حضور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در چهارمین نشست بین‌المللی نهادهای آمبودزمانی در آنکارا

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - 18 اسفند 1395


حضور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در چهارمین نشست بین‌المللی نهادهای آمبودزمانی در آنکارا

حضور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در چهارمین نشست بینالمللی نهادهای آمبودزمانی در آنکارا

 

 

 

ناصر سراج در چهارمین نشست بینالمللی نهادهای آمبودزمانی که با حضور سیوپنج کشور از قارههای مختلف در آنکارا پایتخت ترکیه برگزار شد با تشریح عملکرد کشورمان برای پذیرش مهاجرین و پناهجویان کشور افغانستان و کشورهای دیگر، برنامههای اجرا شده برای این جمعیت گسترده را در چهار حوزه سلامت، آموزش، خدمات اداری و امور فرهنگی بیان کرد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور سیاستهای کشورمان در مورد پناه‌جویان و مهاجرین را برشمرد و در خصوص حقوق بشر اسلامی که به پشتوانه آیات قرآنی و کلام و سیره پیامبر اسلام (ص)، برای عموم بشریت تبیین گردیده است گفت: تمامی تعالیم دینی این حقیقت را که همه انسانها از ریشه واحدی هستند مورد تأکید قرار داده است و انسانها را به‌عنوان موجوداتی مساوی در خلقت و در حقوق به حسن سلوک و یاری یکدیگر در صحنه‌های مشکل زندگی فرا می‌خواند.

وی گفت: بر پایه آنچه بیان شد، عملکرد جمهوری اسلامی ایران در صحنه‌های گوناگون از این دست به‌ویژه در پذیرش مهاجران و پناه جویان افغانی در قالب برنامه‌ای منظم، در چهار حوزه سلامت، آموزش، خدمات اداری و امور فرهنگی، ساماندهی گردید.

وی تصریح کرد: در حوزه سلامت، علاوه بر تحت پوشش بیمه‌ای قرار دادن تمامی پناهندگان در قالب بیمه سلامت، واکسیناسیون گسترده و رایگان آنها، ارائه خدمات کلینیکی و پاراکلینیکی به بیش از ٣هزار نفر دارای بیماریهای خاص همچون هموفیلی، سرطان، تالاسمی، تأمین هزینه جراحیهای پیچیده و گران‌قیمت و ارائه خدمات توان‌بخشی به کودکان معلول افغانستانی، پیگیریهای لازم برای جذب منابع بین‌المللی در این زمینه نیز صورت پذیرفت.

سراج بیان داشت: در حوزه آموزش، فراهم آوردن زمینه تحصیل رایگان برای ۴١٠ هزار دانش‌آموز افغانی، ارائه آموزشهای مهارتی به بیش از ١٢هزار نفر، فراهم کردن امکانات سوادآموزی بزرگ‌سالان برای نزدیک به ٧٠٠ هزار نفر و استفاده از خدمات (ان. جی. اُ) NGO ها به‌منظور افزایش آگاهی افراد از حقوق خویش، بخش کوچکی از فعالیتهای جمهوری اسلامی ایران در این حوزه است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: در زمینه خدمات اداری، صدور کارتهای آمایش برای بیش از ۶۵٠ هزار نفر و ایجاد زمینه اشتغال برای بیش از ۴٠٠ هزار نفر و رسیدگی به تقاضاهای تابعیت و ارائه خدمات مختلف اداری به پناه‌جویان افغانستانی، از جمله افتخارات جمهوری اسلامی ایران در برخورد با مهاجران و پناه‌جویان است.

سراج بیان داشت: در حوزه امور فرهنگی و ورزشی، طراحی برنامه‌ای تفریحی- فرهنگی از جمله سفرهای زیارتی، برگزاری همایشهای فرهنگی، ساماندهی امور ورزشی و ایجاد تیمهای ورزشی به ویژه ٣٠٠ تیم فوتبال و فوتسال، بخشی از فعالیتهای فرهنگی و ورزشی برای بهتر زیستن پناه‌جویان افغانستانی در ایران است.

در اینجا باید اشاره نمایم که به دلیل بحرانی بودن اوضاع منطقه‌ای و در جریان بودن جنگهای دیگری در کشورهای همسایه ایران، برنامه‌ریزیهای مشابهی برای پذیرش و پذیرایی از پناه‌جویان و مهاجران این کشورها در دست تهیه و اجراست.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در خاتمه گفت: ما تلاش کرده‌ایم تا کمتر سخن بگوییم و بیشتر در میدان عمل به فعالیت بپردازیم. ما واژه‌های هورایی را به اقدامات و فعالیتهای هورایی تبدیل کرده‌ایم و از کمک به همنوعان خود و تلاش برای رفع تهدید و ترس و ایجاد محیطی امن برای آنها، افتخار می‌کنیم و آماده تبادل تجربه‌های خود در این زمینه با دیگران هستیم. منبع: دادایران


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *