حذف 10میلیون از مراجعات مردمی با استفاده از روشهای نوین ثبتی

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
جمعه - 14 آبان 1395


حذف 10میلیون از مراجعات مردمی با استفاده از روشهای نوین ثبتی

رئیس سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور اعلام کرد

حذف 10میلیون از مراجعات مردمی با استفاده از روشهای نوین ثبتی

رئیس سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور با اشاره به ایجاد 245میلیون تصویر از سوابق ثبت‌اسناد طی سال گذشته گفت: شبکه ماهواره‌ای استان کرمان ظرف 2 یا 3 ماه آینده برقرار خواهد شد تا بتوانیم نقشه‌برداری از املاک زمینهای استان کرمان را داشته باشیم، ضمن آنکه این سامانه هم‌اکنون در 15 استان کشور راه‌اندازی شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور، دکتر احمد تویسرکانی در جلسه شورای قضایی استان کرمان گفت: امروز فضای ایجادشده در استان کرمان یک فضای همدلی، پرشور و نشاط است که باید این موضوع را به فال نیک گرفت. وی به ظرفیتها و توانمندیهای کشور در حوزه‌های مختلف اشاره کرد و افزود: نیازمند شناسایی منابع و توانمندیهایمان هستیم، به‌گونه‌ای که عدم شناخت منابع و توانمندیها به‌عنوان یک آسیب جدی برای کشور است. تویسرکانی پایین بودن بهره‌وری را از آسیبهای جدی کشور دانست و اظهار کرد: تقریباً سالانه 70 یا 80 میلیون خدمت به مردم در سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور ارائه می‌شود و اکنون شاهد این هستیم که در بخشهای مختلف این سازمان کارهای عظیمی بدون استفاده از منابع ویژه و اعتبارات کذایی در حال اجراست که با استفاده از منابع و امکانات و برنامه‌ریزی صحیح صورت گرفته است. وی با تأکید بر اینکه باید نگاه کارشناسانه نسبت به موضوعات و خدمات مختلف داشت، تصریح کرد: باید ظرفیتهای پنهان و ناشناخته کشور را شناسایی و از آنها استفاده بهینه کنیم. تویسرکانی ادامه داد: بر اساس استفاده از روشهای نوین ظرف دو سال گذشته 10 میلیون از مراجعات مردمی به سازمان ثبت‌اسناد و املاک حذف‌شده است، ضمن آنکه صدها میلیون اوراق اضافی کاسته شده است. رئیس سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور ادامه داد: این ظرفیتها در همه بخشها وجود دارد که نیازمند یک فضای همدلی، تفاهم و فهم مشترک و توجه دادن به ظرفیتهای بالا کلید و رمز پیشرفت کار است. وی با اشاره به ایجاد 245 میلیون تصویر از سوابق ثبت‌اسناد طی سال گذشته گفت: شبکه ماهواره‌ای استان کرمان ظرف 2 یا 3 ماه آینده برقرار خواهد شد تا بتوانیم نقشه‌برداری از املاک زمینهای استان کرمان را داشته باشیم و قابل‌ذکر است که در 15 استان کشور این سامانه راه‌اندازی شده است. تویسرکانی با اشاره به اینکه دغدغه اصلی بنده اجرای طرح کاداستر در سطح کشور بود، افزود: امنیت اقتصادی باید در سایه امنیت قضایی باشد.

بی‌نظمی در حوزه زمین ‌بر بخشهای حقوقی و اقتصادی تأثیر می‌گذارد

رئیس سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور همچنین در گردهمایی صیانت از حقوق بیت‌المال استان کرمان که با حضور رئیس‌کل دادگستری، مدیران و روسای ادارت ثبت‌اسناد و املاک، بنیاد مسکن، منابع طبیعی، اوقاف و امور خیریه و راه و شهرسازی این استان برگزار شد، ضمن تأکید بر اینکه عدم تکثیر زمین و ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا در این بخش حساسیت و جدیت بیشتری را برای حراست از آن می‌طلبد، اظهار کرد: امروز بی‌نظمی در حوزه مدیریت زمین به‌راحتی بر بخشهای مختلف دیگر به‌ویژه نظم حقوقی جامعه و مسائل و روابط اجتماعی و اقتصادی تأثیر می‌گذارد و بر همین اساس است که قانون‌گذار به حوزه تثبیت مالکیتهای اموال غیرمنقول به‌ویژه زمین اهتمام خاصی داشته است.

وی با اشاره به اهتمام ناکافی به این مسأله در حوزه‌های حقوقی، قضایی، اجرایی و حتی تقنینی در طول سالیان زیاد و هزینه فراوان پیدا و پنهان در این حوزه افزود: تشکیل پرونده‌های فراوان قضایی، نزاعهای متعدد، سودهای بادآورده، غارت بیت‌المال و تعدیاتی که به حوزه منابع و سرمایه‌های عمومی شده تنها بخشی از این آسیبهاست که اگر بخش اندکی از برنامه‌ریزیها و حساسیتها به انتظام امر زمین و مدیریت آن می‌شد لازم نبود این‌همه هزینه پرداخت شود.

رئیس سازمان ثبت‌اسناد و املاک کل کشور تأکید کرد: یکی از آسیبهای نظام اداری ما این است که در بسیاری از بخشها یا به شکل انفعالی تصمیم می‌گیریم یا فاقد راهبرد هستیم یا اگر هم راهبردی هست اهتمامی برای اجرا وجود ندارد که این امر منجر به افزایش هزینه‌ها و خسارتهای ناشی از آن خواهد شد.

تویسرکانی با اشاره به سیاست ایجاد نظم در حوزه مالکیتها با رفع خلأهای مالکیتی و تثبیت آنها در سالهای اخیر در سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور گفت: نمی‌توان یک اقتصاد مقاومتی و پایدار را بدون شفاف‌سازی در حوزه ملک و املاک محقق کرد؛ لذا در اجرای فرامین مقام معظم رهبری، سازمان ثبت که قبلاً به‌عنوان یکی از دستگاههای دارای بروکراسی پیچیده با عقبه صدساله‌ای از سوابق و پرونده‌های مالکیتی همراه با آسیبهای فراوانی نیز بود در سالهای اخیر قدمهای بسیار بزرگی برداشته که به عقیده بسیاری از کارشناسان شاید این اقدامات باید حداقل در یک پروسه 20 ساله محقق می‌شد که امروز با حمایتهای ریاست قوه قضاییه، سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور در یک وضعیت بسیار خوب و متناسب با رویه کشورهای توسعه‌یافته عمل می‌کند.

رئیس سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور با تأکید بر اهمیت وظیفه نهادهای متولی امر زمین در راستای تثبیت مالکیتهای دولتی اظهار کرد: علیرغم فراهم نبودن زمینه اجرای کاداستر، سازمان ثبت در چند سال گذشته این موضوع را در قالب طرح به‌پیش برد و نهایتاً با تصویب قانون جامع آن در مجلس، پیش‌بینی شد که تمام عرصه‌های کشور اعم از عرصه‌ها و اراضی متعلق به اشخاص یا دولت، سواحل و دریاها، رودخانه‌ها، کوهها، جنگلها و اراضی شهری و روستایی سنددار شوند و اسناد مالکیت آنها در سیستم کاداستر و به استناد نقشه‌های یو‌. تی.ام و بر اساس مختصات جهانی صادر شود. رئیس سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور با تقدیر از وفاق و هم‌افزایی دستگاههای متولی امر زمین در استان کرمان و موفقیتهای به‌دست‌آمده در این زمینه افزود: اگر این‌گونه به مسائل اهتمام شود قطعاً می‌توان کارهای بزرگی را با برنامه‌ریزی و همگرایی دستگاهها به انجام رساند.

منبع: حمایت

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *