگری به او داد؛ خصوصاً که مورد حمایت مانوئل والس، نخست‌وزیر پیشین فرانسه هم قرار داشت.

امانوئل ماکرون مورد حمایت اولاند هم بود اما با تأسیس جنبش “آن مارشه” در آوریل 2016 موقعیتش در دولت متزلزل شد. در همان زمان، او به عضوی از اتحادیه کنفدراسیون عمومی کارگران گفته بود که “بهترین راه برای پرداخت پول اجاره این است که کار کنید.” همین اظهارات باعث تظاهرات اعتراضی اتحادیه در ژوئن همان سال شد و معترضان با تخم‌مرغ گندیده از ماکرون استقبال کردند.

او در ماه اوت 2016 از کابینه دولت استعفا داد و گفت این “یک گام جدید در نبرد من است تا پروژه‌ای را بسازم که با ماندنم در دولت امکان‌پذیر نخواهد بود.” چشم‌انداز او به ریاست جمهوری دیگر امری پنهان نبود.

ازدواج با معلم سابق

ازدواج مانوئل ماکرون با زنی 20 سال بزرگ‌تر از او، تعجب بسیاری را برانگیخته بود. او در سال 2007 با “برژیت تروینو” معلم سابقش ازدواج کرد. از ترینو نقل‌شده است که ماکرون در 17 سالگی به او گفته بود: “هر کاری کنی، من با تو ازدواج خواهم کرد.”

زمانی‌که برخی ماکرون را به داشتن روابط همجنس‌گرایانه متهم کرده بودند، او به هوادارانش گفت که “همسرم برژیت در تمام زندگی‌ام از صبح تا شب با من شریک است.” ماکرون، جوان‌ترین کاندیدای ریاست‌جمهوری فرانسه در حال حاضر هفت نوه از فرزندان همسرش دارد.

 از بیاعتناییهای سیاسی تا شانس اول ریاستجمهوری

امانوئل ماکرون تا پیش از رسواییهای فرانسوا فیون، نامزد حزب راست میانه، شانس اندکی در این انتخابات داشت؛ اما حالا نظرسنجیها می‌گوید او دوشادوش مارین‌ لوپن، رهبر جبهه ملی، به مرحله دوم انتخابات راه خواهد یافت. ماکرون در ماههای اخیر توانسته نظرها را در خارج از فرانسه هم به خود جلب کند.

هنگامی‌که او در ماه ژانویه از برلین دیدار کرد، هیچ دعوتی از مقامهای سیاسی دریافت نکرد اما در ماه مارس، شرایط به کلی تغییر کرده بود. او بیش از یک ساعت با آنگلا مرکل دیدار داشت و حمایت رقیب اصلی او از حزب چپ میانه را نیز به دست آورد.

بزرگ‌ترین رأی اعتمادی که ماکرون از آن خود کرد، حمایت فرانسوا بویرو میانه‌رو بود که پشتیبانی‌اش، به جهش بزرگی در کارزار ماکرون منجر شد. از سوی دیگر، او مارین لوپن را متهم کرده است که درباره فرانسه‌ای صحبت می‌کند که هرگز وجود نداشته است. پیش‌تر اما سخنان ماکرون پیرامون “جنایت علیه بشریت” خواندن استعمار الجزایر به دست فرانسه، موقعیت او را در نظرسنجیها کمی عقب رانده بود.

ماکرون، کاندیدایی که چپها او را به دلیل راست‌گرایی قبول ندارند و راستها برای سوسیالیست‌ بودنش، به او اعتماد ندارند، حالا پیشتاز نظرسنجیهاست. او هوادار اتحادیه اروپا است و می‌خواهد بیکاری را از 9.7 درصد به 7 درصد کاهش دهد. به عقیده او کارگران در دهه 50 سالگی عمرشان باید این حق را داشته باشند که بخواهند ساعتهای کمتری را در هفته کار کنند. در قلب برنامه‌های او طرحهایی هم مبتنی بر پایان دادن به قانون 35 ساعت کار در هفته برای جوان‌ترها دیده می‌شود. ماکرون پیش‌تر گفته بود: “وقتی شما جوان هستید، 35 ساعت کافی نیست. شما نیاز دارید که بیشتر کار کنید و حرفه‌ خود را بهتر بیاموزید.” زمانی که ماکرون در ماه دسامبر، در مراسم تبلیغات انتخاباتی دستهایش را بالا برد و فریاد کشید: “زنده‌باد فرانسه” ژست هیجان‌زده‌ای داشت؛ اما این پیام چنان گسترده‌ پخش شد که حالا او طرفداران بسیاری دارد که می‌توانند ماکرون را برنده این انتخابات کنند. منبع: تسنیم


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *