حفاظت از کودکان در فضای مجازی

دسته: حقوق کودک
بدون دیدگاه
یکشنبه - 1 اسفند 1395


حفاظت از کودکان در فضای مجازی

حفاظت از کودکان در فضای مجازی

333611318

به گزارش “گروه علم و فناوری” عصر ایران، وب سایتهای دوستداشتنی بسیاری در اینترنت وجود دارند که ارائه خدمات به افراد نوپایی که برای نخستین بار جستجو و کاوش در دنیای پهناور اینترنت آغاز کردهاند را در دستور کار خود قرار دادهاند. استفاده از این خدمات میتواند فرصتهای آموزشی مفیدی را برای کودکان فراهم کند. در نظر گرفتن ایمنی کودکان در فضای مجازی از اهمیت ویژهای برخوردار بوده و از این طریق والدین میتوانند در بهترین موقعیت ممکن هدایت دقیق و مسؤولانه فرزندان خود در فضای مجازی را بر عهده بگیرند.

از این‌رو، آگاهی و شناخت از خطرات موجود در این زمینه و برنامه‌ریزی مناسب پیش از فراهم کردن دسترسی به اینترنت برای کودکان از اهمیت ویژه‌ای در دنیای امروز که شاهد آهنگ سریع پیشرفت فناوری است، برخوردار می‌شود. در ادامه این مطلب گزیده‌ای از خطرات و هم‌چنین اقدامهای لازم برای حضور ایمن کودکان در فضای مجازی را بیان می‌کنیم.

خطرات

در فضای مجازی، امکان برقراری تماسهای نامناسب کودکان با افرادی که ممکن است قصد سوءاستفاده، بهره‌برداری و یا تجاوز به حریم خصوصی آنها را داشته باشند، وجود دارد.

در فضای مجازی، امکان بروز رفتارهای نامناسب کودکان به‌واسطه تأثیرپذیری از شیوه‌های برخورد آنلاین دیگران مانند ارائه اطلاعات شخصی در مکانهایی که افراد بسیار زیادی به آنها دسترسی خواهند داشت، وجود دارد. بر همین اساس، امکان تبدیل‌شدن کودکان و نوجوانان به عامل و یا هدف “زورگیری‌ سایبری” وجود دارد.

در فضای مجازی، امکان دسترسی به محتوای نامناسب مانند فیلمها، تصاویر، مطالب و نوشته‌های غیراخلاقی، نژادپرستانه، خشونت‌آمیز و دیگر موارد مضر و خطرناک یکی دیگر از مواردی است که کودکان و نوجوانان را به‌شدت در معرض تهدید قرار می‌دهد.

در فضای مجازی، امکان تجارت گرایی که شامل بازاریابی و تبلیغات گسترده با محوریت کودکان می‌شود، وجود دارد.

در فضای مجازی، امکان دسترسی کودکان به اطلاعات شخصی والدین و یا افراد دیگر که روی رایانه آنها ذخیره‌شده‌اند، وجود دارد. در فضای مجازی، استفاده بی‌دقت و یا ناآگاهانه کودکان می‌تواند احتمال آلودگی رایانه و یا دستگاههای دیگر به ویروسها و بدافزارها را افزایش دهد.

ایمن نگهداشتن کودکان در فضای آنلاین

روشهای مختلفی برای ایمن نگه‌داشتن کودکان هنگام حضور آنها در فضای مجازی وجود دارد. بی‌تردید، یکی از مؤثرترین روشها در این زمینه آموزش آنها از سنین پایین و آشنایی و افزایش آگاهی کودکان درباره خطراتی است که امکان مواجه‌شدن با آنها در فضای مجازی وجود دارد.

هم‌چنین، کودکان باید چگونگی شناسایی این تهدیدها و خطرات و اقدامهای ضروری برای مقابله با آنها را فرابگیرند. منابع آموزشی مناسبی برای والدین، معلمان و حتی خود کودکان وجود دارند که ابعاد مختلف ایمنی کودکان در فضای آنلاین را پوشش می‌دهند.

در ادامه برخی از اقدامهای مثبتی که می‌توان مورد بهره‌برداری قرار داد را معرفی می‌کنیم. به یاد داشته باشید که این عوامل با افزایش سن کودکان تغییر کرده و به‌طور مرتب باید مورد بازبینی و توجه قرار بگیرند.

برای آموزش و افزایش آگاهی کودکان درباره فضای مجازی می‌توانید مجموعه‌ای از قوانین پیرامون استفاده از اینترنت، ایمیل و پیامهای مختلف را تنظیم کنید. کودکان باید مسؤولیت پذیری در قبال اقدامهایی که انجام می‌دهند را فراگرفته و حس قضاوت و داوری را در خود بهبود ببخشند.

باید کودکان نسبت به این مسأله آگاه کنید که مخاطبان آنلاین آنها در فضای مجازی لزوماً همان افرادی نیستند که بیان می‌کنند. به‌عنوان‌مثال فردی که بیکار است می‌تواند خود را مهندسی با درآمد بالا توصیف کند.

محرمانه نگه‌داشتن اطلاعات و جزییات شخصی در فضای مجازی و عدم دسترسی عمومی به آنها، اقدام دیگری است که باید به کودکان پیش و در زمان استفاده از اینترنت آموزش داده شود.

هنگامی‌که کودکان فهرست آنلاینی را تکمیل می‌کند باید اطمینان حاصل کنید که از آدرس ایمیل خانوادگی که برای آنها در نظر گرفته‌شده است، استفاده می‌کنند.

کودکان هرگز نباید بدون نظارت فردی بالغ با فرد یا افرادی که در دنیای مجازی ارتباط داشته‌اند، در دنیای واقعی نیز ملاقات داشته باشند.

ارتباط نزدیکی با کودکتان برقرار کرده و با افزایش حس اطمینان در وی، این امکان را فراهم کنید تا درباره نگرانیهای خود پیرامون مکالمات، پیامها و یا رفتارهایی که در فضای مجازی داشته است، صحبت کند. کودکان را تشویق کنید تا تجربه حضور خود در اینترنت را با شما به اشتراک گذاشته و آن را به یک تجربه خانوادگی مبدل کنند.

از کودکان بخواهید تا هرگونه زورگوییهای سایبری را به‌سرعت و از طریق گفت‌وگوی حضوری و یا تلفنی به شما اطلاع دهند.

از تنظیمات کنترل والدین در مرورگرها، موتورهای جستجو و بسته‌های امنیت اینترنتی برای حضور ایمن کودکان در فضای مجازی استفاده کنید.

در صورت امکان، از نرم‌افزارهای ویژه کنترل والدین استفاده کنید.

هرزنامه‌ها و پاپ آپهای ناشناس و متفرقه را مسدود کنید.

امکان دسترسی تنها از طریق یک رایانه خانوادگی که در اتاقی مشترک قرار دارد را برای نظارت هرچه بهتر بر فعالیتهای اینترنتی کودکان فراهم کنید.

همواره در نزدیکی کودکانی که در فضای مجازی هستند، حضورداشته باشید.

در صورت امکان از یک صفحه اصلی اینترنتی کودک پسند در تنظیمات مرورگر خود استفاده کنید.

با زبان رایج در اتاقهای گفت‌وگو آشنا شده و برای آگاهی هرچه بیشتر با عملکرد آنها یک حساب کاربری در وب‌سایت یا نرم‌افزارهای خدمات دهنده آنها ایجاد کنید. یک حساب ایمیل خانوادگی ایجاد کنید تا در صورت نیاز به ثبت‌نام در برخی وب سایتها و یا رقابتهای آنلاین، کودکان از آن استفاده کنند.

اطمینان حاصل کنید که فرزندان به حسابهای کاربری شما دسترسی نداشته تا از پیامدهای منفی مانند حذف کردن و یا جابجا شدن غیرمنتظره و ناخودآگاه اطلاعاتتان توسط کودکان جلوگیری کنید.

نسبت به محدود کردن دسترسی کودکان به حسابهای کارتهای اعتباری یا اطلاعات بانکی اطمینان حاصل کنید. هم‌چنین از عدم دسترسی آنها به فروشگاههای آنلاین و یا وب سایتهای دیگری که جزییات و اطلاعات شما در آنها ذخیره شده‌اند اطمینان حاصل کنید.

در مدت‌زمان استفاده از رایانه برای کودکان و این‌که چه زمانی در طول روز باید مورداستفاده قرار بگیرد، محدودیتهایی را قائل شوید.

زورگیری سایبری (Cyber Bullying) شامل استفاده از رسانه‌های الکترونیک به‌ویژه تلفن همراه و اینترنت برای ارعاب، تهدید یا ناراحت کردن فردی دیگر می‌شود. منبع: عصر ایران

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۲۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *